لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۰۶

کاهش شدید تجارت ایران با اروپا در پی خروج آمریکا از برجام


آمارهای جدید تجارت خارجی اروپا نشان می‌دهد با خروج آمریکا از برجام، تجارت دوجانبه این اتحادیه با ایران به شدت آسیب دیده است.

بر اساس آمارهای رسمی کمیسیون اروپا، ۲۸ عضو این سازمان سال گذشته میلادی در مجموع ۸.۹ میلیارد یورو صادرات به ایران داشته اند که نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهشی ۱۷.۶ درصدی نشان می‌دهد.

واردات اتحادیه اروپا از ایران نیز به ۹.۷۲ میلیارد یورو رسیده که نسبت به سال ۲۰۱۷ کاهشی چهار درصدی داشته است.

اما موضوع قابل توجه این است که جزئیات آمارها نشان می‌دهد تجارت دوجانبه اتحادیه اروپا و ایران بعد از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران به شدت آسیب دیده است.

علت افت چشمگیر صادرات ایران به اروپا مربوط به تحریم‌های نفتی آمریکا می‌شود.

آمارهای اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که خرید نفت و محصولات نفتی، همواره بخش عظیمی از واردات اتحادیه از ایران را تشکیل می داده و افت خرید نفت، کل واردات اروپا از ایران را تحت تاثیر قرار داده است.

تجارت ایران با آمریکا و چین

برخلاف اتحادیه اروپا، آمریکا صادرات خود به ایران بعد خروج از برجام را به شدت افزایش داده است.

اداره آمار آمریکا گزارش ماه دسامبر ۲۰۱۸ را منتشر نکرده است، اما آمارهای ۱۱ ماهه نشان می‌دهد که صادرات این کشور به ایران به ۴۳۵.۵ میلیون دلار رسیده که نسبت به دور مشابه سال گذشته افزایشی ۲۶۲ درصدی داشته است. بخش عمده این رقم مربوط به صادرات آمریکا به ایران بعد خروج از برجام است.

واردات ۱۱ ماهه آمریکا از ایران نیز به حدود ۶۷ میلیون دلار رسیده که نسبت به دور مشابه سال گذشته افزایشی ۲۴ درصدی نشان می‌دهد. بعد از برجام صادرات ایران به آمریکا جهش یافت، اما در ماه‌های پایانی سال تقریبا به صفر رسیده است.

آمارهای رسمی چین، بزرگترین شریک تجاری ایران نیز نشان می‌دهد که تجارت این کشور با جمهوری اسلامی با آغاز تحریم‌های آمریکا آسیب دیده است. چین سال گذشته ۱۴ میلیارد دلار صادرات و ۲۱ میلیارد دلار واردات از ایران داشته است. بخش عمده‌ای از صادرات ایران به چین شامل نفت خام است.

نمودار تجارت ایران و چین در سال ۲۰۱۸
نمودار تجارت ایران و چین در سال ۲۰۱۸

منابع: کمیسیون اروپا، اداره آمار آمریکا، گمرک چین.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG