لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۳

ابوالفضل قدیانی چاره رفع مشکلات ایران را برکناری خامنه‌ای از قدرت دانست


ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی و عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی

ابوالفضل قدیانی، از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، «چاره کارساز» حل مشکلات ایران را برکناری رهبر جمهوری اسلامی دانست و خطاب به اصلاح‌طلبانی که «دنبال اصلاح امور با نگه داشتن ساختار فاسد و معیوب‌اند» نوشت آنها «یا اصلا اصلاح‌طلب نیستند و یا تنها سودای محال در سر می‌پرورند».

آقای قدیانی در یادداشتی که روز ۱۶ تیر، در وب‌سایت کلمه،‌ نزدیک به میرحسین موسوی،‌ انتشار یافت،‌ علت اصلی شرایط فعلی ایران را «ناکارآمدی و فساد بنیادین نظام سیاسی مبتنی بر ولایت فقیه» دانست.

این فعال سیاسی پیش از این، بارها به صراحت از آیت‌الله علی خامنه‌ای انتقاد کرده و از جمله او را با یوزف گوبلز، وزیر تبلیغات هیتلر مقایسه کرده است که «می‌پنداشت دروغ را هرچه بزرگ‌تر بگویند راست‌نماتر می‌شود».

ابوالفضل قدیانی در بخشی از یادداشت خود جمهوری اسلامی را «نظام استبدادی دینی»‌ توصیف کرد که به گفته او،‌ «شعار عدالت سر می‌دهد اما به نزدیکان و وابستگان درگاهش -برای اطمینان از وفاداری‌شان- رانت‌های کلان می‌دهد و...نظام ناکارآمد و فاسد قضاییِ برآمده از استبداد دینی، دزدی و اختلاس و رانت‌خواری را بدل به امری مباح می‌کند و کار مولد اقتصادی را به فراموشی می‌سپارد».

به نوشته آقای قدیانی، در «کلیت ساختار حاکمیت استبدادی» حاکم بر ایران، «آستان‌بوسی درگاه» رهبر جمهوری اسلامی، «معیار اصلی مدیر بودن» است که در نتیجه آن، «متخصصین دلسوز و با کفایت را به کناری می‌نهد و سرمایه انسانی کشور را می‌سوزاند».

این فعال سیاسی با انتقاد از «فساد گسترده و عمیق بی‌سابقه در تاریخ معاصر ایران، غارت علنی و سیستماتیک اموال عمومی بدست وابستگان به نظام سیاسی،‌ «چاره کارساز» حل مشکلات ایران را نه «درمان‌ها و مسکن‌های موقت و چفت و بست زدن به ستون‌های پوسیده نظام حاکم، بلکه شکستن هیمنه و سیطره استبداد و اصلاح بنیادین ساختار قانونی ممد استبداد» دانست، به طوری که دیگر «هر گشایشی» نتواند با «خواست یا بی‌تدبیری شخص مستبد بی‌اثر شود».

وی با تاکید بر ضرورت اراده به خرج دادن فعالان سیاسی و مدنی و حمایت مردم از آنها، نسبت به «انفعال» کنشگران سیاسی-مدنی در وضعیت فعلی هشدار داد و اضافه کرد: «همه منتقدان، اصلاح‌طلبان و تحول‌خواهانی که دل در گرو این مرز و بوم دارند با صدای بلند عزل آقای خامنه‌ای را از مسند قدرت خواستار شوند».

این فعال سیاسی هشدار داد با توجه به اینکه رهبر جمهوری اسلامی تلاش می‌کند «به هر قیمتی در قدرت بماند»، انفعال فعلی کنشگران سیاسی-مدنی می‌تواند برای ما «عاقبت تلخی» همچون عاقبتی که صدام و قذافی برای ملت‌های خود به بار آوردند، به بار آورد.

ابوالفضل قدیانی همچنین خطاب به اصلاح‌طلبانی که «دنبال اصلاح امور با نگه داشتن ساختار فاسد و معیوب‌اند» نیر نوشته آنها «یا اصلا اصلاح‌طلب نیستند و یا تنها سودای محال در سر می‌پرورند».

آقای قدیانی در بهمن‌ سال گذشته آیت‌الله خامنه‌ای را «مستبد امروز ایران» نامیده و از چهره‌های جریان اصلاح‌طلب در ایران خواسته بود «بیش از این» بر «سر حقوق ملت» با رهبر جمهوری اسلامی «مصالحه» نکنند.

وی در یادداشت خود در کلمه، از مدعیان «اصلاح‌طلبی بدون اصلاح ساختار قانون اساسی» خواست توضیح دهند «در ساختار قانون اساسی فعلی که قدرت مطلقا به دست ولی مطلق فقیه است چگونه می‌توان بدون اصلاح ساختار استبدادی به اصلاح امور پرداخت؟».

آقای قدیانی پیش از این نیز در یادداشتی در کلمه در فروردین سال جاری،‌ اصلاح‌طلبان را متهم کرده بود که به دلیل «تسلیم‌طلبی»، «نقشی ناخواسته در گسترش سایه جنگ بر این سرزمین» دارند و از آنان خواسته بود همچون مهدی کروبی،از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ، «باب نقد صریح کارنامه شخص مستبد را بگشایند».

اشاره وی به نامه سرگشاده مهدی کروبی، به رهبر جمهوری اسلامی بود که وی را مسئول وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز ایران دانسته بود.

آقای کروبی در این نامه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود که «با توجه به میزان حضور و نفوذ‌تان در بالاترین لایه قدرت نظام باید بپذیرید که وضعیت سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی امروز کشور نتیجه مستقیم سیاست‌های راهبردی و اجرایی شماست».

ابوالفضل قدیانی یکی از ۱۵ فعال سیاسی و مدنی ایرانی است که اخیرا در بیانیه‌ای خواستار برگزاری رفراندوم به منظور گذار مسالمت‌آميز از نظام جمهورى اسلامى به يك دموكراسى سکولار پارلمانى شده بود.

منابع: وب‌سایت کلمه و منابع خبری/ ب.ب/ر.ب

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۱۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG