لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۳۷

پرواز ۷۵۲؛ ایران، اوکراین را به موضع‌گیری «سفارشی» متهم کرد


شورای عالی امنیت ملی ایران، موضع‌گیری صریح اوکراین مبنی بر سرنگونی «عمدی» پرواز ۷۵۲ از سوی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را «سفارشی» نامید.

کیوان خسروی، سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی گفت: «این اتفاق می‌تواند ظن سفارشی بودن این اظهارات برای ایجاد انحراف در افکار عمومی و دامن زدن به یک جنجال تبلیغاتی بر پایه مطالب جعلی و ساختگی را تقویت کند.»

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که سرپرست تیم دادستان‌های‌ اوکراینی روز پنج‌شنبه به رادیو فردا گفت حکومت ایران به‌رغم وعده‌های پیشین از ارائه مدارک مربوط به سرنگونی پرواز ۷۵۲ امتناع کرده و پنهان‌کاری می‌کند.

اولکسی دانیلوف، دبیر شورای دفاع و امنیت ملی اوکراین می‌گوید سپاه پاسداران «عمدا» به هواپیمای مسافربری شلیک کرد و آن را سرنگون ساخت تا از «افزایش تنش منطقه‌ای بین ایران و آمریکا جلوگیری کند».

او در گفت‌وگویی که در روزنامه کانادایی گلوب‌اند میل منتشر شده، تصریح کرده که این موضوع را در جریان سفرش به تهران با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در میان گذاشته است.

آقای دانیلوف به نقل از علی شمخانی گفته که سرنگونی این هواپیما به سود ایران نبوده و «جناح سیاسی او» در این ماجرا نقش نداشته است.

این در حالی است که سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران، برداشت آقای دانیلوف از اظهارات «صریح» شمخانی را «اشتباه» نامیده است.

وی به طور ویژه بر این موضوع تاکید کرده که طرح این موضوع «در شرایطی که دادگاه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیما کار خود را آغاز کرده» درست نیست.

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ایران اضافه کرده که «تنها درخواست مشخص» دانیلوف از ایران در این دیدار، «ارسال جعبه سیاه هواپیما برای بازخوانی به اوکراین بود و وی این موضوع را برای کشورش حیثیتی عنوان کرد.»

آن‌طور که آقای خسرمی روایت کرده، در «توافق» میان شمخانی و دانیلوف «قرار شد که جعبه سیاه به اوکراین ارسال شود.»

وی افزوده اما پس از «بررسی دقیق کارشناسان سازمان هواپیمایی کشوری مشخص شد که اوکراین توانایی فنی لازم برای بازخوانی جعبه سیاه را ندارد، لذا جعبه سیاه به فرانسه ارسال و با حضور مجموعه کشورهای ذینفع بازخوانی شد.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی بامداد ۱۸ دی سال ۹۸ به فاصله کوتاهی پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی تهران با شلیک دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند.

جمهوری اسلامی پس از چند روز پنهان‌کاری و اظهارات خلاف واقع، بالاخره اذعان کرد که پدافند ضد هوایی تهران به این هواپیمای مسافربری شلیک کرده است.

جمهوری اسلامی ادعا می‌کند دلیل شلیک «خطای انسانی» است، اما اوکراین، کانادا و برخی ناظران درباره صحت چنین ادعایی ابراز تردید کرده‌اند.

مقام‌های اوکراینی بارها اعلام کرده‌اند که ایران اطلاعات ضروری مرتبط با سرنگونی این هواپیما را از آنها مخفی می‌کند.

الگا کورینیاک، سرپرست تیم دادستان‌های‌ اوکراینی نیز روز پنج‌شنبه، ۲۶ فروردین، به رادیو فردا گفته که حکومت ایران به‌رغم وعده‌های پیشین از ارائه مدارک و اطلاعات شفاف مربوط به سرنگونی پرواز ۷۵۲ امتناع کرده و پنهان‌کاری «عامدانه‌ای» از سوی جمهوری اسلامی در جریان است.

برخی گزارش‌ها حاکی‌ست که جمهوری اسلامی نه تنها در زمینه سرنگونی هواپیمای اوکراینی، شفاف‌سازی نمی‌کند، بلکه به آزار و اذیت خانواده‌های کشته‌شدگان در داخل و خارج از کشور دست می‌زند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و رادیو فردا؛ ب.ب/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG