لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۴۷

ایران «به یک سانتریفوژ پیشرفته خود اورانیوم ۲۰ درصدی تزریق کرده است»


ایران تاکنون یک آبشار ۱۶۴ تایی از سانتریفوژهای نوع «آی‌آر۶» و یک آبشار ۱۵۳ تایی از سانتریفوژهای نوع «آی‌آر۴» در نطنز راه‌اندازی کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید ایران هفته گذشته به این نهاد بین‌المللی اطلاع داد که به یک سانتریفوژ از نوع پیشرفته «آی‌آر ۶» خود به‌طور موقت اورانیوم ۲۰ درصدی تزریق کرده است.

خبرگزاری رویترز روز دوشنبه سوم آبان از قول این گزارش که نسخه‌ای از آن را به‌دست آورده است، می‌گوید ایران به آژانس خبر داده است که اورانیوم ۲۰ درصد غنی‌سازی شده را «به‌طور موقت» به یک سانتریفوژ نوع پیشرفته «آی‌آر ۶» خود برای رساندن غلظت آن به اورانیوم ۶۰ درصدی تزریق کرده است «اما قصد جمع‌آوری محصول تولید شده را ندارد».

این گزارش می‌افزاید سانتریفوژ یاد شده به غیر از آبشارهای سانتریفوژهای پیشرفته نصب شده در سایت نطنز است که از ماه‌ها پیش عملیات غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۶۰ درصدی را انجام می‌دهند.

ایران تاکنون یک آبشار ۱۶۴ تایی از سانتریفوژهای نوع «آی‌آر۶» و یک آبشار ۱۵۳ تایی از سانتریفوژهای نوع «آی‌آر۴» در نطنز راه‌اندازی کرده است.

اکنون یک سانتریفوژ نوع «آی‌آر ۶» را برای افزایش غلظت اورانیوم از ۲۰ درصد به ۶۰ درصد راه‌اندازی کرده است و آژانس نیز تایید کرده که ایران محصول نهایی تولید شده را جمع‌آوری نکرده است.

این گزارش توضیح نداده که علت اقدام ایران برای راه‌اندازی یک دستگاه سانتریفوژ پیشرفته چه بوده و چرا محصول اورانیوم ۶۰ درصدی را جمع‌آوری نکرده است.

بر اساس گزارش آژانس، این نهاد بین‌المللی بعد از توسعه سطح غنی‌سازی ایران در سایت نطنز به بالای ۲۰ درصد، بازرسی‌های خود از این سایت را «سفت و سخت‌تر» کرده است.

برای تولید بمب هسته‌ای نیاز به غنی‌سازی اورانیوم تا سطح ۹۰ درصد است و ایران به این سطح نزدیک شده است. از طرفی آژانس تایید کرده که ایران در حال تولید اورانیوم فلزی است؛ ماده‌ای که برای ساخت بمب هسته‌ای نیز کاربرد دارد.

ایران همچنین ماه‌هاست که از تمدید توافق نظارت بازرسان بر برنامه هسته‌ای اجتناب می‌کند و خواهان لغو تحریم‌هاست.

ایران از آخر خردادماه مذاکرات با قدرت‌های جهانی در وین پیرامون برجام را متوقف کرده و هنوز تاریخ مشخصی برای از سرگیری مذاکرات را اعلام نکرده است.

در این میان علی باقری کنی معاون وزیر خارجه ایران روز دوشنبه سوم آبان در حساب توئیتر خود خبر داد که روز چهارشنبه راهی بروکسل می‌شود تا درباره مذاکرات به گفته او «نتیجه محور»، با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام گفت‌وگو کند.

وی در حالی این خبر را اعلام کرده است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، بلافاصله در واکنش به آن گفت که پاسخ سوالات ایران در وین است و نه بروکسل.

با استفاده از گزارش رویترز، رادیو فردا. د.خ

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG