لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ تهران ۲۰:۰۸

شورای جهانی طلا: افت چشمگیر خرید طلای توسط ایرانی‌ها


شورای جهانی طلا طی گزارشی از افت چشمگیر خرید سکه، شمش و جواهرات طلا توسط ایرانی‌ها در سه‌ماهه اول سال ۲۰۱۹ خبر داد.

این گزارش که پنج‌شنبه ۱۲ اردیبهشت در سایت رسمی این نهاد بین‌المللی منتشر شده‌است، می‌گوید خرید شمش و سکه (بهار آزادی) طلا در ایران طی سه‌ماهه اول سال (تقریباً معادل زمستان) نسبت به سه‌ماهه قبل آن (تقریباً معادل پاییز) حدود ۲۱ درصد کاهش یافته و به ۱۱٫۱۸ تن رسیده‌است.

این گزارش با اشاره به افت ۲۱ درصدی ارزش ریال در مقابل دلار طی زمستان پارسال، همچنین افزایش فشار تحریم‌ها و وضعیت نابسامان اقتصادی مردم، می‌گوید خرید جواهرات، شمش و سکه توسط ایرانی‌ها بعد از یک دوره اوج‌گیری، کاهش یافته است.

خرید سکه و شمش طلا توسط ایرانی‌ها (تن):

منبع: شورای جهانی طلا
منبع: شورای جهانی طلا

گزارش شورای جهانی طلا می‌افزاید خرید جواهرات طلا در زمستان پارسال با افتی ۱۰ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال به ۹٫۶ تن کاهش یافته‌است که کمترین میزان طی زمستان‌های چهار سال پیش است، اما نسبت به پاییز پارسال افزایشی ۲۲۷ درصدی داشته‌است.

این گزارش می‌افزاید انتظار می‌رود به‌خاطر افزایش مشکلات اقتصادی مردم، خرید جواهرات در ادامه سال ۲۰۱۹ باز هم کاهش یابد.

نوسانات قیمت سکه تمام بهار آزادی از ابتدای سال ۹۶ تاکنون (ریال):

قیمت دلار نیز طی روز جاری، پنج‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ماه در صرافی‌های تهران به ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان اوج گرفته‌است.

این رقم ابتدای بهار پارسال حدود ۴۷۷۳ تومان بود و در نیمه زمستان به حدود ۱۲ هزار تومان رسید. طی هفته‌های گذشته قیمت ارز دوباره در بازار آزاد ایران سر برافراشته است.

گزارش‌های قبلی شورای جهانی طلا حاکی است که به دنبال خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت پارسال، افت چشمگیر ارزش پول ملی و بی‌ثبانی اقتصادی، تقاضا برای سکه و شمش طلا در ایران اوج گرفت، اما بر خلاف شمش و سکه، خرید جواهرات در ایران با کاهش چشمگیر مواجه شده که نشان از کاهش توان عامه مردم دارد و بیشتر خریدها نیز محدود به جواهرات عروسی بوده‌است.

هفته گذشته ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با سایت رسمی این اتحادیه گفت «هر گرم طلای ۱۸ عیار در اوایل سال ۹۶ به قیمت ۱۰۰ هزار تومان می‌رسید؛ این درحالی است که امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار به مرز ۵۰۰ هزار تومان نزدیک شده است».

منابع: شورای جهانی طلا، سایت‌های اعلام نرخ دلار و سکه، اتحادیه طلا و جواهر تهران / دخ. / پ.پ

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG