لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۴۳

بازداشت دست‌کم ۳۰۰۰ معترض در ۱۲ استان ایران


مقامات جمهوری اسلامی علاوه بر تعداد کشته‌ها، تعداد کل بازداشت‌شدگان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین را نیز اعلام نکرده‌اند، اما گزارش‌های پراکنده مقامات رسمی و نهادهای حقوق بشری حکایت از بازداشت حدود سه هزار نفر در ۱۲ استان ایران دارد.

با توجه به ادامه قطعی اینترنت در ایران و فضای امنیتی حاکم بر شهرها، آماری که در پی می‌آید بر اساس گفت‌وگو با فعالان مدنی در داخل ایران، گزارش نهادهای حقوق بشری و بررسی دقیق گزارش‌های رسانه‌های داخل تهیه شده است.

در حالی که استاندار تهران روز ۲۷ آبان از وقوع موج اعتراض در ۲۲ استان ایران خبر داده بود، بر اساس سخنان مقامات رسمی و گزارش نهادهای حقوق بشری تنها آمار مربوط به بازداشت معترضان در ۱۲ استان ایران موجود است.

در این میان خبرگزاری فارس از بازداشت هزار نفر از معترضان تا روز ۲۷ آبان خبر داده بود. در برخی از استان‌ها نیز مقامات دولتی و امنیتی تنها از بازداشت تعداد زیادی از معترضان خبر داده‌، اما تعداد آنها را اعلام نکرده‌اند.


غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، روز ۲۶ آبان گفته بود که در جریان سه روز اول این اعتراضات ۱۸۰ نفر دستگیر شدند.

کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، اما در مصاحبه با رادیوفردا تعداد افراد بازداشت شده در این استان تا روز چهارشنبه، ۲۹ آبان، را بیش از ۴۵۰ نفر اعلام کرد.

سازمان حقوق بشری هەنگاو نیز اعلام کرد که در شهرهای مختلف استان کردستان بیش از ۳۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

آژانس خبری کردپا نیز خبر داده که ۱۲۰ نفر در بوکان و ۲۲ نفر در ثلاث باباجانی بازداشت شده‌اند. برخی رسانه‌های ایران نیز از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در سنندج و مریوان خبر داده‌اند.

پس از استان خوزستان، استان کرمانشاه بیشترین تعداد افراد کشته شده در اعتراضات را داشته است.

بر اساس گزارش فعالان حقوق بشر که در اختیار رادیوفردا قرار گرفته در این استان همچنین حداقل ۳۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

در استان‌های تهران و البرز نیز حجم اعتراضات گسترده بوده است. علاوه بر این، رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران، روز چهارشنبه اعلام کرد که در استان‌های البرز، تهران و شیراز «سرشاخه‌های کلیدی‌تر» دستگیر شده‌اند.

مقامات رسمی از بازداشت ۱۵۰ نفر از معترضان در البرز و ۱۴۵ نفر در استان تهران خبر داده‌اند.

در این میان نورالله طاهری، فرماندار شهرستان شهریار، تنها از بازداشت حدود ۸۰ نفر در این شهرستان خبر داده است.

محمدحسین قاسم‌پور، دادستان عمومی و انقلاب رباط‌کریم، نیز از بازداشت ۳۴ نفر خبر داده است. غلامرضا صادقی، دادستان بهارستان، نیز روز ۲۷ آبان از بازداشت ۳۵ نفر در اعتراضات خبر داده و پنج نفر از آنان را «لیدر» این اعتراضات خوانده بود.

علیرضا تقیان، مسئول حوزه قضایی رودهن، نیز از بازداشت حدود ۳۰ نفر در این شهرستان خبر داده است. مسعود مرسلپور، فرماندار شهرستان اسلامشهر، نیز از بازداشت ۲۵ نفر تنها تا روز ۲۶ آبان خبر داده بود.

در همین حال، بر اساس گزارش‌های دریافتی رادیوفردا، مقامات استانداری تهران در گفت‌وگو با نمایندگان مجلس و نمایندگان احزاب، تعداد بازداشت‌شدگان در شهرهای این استان را بیش از ۶۰۰ نفر اعلام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، تعداد بازداشت‌شدگان در استان البرز نیز بیش از ۴۰۰ نفر اعلام شده است.

در این میان روابط عمومی سپاه استان البرز تنها تا روز ۲۷ آبان از بازداشت ۱۵۰ نفر از افرادی خبر داده بود که آنها را «سردسته‌های» اعتراضات در این استان خوانده است.

در شیراز نیز اعتراض گسترده‌ای در روز شنبه برگزار شد.

وب‌سایت محلی شیرازه روز ۲۷ آبان به نقل از یک مقام امنیتی که نامش اعلام نشده از بازداشت ۱۰۰ نفر در شیراز خبر داده بود.

در همین حال بر اساس گزارش‌های رسیده به رادیوفردا تاکنون حداقل ۳۰۰ نفر در اعتراضات استان فارس بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش‌های دریافتی رادیوفردا از فعالان سیاسی و مدنی در اصفهان، در این استان نیز حداقل ۲۰۰ معترض بازداشت شده‌اند.

مقامات برخی از دیگر استان های ایران نیز از بازداشت تعدادی از معترضان خبر داده‌اند.

از جمله عابدین خرم، فرمانده سپاه استان آذربایجان شرقی، نیز از بازداشت ۳۰ نفر در تبریز خبر داده است.

مقامات دولتی همچنین از بازداشت ۴۳ نفر در یزد و ۱۷ نفر در سمنان خبر داده‌اند.

در این میان مقامات برخی از شهرستان‌های ایران نیز از بازداشت برخی از معترضان خبر داده‌اند اما آمار کل افراد بازداشت‌شده در این استان‌ها اعلام نشده است.

از جمله علی صفرپور، فرمانده انتظامی ساری، روز ۲۶ آبان اعلام کرده بود که ۶۰ نفر از معترضان بازداشت شده‌اند.

تعدادی از فعالان سیاسی نیز از بازداشت تعداد دیگری از معترضان در شهرهای دیگر استان خبر داده‌اند، هرچند تعداد کل بازداشت‌شدگان در این استان مشخص نیست.

محمد موسوی، فرمانده انتظامی گچساران، نیز روز ۲۹ آبان، اعلام کرده بود که ۱۵۰ نفر در جریان اعتراضات این شهرستان بازداشت شده‌اند.

علیرضا اتابک، فرماندار فرماندار کهگیلویه، روز ۲۸ آبان گفته بود که ۵۰ «خودروی بدون پلاک» که در اعتراضات اخیر با توقف خیابان‌ها را مسدود کرده بودند، توقیف شدند.

باید توجه داشت که آمار موجود تنها از افرادی است که در تجمعات روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. از سوی دیگر این آمار قابل توجه در حالی به دست آمده است که سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی از «غربالگری» بازداشتی‌ها و «بازداشت هوشمند» افراد دیگر خبر داده بود.

در همین حال در روزهای گذشته ماموران به سراغ تعدادی از فعالان دانشجویی نیز رفته‌اند.

XS
SM
MD
LG