لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۳۰

بیش از «۶۴ هزار نفر» در کنکور کارشناسی سال ۹۹ غایب بودند


آمار شرکت‌کنندگان در آزمون سراسری دانشگاه‌ها که زیر سایه کرونا در ایران در حال برگزاری است، نشان می‌دهد که شمار غایبان در آزمون سال جاری به‌نسبت سال گذشته تفاوت آشکار دارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، از مجموع حدود پانصد هزار داوطلب شرکت در آزمون دو گروه‌ه علوم ریاضی و علوم انسانی، بیش از ۶۴ هزار نفر کارت ورود به آزمون را دریافت نکردند که حدود ۱۰ درصد بیش از سال گذشته است.

پیش از این نیز اعلام شده بود که شمار غایبان آزمون دکتری در نهم مرداد ۱۰ درصد بیشتر از تعداد غایبان سال گذشته بود و حدود یک‌سوم داوطلبان در این آزمون شرکت نکردند.

شمار غایبان کنکور کارشناسی ارشد نیز که امسال بر اثر شیوع ویروس کرونا به جای دو روز طی سه روز برگزار شد، قابل‌توجه بود و از حدود ۶۹۵ هزار داوطلب، اعلام شد تنها ۵۱۳ هزار نفر، معادل ۷۴ درصد داوطلبان، کارت ورود به جلسه را دریافت کردند.

درباره دلیل افزایش شمار غایبان گزارشی منتشر نشده است، اما به نظر می‌رسد شماری قابل‌توجهی از داوطلبان ترجیح داده‌اند برای پرهیز از ابتلا به ویروس کرونا، به‌خصوص در تهران که همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد، در آزمون شرکت نکنند.

معیار اولیه برای شمارش غایبان، دریافت نکردن کارت ورود به آزمون است و آمار دقیق غایبان کنکور پس از بررسی پاسخنامه‌ها مشخص خواهد شد که ممکن است بیش از این نیز افزایش داشته باشد.

آزمون‌های سراسری دانشگاه‌ها در سال جاری، به دلیل شیوع کرونا، با حواشی و نگرانی‌های بسیار برگزار شد و علی‌رغم ابلاغ و اجرای پروتکل‌های سخت‌گیرانه، فعلاً مشخص نیست که برگزاری آزمون کارشناسی در شیوع بیشتر کرونا اثر خواهد گذاشت یا نه.

با این حال، گزارش‌های متعددی از رعایت نشدن فاصله‌گیری فیزیکی مناسب و رعایت نشدن برخی مقررات بهداشتی در برخی نقاط محل برگزاری آزمون‌ها منتشر شده است.

پس از برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد مدیریت کرونا، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که فقط یک داوطلب کنکور کارشناسی ارشد ۱۷ نفر از اطرافیان خود را به ویروس کرونا مبتلا کرد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG