لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۵۹

اوج‌گیری مصرف بنزین در ایران


گزارش‌ها حاکی است که مصرف بنزین ایران در سال جاری خورشیدی شاهد رشد چشمگیر بوده‌است که در یک دهه اخیر بی‌سابقه است.

خبرگزاری تسنیم سه شنبه ۲۲ اسفند ماه گزارش داد که متوسط مصرف روزانه بنزین از ابتدای سال ۹۶ تا پایان روز نوزدهم اسفندماه به ۸۰ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته (۷۴ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر) رشدی ۸ درصدی داشته‌است.

جزئیات آمارهای سالانه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز که در سایت رسمی آن منتشر شده‌است، نشان می‌دهد که از سال ۱۳۶۸ تاکنون، به استثنای سال‌های ۸۴ و ۸۵، هرگز ایران شاهد چنین رشد مصرف بنزین نبوده‌است.

ایران در نیمه دهه گذشته خورشیدی، میزان تولید گاز فشرده (سی‌ان‌جی) برای مصارف ترابری را به شدت افزایش داد تا جلو رشد مصرف بنزین گرفته شود، حتی در چند سال اول، از میزان بنزین مصرفی کشور کاسته شد، اما دوباره در غیاب رشد تولید سی‌ان‌جی، مصرف بنزین کشور سال به سال افزایش یافت و نهایتاً در سال جاری شاهد رشدی ۸ درصدی شد.

​مصرف روزانه بنزین (میلیون لیتر) و سی‌ان‌جی (میلیون متر مکعب) ایران طی سه دهه گذشته:

* آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از سال ۶۹ تا نه ماه سال جاری خورشیدی

گزارش تسنیم می‌افزاید که مصرف این فرآورده راهبردی نفتی در سال ۹۶ با شدت کم‌سابقه‌ای در تاریخ کشور افزایش یافته و این امر موجب افزایش واردات بنزین و افزایش ترافیک و آلودگی بیشتر هوا در کلان‌شهرها شد.

بر اساس آمارهای وزارت نفت، مصرف نه‌ماهه بنزین کشور در سال جاری نزدیک ۸۱ میلیون لیتر در روز بوده‌است. گزارش ماهانه وزارت نفت برای آذرماه می‌گوید که انتظار می‌رفت رشد مصرف به چنین میزانی برسد.

طی دو سال گذشته تولید خودرو ایران به شدت افزایش یافته‌است.

بر اساس آمارهای انجمن خودروسازان ایران که در سایت رسمی آن منتشر شده‌است، در ۱۱ ماهه سال جاری حدود ۱٫۱ میلیون دستگاه انواع خودروی سواری، وانت و تجاری در کشور تولید شده که نسبت به مدت سال گذشته حدود ۵٫۶ درصد رشد نشان می‌دهد.

در سال گذشته نیز میزان تولید خودرو نسبت به سال پیش از آن با جهشی ۳۷ درصدی از مرز یک میلیون و ۳۵۰ هزار دستگاه گذشت.

آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی حاکی است که طی نه ماه سال جاری خورشیدی روزانه بیش از ۱۵ میلیون لیتر بنزین از خارج وارد شده‌است که نسبت به دور مشابه سال گذشته ۴۴ درصد افزایش یافته‌است. تولید بنزین پایه کشور نیز در این دوره ۱۱٫۵ درصد افزایش یافته و به ۶۲ میلیون و ۶۵۰ هزار لیتر در روز رسیده‌است.

منابع: خبرگزاری تسنیم، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، انجمن خودروسازان

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG