لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۷:۲۰

خبرهای کوتاه

نایب رئیس کمیسیون مجلس: دختر ۱۳ ساله که کودک‌همسر نیست

حسن نوروزی
حسن نوروزی

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران می‌گوید که کودک‌همسری باید فقط به موارد ازدواج بچه ۹ یا ده ساله اطلاق شود و دختر ۱۳ ساله «که دیگر کودک‌همسر نیست».

حسن نوروزی عنوان کودک‌همسری برای دختران ۱۳ و ۱۴ ساله را رد کرده و گفته است: «قانون درست برای ازدواج، قانون اسلام است و سن ازدواج در دختران به معنی سن بلوغ در نظر گرفته می‌شد که عموما سن ۱۳ یا ۱۴ سال است و این که دختر بتواند زندگی را به جلو برد یا خیر نیز به اذنِ ولی باز می‌گردد.»

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول با ازدواج دختران بالای ۱۳ سال موافق هستند.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰.۵ درصد افزایش یافته و حدود پنج درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌شده در سال ۹۹ به ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال مربوط می‌شود.

این برآوردها تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به نظر می‌رسد، آمار واقعی بیش از این موارد باشد.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح قوانین مرتبط با کودک همسری صورت گرفت، از جمله طرحی در مجلس ارائه شد که «حداقل سن ازدواج در دختر ۱۶ سال تمام شمسی و در پسر ۱۸ سال تمام شمسی» تعیین شده بود ولی با توجه به مخالفت برخی مراجع تقلید شیعه این طرح رد شد.

در سال ۹۷ نیز لایحه منع ازدواج با کودکان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی رد شد. حسن نوروزی یکی از مخالفان این لایحه در همان زمان بود که افزایش کف سن ازدواج را مغایر شرع و نادرست دانسته و گفته بود دخترانی که در سنین پایین ازدواج می کنند «کمتر طلاق می‌گیرند و زایمان سالم‌تری دارند».

بر اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال ایران، در شش ماه نخست سال جاری، ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله و در همین بازه زمانی ۳۶ هزار و ۵۶۲ کودک از مادران ۱۵ تا ۱۹ ساله متولد شده‌اند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

سنتکام از حملات تازه به مواضع حوثی‌ها خبر داد

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، اعلام کرد، نیروهای ایالات متحده در چهار حمله به مواضع شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، هفت پرتاپگر موشک آماده شلیک این گروه را هدف قرار دادند.

در بیانیه سنتکام آمده است: «روز چهارشنبه ۲۱ فوریه، بین ساعت ۱۲ صبح تا ۶:۴۵ بعد از ظهر به وقت صنعا نیروهای فرماندهی مرکزی ایالات متحده چهار حمله برای دفاع از خود علیه هفت پرتاپگر سیار موشک کروز ضد کشتی و یک پرتابگر سیار موشک بالستیک ضد کشتی حوثی‌ها انجام دادند که برای پرتاب علیه کشتی‌ها در دریای سرخ آماده شده بودند.»

سنتکام همچنین می‌گوید در این بازه زمانی نیروهای آمریکایی یک پهپاد انتحاری حوثی‌ها را نیز سرنگون کردند.

طبق این بیانیه، نیروهای آمریکایی موشک‌ها، پرتابگرها و پهپادهایی را در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن شناسایی و آنها را «تهدیدی فوری» برای کشتی‌های نیروی دریایی ایالات متحده و کشتی‌های تجاری در منطقه ارزیابی کردند.

سنتکام می‌گوید این حمله را در راستای حفاظت « از آزادی ناوبری» در آب‌های بین‌المللی برای امنیت کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا و کشتی‌های تجاری انجام داده است.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا نیز در همین روز در بیانیه‌ای حملات شبه‌نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه حملات شبه نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن اقدامی «غیرمسئولانه و کورکورانه» خوانده شده که «جان ملوانان بی‌گناه را به خطر می‌اندازد، تجارت دریایی را مختل و به طور فزاینده‌ای امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.»

وزارت خارجه آمریکا اضافه کرده است که حملات شبه نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ عواقب ناگوار انسانی و اقتصادی در پی دارد که موجب افزایش قیمت غذا، دارو و سایر اقلام انسان‌دوستانه ضروری مانند غذا و دارو در مناطقی می‌شود که بیشترین نیاز به آنها وجود دارد.

در این بیانیه آمده است: «حوثی‌ها جامعه جهانی را از خود دور می‌کنند و روند صلح یمن را... به خطر می‌اندازند.»

وزارت خارجه امریکا بار دیگر تاکید کرده است ایالات متحده خواهان درگیری در دریای سرخ نیست، اما به همراه متحدان خود به تلاش برای تامین امنیت این مسیر کشتیرانی ادامه می‌دهد.

آمریکا، بریتانیا و کشورهای ائتلاف از ماه گذشته در مقابله با حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در یمن و با هدف رفع تهدید از کشتی‌رانی آزاد در آب‌های باب‌المندب، دریای سرخ و فراتر از آن، اهداف وابسته به حوثی‌ها را بمباران کرده‌اند و این گروه شبه‌نظامی را به فهرست گروه‌های تروریستی بین‌المللی بازگردانده‌اند.

مقام وزارت اقتصاد:‌ دست‌فروشان مشمول مالیات می‌شوند

تهران (عکس از آرشیو)
تهران (عکس از آرشیو)

رئیس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار در وزارت اقتصاد و دارایی روز چهارشنبه دوم اسفند تایید کرد که دولت جمهوری اسلامی در صدد اخذ مالیات از دست‌فروشان است.

امیر سیاح در گفت‌وگو با ایلنا با زیر سوال بردن عدم پرداخت مالیات از سوی دستفروشان گفت:«‌مالیات مشمول دست‌فروشان نیز می‌شود.»

به گفته این مقام وزارت اقتصاد و دارایی «هر فردی بابت هر میزان درآمد بالاتر از سقف تعیین شده، باید مالیات» بپردازد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت باید بداند که هر دستفروش چه مقدار درآمد دارد گفت: «طبق قانون تا سقفی از درآمد، افراد معاف از پرداخت مالیات هستند، از این رو دستفروشان با درآمد پایین نگران پرداخت مالیات نباشند.»

امیر سیاح با اشاره به رسمی شدن شغل دست‌فروشی در ایران گفت:« از هر زمان که شهرداری محل‌های مناسب برای عرضه محصولات و کالاهای فروشندگان سیار را آماده کند، امکان ثبت و احراز هویت‌ها وجود دارد.»

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این رسمیت بخشی به شغل دستفروشی،موضوع ماده ۱۶ قانون بهبود کار است گفت :«‌یک هدف مهم این اقدام جلوگیری از ایجاد مزاحمت از سوی دستفروشان برای کسبه دارای مجوز است .»

او همچنین به مسیر تردد مردم در شهرها اشاره کرد و گفت:«مسیر تردد مردم در پیاده‌رو است که نباید مانعی برای تردد مردم وجود داشته باشد و این موضوعات، خواسته‌های مشترک بین وزارت اقتصاد و شهرداری است.»

پیشتر در شهریور ماه گذشته نیز امیر سیاح گفته بود که با اعطای شناسهٔ یکتا به دستفروشان حرفهٔ دستفروشی به‌عنوان کسب‌وکار رسمی شناخته می‌شود.

رییس مرکز ملی بهبود فضای کسب و کار وزارت اقتصاد با اشاره به آنچه او مزاحمت دستفروشان برای کسبه دارای پروانه خواند، از احداث مراکزی برای حضور دستفروشان در خیابان ۱۵ خرداد تهران، و سبزه میدان خبر داد .

به گفته امیر سیاح، هر دستفروشی که بخواهد از این مزایا استفاده کند در درگاه ملی مجوزها باید احراز هویت شود و اطلاعات خود را ثبت کند .

طبق قانون، دستفروشان باید، تنها کالای ایرانی بفروشند، تنها در محلی که شهرداری تعیین کرده، مستقر شود و دیگر امکان این را ندارند که در مجاورت کسبه دارای پروانه مستقر شوند.

او از مزایای رسمی شدن هویت دستفروشان را عدم مزاحمت از سوی ماموران شهرداری عنوان کرد و گفت پس از احراز هویت در درگاه ملی مجوزها این بازی برای هر دو طرف برد- برد خواهد بود.

او همچنین از ارایه دستگاه کارتخوان به دستفروشان خبر داد و گفت هیچ دستفروشی نمی‌تواند از کارتخوان فرد دیگری استفاده کند.

هرچند آمار دقیقی از تعداد دستفروشان در ایران وجود ندارد اما علیرضا زاکانی شهردار تهران تیرماه گذشته در گفت‌وگو با ایلنا تعداد دستفروشان در این شهر را بین ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر تخمین زده بود .

ایالات متحده از پاکستان خواست محدودیت‌های اینترنتی را رفع کند

اعتراضات در پاکستان بر سر ادعای تخلفات انتخاباتی
اعتراضات در پاکستان بر سر ادعای تخلفات انتخاباتی

وزارت خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه قطع شدن اینترنت در پاکستان و ایجاد محدودیت برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در این کشور را محکوم کرد و از اسلام آباد خواست که این محدودیت‌ها را رفع کند.

نهادهایی که بر دسترسی به اینترنت در جهان نظارت می‌کنند می‌گویند که حکومت پاکستان پس از اعتراضاتی که به نتایج انتخابات در این کشور انجام شد، اینترنت را قطع یا دسترسی به آن را محدود کرد.

متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، به خبرنگاران گفت: «ما از گزارش‌هایی که به ایجاد محدودیت برای آزادی بیان و تجمعات در پاکستان دلالت دارد، از جمله اقدام دولت این کشور در قطع یا محدود کردن اینترنت که شامل شبکه‌های اجتماعی نیز می‌شود، نگرانیم.»

آقای میلر افزود که واشینگتن از پاکستان خواسته است به حق آزادی بیان احترام بگذارد و «امکان دسترسی دوباره مردم این کشور به شبکه‌های اجتماعی، از جمله توییتر را که هم‌اکنون محدود شده‌اند، فراهم آورد». وی همچنین عنوان کرد که ایالات متحده نگرانی‌های خود در این زمینه را از طریق مراجع رسمی به اطلاع پاکستان رسانده است.

نت بلاکس که اختلالات اینترنت در جهان را رصد می‌کند روز چهارشنبه مثال‌هایی از اعمال محدودیت دسترسی به اینترنت در پاکستان ارائه کرد.

به گفته نت بلاکس، شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، در پی افشای «تقلب انتخاباتی» به شدت محدود شده و این محدودیت اکنون چهار روزه شده است.

پیش از این ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا به طور جداگانه نسبت به سازوکار انتخابات در پاکستان ابراز نگرانی کرده بودند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.ر

بریتانیا و اردن چهار تُن دارو، سوخت و مواد غذایی را در شمال غزه تخلیه کردند

تصویری هوایی که بیمارستان تل الهوا را پس از حملات اسرائیل به شهر غزه در ۱۲ نوامبر سال گذشته (اواسط پاییز) نشان می‌دهد.
تصویری هوایی که بیمارستان تل الهوا را پس از حملات اسرائیل به شهر غزه در ۱۲ نوامبر سال گذشته (اواسط پاییز) نشان می‌دهد.

بریتانیا و اردن یک محموله هوایی شامل چهار تُن کمک‌های بشردوستانه را که دارو، سوخت و مواد غذایی را در برمی‌گیرد، بر فراز بیمارستانی در تل الهوا در جنوب شهر غزه تخلیه کردند.

وزارت خارجه بریتانا با اعلام این خبر افزود که این محموله از کمک‌های بشردوستانه که توسط بریتانیا تأمین شده، به وسیله نیروی هوایی اردن در شمال باریکه غزه تخلیه شده است.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا، در بیانیه‌اش تأکید کرده که هزاران بیمار از این محموله متنفع خواهند شد و سوخت ارسالی این مرکز درمانی حیاتی در شمال غزه را قادر خواهد کرد به فعالیت نجات‌بخش خود ادامه دهد.

او اضافه کرده که با این همه وضعیت غزه ناامیدکننده است و هرچه سریع‌تر به کمک‌های قابل‌توجهی نیازمند است.

آقای کامرون تأکید کرده که کشورش خواستار یک «توقف فوری بشردوستانه» است تا کمک‌های اضافی در اسرع وقت به غزه برسد و گروگان‌ها به خانه بازگردند.

مذاکرات برای توقف بشردوستانه در جنگ غزه که هفته‌ها ادامه داشته، ناکام مانده است، زیرا درخواست گروه افراطی حماس برای توقف جنگ و عقب‌نشینی اسرائیل از غزه در ازای آزادی بیشتر گروگان‌ها، از سوی اسرائیل پذیرفته نشد.

حماس که در فهرست گروه‌های تروریستی آمریکا و اتحادیه اروپاست، پیشتر در جریان توقف یک هفته‌ای درگیری‌ها در اواخر نوامبر، ۱۱۰ گروگان اسرائیلی را در ازای ۲۴۰ اسیر فلسطینی در اسرائیل آزاد کرد.

در عین حال رویترز می‌نویسد که وضعیت انسانی در غزه روز به روز بدتر می‌شود. این خبرگزاری به نقل از برنامه جهانی غذا نوشت که تحویل کمک‌های غذایی به شمال غزه را پس از غارت، تیراندازی و حمله جمعیت گرسنه به کامیون‌هایش، متوقف کرده است.

آمریکا از نقش ایران در جنگ داخلی سودان ابراز نگرانی کرد

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، که در نبرد با «نیروهای پشتیبانی سریع» به فرماندهی معاون سابق خود است
عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، که در نبرد با «نیروهای پشتیبانی سریع» به فرماندهی معاون سابق خود است

ایالات متحده از ارسال محموله‌های تسلیحاتی ایران برای ارتش سودان که در نبردی مرگبار با شبه‌نظامیان متهم به دریافت کمک از امارات و سودان است، ابراز نگرانی کرد.

جان گادفری، سفیر ایالات متحده در سودان، روز چهارشنبه دوم اسفند گفت واشینگتن «عمیقاً نگران حمایت خارجی» از «نیروهای مسلح سودان» و رقیب آن، «نیروهای پشتیبانی سریع» است.

او به خبرنگاران گفت: «گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر این‌که ایران و سودان مناسبات خود را از سر گرفته‌اند و ایران حتی به صورت مادی از نیروهای مسلح سودان حمایت می‌کند که این موضوع بسیار مشکل‌آفرین و مایه نگرانی عمیق ماست».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفیر ایالات متحده بدون نام بردن از دیگر کشورها گفت که آمریکا از «بازیگران خارجی خواسته است تا از ارائه کمک‌های مادی به دو طرف متخاصم خودداری کنند».

به گفته جان گادفری، «این موضوع موجب طولانی شدن درگیری‌ها و ادامه جنگ می‌شود. آن همچنین باعث می‌شود تا چشم‌اندازها برای یافتن یک راه خروجی مذاکره‌شده محدود شود».

نیروهای پشتیبانی سریع ماه گذشته با انتشار پستی در شبکه‌های اجتماعی، تصویری از لاشه یک پهپاد ایرانی مدل «مهاجر» و متعلق به نیروهای مسلح سودان را منتشر کرد.

خبرگزاری بلومبرگ نیز با نقل قول از مقام‌های غربی گزارش داده که ایران برای ارتش سودان سلاح می‌فرستد.

سودان در دوران دیکتاتوری عمرالبشیر که در سال ۲۰۱۹ سرنگون شد، روابط بسیار نزدیکی با جمهوری اسلامی ایران داشت.

مصر و ترکیه نیز حامی ارتش سودان هستند، در حالی که ظن قوی می‌رود روسیه از «نیروهای پشتیبانی سریع» حمایت می‌کند.

از زمان آغاز جنگ بین این دو رقیب در آوریل سال ۲۰۲۳ تاکنون، هزاران نفر از مردم سودان در درگیری‌ها کشته شده‌اند.

تلاش‌ها برای نجات کشتی آسیب‌دیده در حملات حوثی‌ها با محموله خطرناک کود

کشتی باری روبیمار ثبت‌شده در بریتانیا روز یکشنبه در تنگه باب‌المندب مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت و شدیدا آسیب دید
کشتی باری روبیمار ثبت‌شده در بریتانیا روز یکشنبه در تنگه باب‌المندب مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت و شدیدا آسیب دید

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که یک کشتی باری که چهار روز پیش در خلیج عدن مورد اصابت موشک‌های حوثی‌های یمن قرار گرفته، با وجود ورود آب به داخل آن، همچنان شناور است و می‌توان آن را به سواحل جیبوتی نزدیک کرد.

این خبرگزاری روز چهارشنبه به نقل از دو منبع کشتیرانی و بیمه نوشت که یدک‌کشی این کشتی به سمت جیبوتی بهترین اقدام به نظر می‌رسد.

یکی از این منابع گفت: «جیبوتی تنها گزینه فوری است که در آن برخی تعمیرات یا بازیابی امکان‌پذیر است. برای کشتی‌هایی که در چنین شرایطی قرار دارند خیلی خطرناک است که مسافتی زیاد یا در آب‌های آزادتر یدک‌کشی شوند.»

روز یکشنبه یک کشتی باری ثبت‌شده در بریتانیا در تنگه باب‌المندب مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت و به‌شدت آسیب دید.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها اعلام کرد این کشتی که با پرچم کشور بلیز در آمریکای مرکزی حرکت می‌کرد،‌ بعد از هدف قرار گرفتن، در خطر غرق شدن است.

رویترز نوشت که خدمه کشتی روبیمار کشتی را ترک کردند و توسط یک کشتی تجاری دیگر نجات یافتند.

یک مقام دفاعی آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشتی هنوز غرق نشده است.

یک شرکت مشاوره دریایی به کشتی‌های حاضر در منطقه هشدار داده که از این کشتی متروکه دوری کنند.

طبق داده‌های مارین ترافیک، یک شرکت ردیابی کشتی‌ها، این کشتی آخرین بار بیش از دو روز پیش موقعیت خود را گزارش کرد و به سمت بندر وارنا بلغارستان در حرکت بود.

خطرات کشتیرانی به دلیل حملات مکرر پهپادی و موشکی حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب افزایش یافته است.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با چندین حمله به تأسیسات حوثی‌ها به حملات آنان پاسخ داده‌اند، اما تاکنون نتوانسته‌اند این حملات را به طور کامل متوقف کنند.

اداره بنادر و مناطق آزاد جیبوتی اعلام کرده که کشتی آسیب‌دیده دارای حدود ۲۲ هزار تن متریک کود است که بسیار خطرناک است.

تاکنون هیچ کشتی مورد حمله حوثی‌ها غرق نشده یا خدمه‌ای کشته نشده‌اند اما نگرانی‌های ایمنی در این منطقه در حال افزایش است.

کانون نویسندگان خواهان «آزادی زبان‌های مادری» در ایران شد

کانون نویسندگان ایران خواهان «آزادی زبان‌های مادری» در کشور «در ظرفیت و ابعاد گوناگون آنها به ویژه در عرصه چاپ و نشر و پخش آثار» و همچنین خواستار «رهایی تمام کنشگران عرصه‌ زبان مادری از زندان و تبعید و دیگر آزارها و فشارها» شد.

این نهاد صنفی روز چهارشنبه دوم اسفند به مناسبت روز جهانی زبان مادری در بیانیه‌ای نوشت که این روز، «یادآور کوشش‌های زنان و مردان معترضی است که در بسیاری از نقاط جهان در دفاع از حق بهره‌مندی از زبان مادری بپا خاستند.»

کانون نویسندگان ایران با اشاره به منشور خود آورده که «رشد و شکوفایی زبان‌های متنوع کشور را از ارکان اعتلای فرهنگی و پیوند و تفاهم مردم ایران می داند.»

با وجود اعتراض اقلیت‌های مختلف قومی به محدودیت‌ها در خصوص تدریس زبان مادری، جمهوری اسلامی نه تنها مانع آموزش زبان قومیت‌ها در سیستم رسمی آموزش کشور می‌شود، بلکه با فعالان این حوزه برخورد و آن‌ها را در دادگاه‌ها با اتهاماتی چون فعالیت علیه «امنیت ملی» محاکمه می‌کند.

علاوه بر این در سال‌های گذشته نیز سازمان‌ ثبت احوال محدودیت‌هایی را برای نامگذاری فرزندان به نام‌های محلی ایجاد کرده است.

بسیاری از معترضان، این محدودیت‌ها را تلاش جمهوری اسلامی برای یکپارچه‌سازی فرهنگی و مرکزگرایی عنوان می‌کنند.

اما کانون نویسندگان ایران نوشت: «وحدت و همدلی میان مردمان از تحمیل یک زبان به آنها برنمی‌خیزد بلکه اختیار و آزادی در استفاده از ظرفیت‌های زبان‌ها از جمله زبان مادری است که با نفی احساس آزاردهنده و تحقیرکننده‌ی تبعیض، بر همدلی و همبستگی گروه‌های مختلف مردم یک سرزمین می‌افزاید، ِآنها را در رشد و اعتلای فرهنگ خود یاری می‌دهد و در نتیجه رنگارنگی و غنای فرهنگ عمومی جامعه را بیشتر می‌کند.»

این نهاد صنفی نویسندگان ایران تاکید کرد که ممنوعیت زبان‌ها در ابعاد آموزشی، پرورشی و بیان، «زیر پا گذاشتن بخشی از حقوق انسانی و شهروندی مردم است؛ روشی که قرنی است روال معمول دولت‌ها و حکومت‌ها در ایران بوده است.»

روز جهانی زبان مادری در سال ۱۹۹۹ میلادی به تصویب یونسکو و سپس مجمع عمومی سازمان ملل رسید و تاریخ ۲۱ فوریه برای این روز انتخاب شد؛ ۲۱ فوریه ۱۹۵۲ چهار دانشجو در بنگلادش در آغاز جنبش تلاش برای شناخته شدن زبان بنگالی به عنوان زبان رسمی کشته شدند.

صدور احکام محرمانه علیه چندین روزنامه‌نگار رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران

اسنادی که به تازگی توسط گروه هکری «عدالت علی» افشا شده، نشان می‌دهد که دستگاه قضایی ایران علیه چندین روزنامه‌نگار رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران، از جمله رادیوفردا، به طور محرمانه صدور حکم کرده است.

در بخشی از اسناد افشاشده توسط گروه هکری «عدالت علی» نام ۴۴ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای خارج از ایران به چشم می‌خورد که به «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» متهم شده‌اند.

این سند نشان می‌دهد پرونده گشوده‌شده علیه این افراد، به طور محرمانه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران بررسی و در بهمن ماه ۱۴۰۰ منجر به صدور رأی شده است. رئیس این شعبه قاضی ایمان افشاری است که از زمستان ۱۳۹۷ در این شعبه مشغول فعالیت بوده و به ویژه از زمان اعتراض‌های ۱۴۰۱ صدور حکم علیه بسیاری از فعالان سیاسی و مدنی، روزنامه‌نگاران و هنرمندان را به عهده داشته است.

با این حال گرچه پرونده این روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای به صدور حکم منجر شده، اما مشخص نیست چه حکمی برای آنها صادر شده است. «تبلیغ علیه نظام» یکی از احکام رایج علیه روزنامه‌نگاران، و فعالان سیاسی ومدنی است که بر پایه ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی، می‌تواند از سه ماه تا یک سال حبس به دنبال داشته باشد.

برخی از افرادی که در این پرونده به نام آنها اشاره شده، از همکاران رادیوفردا هستند، یا در زمان صدور حکم یا اندکی پیش از آن در رادیوفردا فعالیت داشته‌اند. همچنین در این پرونده نام روزنامه‌نگاران یا فعالان رسانه‌ای شاغل در دیگر رسانه‌های فارسی‌زبان از جمله بی‌بی‌سی فارسی، صدای آمریکا، ایران اینترنشنال، تلویزیون منوتو و شبکه ماهواره‌ای جم هم به چشم می‌خورد.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی که در پرونده‌های سیاسی همواره در مظان خط‌گیری از نهادهای امنیتی بوده، از صدور حکم برای روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی به عنوان ابزاری برای به ساکت کردن آنها استفاده کرده، گرچه اقداماتی که در چند دهه اخیر علیه روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آنها صورت گرفته، کمتر در این زمینه اثربخش بوده است.

گروه «عدالت علی» که در سال‌های اخیر اسناد مختلفی را با تمرکز بر موضوعات حقوقی و قضایی افشا کرده، به تازگی بیش از ۳ میلیون سند قضایی را هک و در دسترس عموم قرار داد که موضوعات مختلفی را از برخورد با روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی، تا نحوه مواجه با امتناع زنان از تن دادن به حجاب اجباری و اعتراض‌های سراسری در سال ۱۴۰۱ در بر می‌گیرد و ناظران اسناد افشاشده را شاهد دیگری بر اثرپذیری دستگاه قضایی ایران از نهادهای امنیتی ارزیابی می‌کنند.

رونق جدید اقتصادی در آمریکا «در نتیجه استفاده بیشتر از ربات‌ها»

یک گزارش جدید اقتصادی که روز چهارشنبه دوم اسفند منتشر شد، حاکی است استفاده بیشتر از ربات‌های صنعتی و بهره‌گیری از هوش مصنوعی در انعطاف‌پذیری اقتصاد آمریکا و ایجاد رونق جدید اقتصادی در این کشور نقش مهمی داشته است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت‌ها و کارخانه‌های بسیاری در سراسر آمریکا با به‌کارگیری ربات‌ها و استفاده از هوش مصنوعی در کنار آموزش کارگران برای کار با فناوری‌های پیشرفته موجب افزایش بهره‌وری در کار خود شده و هزینه تولید را کاهش داده‌اند.

این گزارش این پرسش را بررسی کرده که چگونه این بزرگ‌ترین اقتصاد جهانی توانسته با وجود مشکلات اخیر، رشد سریع و نرخ اندک بیکاری داشته باشد.

اقتصاد آمریکا با توانی غیرمنتظره از دوران رکود همه‌گیری کووید-۱۹ خارج شده بود اما از اوایل بهار دو سال پیش با افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، بسیاری از اقتصاددانان نظر به هزینه سنگین‌تر استقراض و افزایش مشکلات اقتصادی، پیش‌بینی کرده بودند وارد دوره جدیدی از رکود شود.

در پی تداوم افزایش نرخ بهره پا به پای بالا رفتن تورم، افزایش دستمزد و کمبود کارگر، بسیاری از شرکت‌ها به استفاده از ربات‌ها و ماشین‌آلاتی که با هوش مصنوعی کار می‌کنند، تکیه کردند. اکنون پس از مدتی بازدهی این رویکرد جدید آغاز شده و روندی رو به رشد نشان می‌دهد.

تحقیقات جدیدی که آسوشیتدپرس در گزارش خود به آن اشاره دارد، حاکی است که پیشرفت‌های فناوری در درازمدت شغل‌های بیشتری ایجاد می‌کند.

بسیاری از اقتصاددانان و بازرگانان ابراز امیدواری کرده‌اند که شکوفایی بهره‌وری ادامه یابد و هوش مصنوعی به خدمت گرفته شده در کار کارخانه‌ها، انبارداری، فروشگاه‌ها و ادارات، افزایش بهره‌وری را سرعت دهد.

این گزارش بالارفتن بهره‌وری را همچنین ناشی از وجود کارگران راضی بیشتری می‌داند، که از جمله در سه سال اخیر توانسته‌اند شغل خود را تغییر داده و با پیدا کردن شغلی جدید دستمزد بالاتری دریافت کنند. برخی از این افراد از خانه کار کرده و مهارت و دانش خود را از راه دور در خدمت کار جدیدشان قرار داده‌اند.

رشد اقتصادی آمریکا در آخرین فصل از سال ۲۰۲۳ برای ششمین فصل پیاپی کماکان با رشد روبه‌رو بود و در عمل بر بسیاری از ارزیابی‌های بدبینانه پیشین در خصوص رکود ناشی از نرخ بهره بالا، غلبه کرد.

با تقویت بازار کار، شمار شهروندانی که در دوره اخیر برای دریافت مزایای بیکاری ثبت‌نام کرده‌اند، کاهش یافته است.

اقتصاد آمریکا دارای افقی روشن‌تر از اقتصاد سایر کشورهای برخوردار ارزیابی شده و صندوق بین‌المللی پول در پیش‌بینی خود برای رشد جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۴، به ویژگی‌های منحصربه‌فرد اقتصاد این کشور اشاره کرده بود.

روند ممانعت از فعالیت حرفه‌ای بهائیان در ایران به پلمب پارکینگ خانه رسید

عکس از پارکینگ پلمب‌شده در شهر رفسنجان
عکس از پارکینگ پلمب‌شده در شهر رفسنجان

در ادامه تلاش‌های حکومت برای ممانعت از فعالیت حرفه‌ای بهائییان در ایران، قوه قضائیه پارکینگ محل زندگی چهار بهایی در شهر رفسنجان را هم پلمب کرده است.

رادیوفردا روز چهارشنبه، دوم اسفندماه، مطلع شد که پارکینگ محل زندگی چهار شهروند به نام‌های سیروس پاینده، قدرت نعیمی، علی عمادی و ایرج پاینده روز ۱۵ بهمن‌ماه گذشته رسما پلمب شده است.

این شهروندان بهایی پس از آن که در سال ۱۳۹۳ چندین واحد صنفی در رفسنجان در استان اصفهان با حکم قوه قضائیه بسته شد مجبور شده بودند فعالیت حرفه‌ای خود را در پارکینگ یا حیاط محل زندگی‌شان ادامه دهند.

به گفته منبع رادیوفردا، «در طول دوهفته گذشته و پیگیری‌های مکرر از طرق قانونی وبه مراجع ذیصلاح هیچ پاسخی به افراد داده نشده است».

ضابطان قضایی برای پلمب پارکینگ‌ها هیچ حکمی ارائه نکرده‌اند.

با شروع اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در سال ۱۴۰۱ دور جدیدی از سرکوب شهروندان بهایی در ایران آغاز شده است.

دفتر جامعه جهانی بهایی در آذرماه سال جاری خبر داده بود که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در دو ماه پیش از آن «۴۰ بهایی» را بازداشت و «خانه نزدیک به یکصد خانواده بهایی» در شهرهای مختلف ایران را تفتیش کرده‌اند.

با این حال تعقیب قضایی و فشار حکومتی بر بهاییان در ایران سابقه‌ای طولانی دارد و به یکی دو سال گذشته محدود نمی‌شود.

با وجود زندگی ۳۰۰ هزار بهایی در ایران، جمهوری اسلامی آیین بهائیت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها علیه پیروان این آیین صادر کرده‌اند.

جمهوری چک متهم به توطئه برای قتل مسیح علی‌نژاد را به آمریکا تحویل داد

پولاد عمروف
پولاد عمروف

جمهوری چک روز چهارشنبه، دوم اسفندماه، فرد متهم به طراحی و برنامه‌ریزی برای قتل مسیح علی‌نژاد، از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی، را به آمریکا تحویل داد.

وزارت دادگستری چک تأیید کرد که پولاد عمروف، شهروند گرجستان و ساکن جمهوری چک و اسلوونی، صبح چهارشنبه در فرودگاه به مأموران آمریکایی تحویل داده شده است.

وزیر دادگستری جمهوری چک اواخر ‌تیرماه سال جاری اعلام کرده بود که پولاد عمروف که در آمریکا به مشارکت در توطئه قتل مسیح علی‌نژاد متهم شده و تحت تعقیب است مسترد خواهد شد.

استرداد عمروف به دلیل تجدیدنظرخواهی او تاکنون به تعویق افتاده بود.

مراجع قضایی آمریکا در ژانویه ۲۰۲۳ علیه پولاد عمروف و دو نفر دیگر به جرم مشارکت در توطئه مورد حمایت حکومت جمهوری اسلامی برای قتل خانم علی‌نژاد کیفرخواست صادر کرده بودند.

وزارت دادگستری آمریکا بهمن‌ماه ۱۴۰۱ همزمان با گشایش پرونده تحقیقات در این مورد گفت که پولاد عمروف و رهبر این باند تبهکار به نام رأفت امیروف که اکنون در ایران به سر می‌برد طراحان و هدایت‌کنندگان این توطئه بوده­‌اند.

آن‌ها به خالد مهدی­‌اف، یک شهروند آمریکایی، دستور داده بودند که خانم علی‌نژاد را بکشد و به این خاطر ۳۰ هزار دلار برای او ارسال کرده بودند.

خالد مهدی­‌اف در ژوئیه ۲۰۲۲ با یک تفنگ کلاشینکوف در برابر منزل خانم علی‌نژاد بازداشت شد. وزارت دادگستری آمریکا گفت که او قصد داشت مسیح علی‌نژاد را به بیرون از منزل بکشاند و او را ترور کند.

پولاد عمروف، رأفت امیروف و خالد مهدی­‌اف به اقدام به قتل، توطئه و پولشویی متهم شده­‌اند که در صورت اثبات جرم روی هم رفته مجازات آن حدود ۴۰ سال زندان است.

رئیس سازمان انرژی اتمی: سفر گروسی در اسفند «بعید است، تراکم برنامه داریم»

محمد اسلامی (چپ) و رافائل گروسی؛ عکس مربوط به سفر گروسی در سال ۲۰۲۱
محمد اسلامی (چپ) و رافائل گروسی؛ عکس مربوط به سفر گروسی در سال ۲۰۲۱

یک روز پس از آن که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از قصد خود برای سفر به تهران در یک ماه آینده خبر داد، محمد اسلامی از تأیید زمان انجام این سفر سر باز زد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، روز دوشنبه ضمن ابراز نگرانی از این که ایران «همچنان به غنی‌سازی اورانیوم در سطوحی بالاتر از نیازهای تجاری ادامه می‌دهد» خبر داده بود که قصد دارد در یک ماه آینده برای اولین بار طی یک سال اخیر به ایران سفر کند.

با این حال محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز چهارشنبه، دوم اسفندماه، برنامه سفر مقام آژانس را تأیید نکرد.

او در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: «سفر ایشان در برنامه ما هم قرار دارد... اما بعید است در اسفندماه باشد، تراکم برنامه هست.»

اسلامی در ادامه، سفر رافائل گروسی را به اردیبهشت‌ماه سال آینده موکول کرد و گفت: «با توجه به اینکه در اردیبهشت‌ماه سال آینده سی‌امین کنفرانس ملی هسته‌ای و اولین کنفرانس بین‌المللی هسته‌ای را برگزار می‌کنیم و... همچنین سال آینده پنجاهمین سالگرد تأسیس سازمان انرژی اتمی خواهد بود، از آقای گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز برای شرکت در این کنفرانس دعوت به عمل آمده است.»

هنوز دفتر آقای گروسی به این اظهار نظر پاسخی نداده است.

مقام انرژی اتمی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه همچنین به گفته رافائل گروسی درباره غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا پاسخ روشنی نداد.

آقای گروسی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز عنوان کرده بود که ایران اگرچه سرعت غنی‌سازی اورانیوم را به نسبت اواخر سال گذشته تا حدی کم کرده، اما همچنان در حال غنی‌سازی اورانیوم در حدود هفت کیلوگرم در ماه و خلوص ۶۰ درصدی است.

غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم به درجه لازم برای تولید سلاح هسته‌ای نزدیک است و الزاماً برای امور تجاری و غیرنظامی کاربرد ندارد.

ایران تأکید دارد که به دنبال جنگ‌افزار هسته‌ای نیست اما هیچ کشوری تاکنون بی‌توجه به تولید سلاح هسته‌ای اقدام به غنی‌سازی اورانیوم در این سطح نکرده است.

روسیه یک شهروند دوتابعیتی را به اتهام کمک ۵۱ دلاری به یک نهاد خیریه اوکراینی دستگیر کرد

زندانی در روسیه
زندانی در روسیه

روسیه یک شهروند زن روس را که دارای تابعیت آمریکایی نیز هست، به اتهام اهدای مبلغ اندکی پول به یک سازمان خیریه اوکراینی به «خیانت» متهم و بازداشت کرده است.

این اتهام طبق قوانین روسیه می‌تواند مجازاتی تا ۲۰ سال حبس داشته باشد.

مبلغ اهدایی معادل ۵۱ دلار و ۸۰ سنت آمریکاست که سبب شده مأموران سازمان امنیت فدرال روسیه، اف‌اس‌بی، کسِنیا خاوانا، ۳۳ ساله را ماه گذشته در شهر یکاترینبورگ بازداشت کنند.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز سه‌شنبه دوم اسفند با استناد به گزارش منتشرشده در رسانه‌های روسیه افزود سازمان امنیت فدرال آن کشور خانم خاوانا را به مشارکت در یک کارزار مالی برای یک گروه اوکراینی متهم کرده است.

روسیه می‌گوید این کارزار مالی «ممکن است» پول‌های گردآوری شده را صرف خرید تجهیزات پزشکی و «سلاح» کرده باشد تا برای یاری اوکراین در نبرد در برابر روسیه در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهد.

خانم خاوانا، ۳۳ ساله، این پول را زمانی که ظاهراً ساکن لس‌آنجلس بوده، به سازمان غیرانتفاعی «رازوم» مستقر در نیویورک اهدا کرده بود.

او متهم است که پول را ۲۴ فوریه سال ۲۰۲۲ اهدا کرده است؛ روز آغاز یورش نظامی روسیه به اوکراین با عنوان «عملیات ویژه». جنگ روسیه در اوکراین این هفته وارد سومین سال خود می‌شود.

خانم خاوانا ابتدا به اتهام «نقض نظم عمومی» بازداشت شده بود اما در کیفرخواست ارائه‌شده علیه او به دادگاه اتهامش به «خیانت» تغییر کرده است.

در پی انتشار گزارش بازداشت خانم خاوانا در رسانه‌های روسیه، دولت جو بایدن اعلام کرد از این امر آگاه بوده و در جستجوی اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، سه‌شنبه شب به شهروندان آمریکایی دوباره هشدار داد از سفر به روسیه خودداری کنند.

روسیه چند شهروند آمریکایی دیگر را نیز که اکثراً تابعیت روس هم دارند در حبس دارد و برخی از آن‌ها را به «عاملیت خارجی» یا موارد دیگری در ضدیت با «امنیت ملی» متهم کرده است.

خبرچین اف‌بی‌آی اطلاعات کذب «فساد مالی» بایدن‌ها را «از روسیه» گرفته بود

هانتر بایدن (عقب) و جو بایدن
هانتر بایدن (عقب) و جو بایدن

دادستان‌ها در ایالت نوادای آمریکا روز سه‌شنبه، اول اسفند، فاش کردند خبرچین اف‌بی‌آی که ادعا می‌کرد از فساد مالی هانتر بایدن، پسر رئیس جمهور آمریکا مدرک دارد، اطلاعات خود را از «مقامات نزدیک به اطلاعات روسیه» دریافت کرده است.

الکساندر اسمیرنوف، ۴۳ ساله، شهروند آمریکا و اسرائیل، هفته گذشته به اتهام طرح ادعای کذب علیه هانتر بایدن، پسر جو بایدن، بازداشت و تفهیم اتهام شد.

یک بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا و چند دادستان روز سه‌شنبه در چارچوب همین پرونده افشا کردند که او اطلاعات خود درباره فساد مالی هانتر و جو بایدن، در زمان معاونت باراک اوباما را از مقاماتی نزدیک به سازمان اطلاعات روسیه دریافت کرده است.

اسمیرنوف ادعا کرده بود که هانتر بایدن از مدیران شرکت انرژیِ اوکراینی بوریسما در زمان معاونت پدرش در کاخ سفید دست‌کم پنج میلیون دلار رشوه طلب کرده است.

بر اساس همین گونه ادعاها، مجلس نمایندگان ایالات متحده در آذرماه سال جاری با فشار جمهوری‌خواهان تندروی حامی دونالد ترامپ به آغاز تحقیقات رسمی برای استیضاح جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، رأی مثبت داد.

در همان زمان، کاخ سفید طرح استیضاح جو بایدن و آغاز تحقیقات درباره او را اقدامی با انگیزه سیاسی توصیف و تأکید کرد که اقدام جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا بر پایه هیچ شواهدی نیست.

در لایحه دادستان‌ها در دادگاه روز سه‌شنبه آمده است: «او [اسمیرنوف] پس از ملاقات با مقامات اطلاعات روسیه در نوامبر، فعالانه دروغ‌هایی تازه را طرح و منتشر کرده که می‌توانست بر نتیجه انتخابات اثر بگذارد.»

الکساندر اسمیرنوف به مدت ده سال برای پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، به عنوان «منبع انسانی محرمانه» کار کرده است.

مجازات او در صورت محکومیت تا ۲۵ سال حبس خواهد بود.

وزیر نفت ایران انفجارهای اخیر در خطوط انتقال گاز را به اسرائیل نسبت داد

جواد اوجی، وزیر نفت ایران، انفجارهای هفته گذشته در خطوط انتقال گاز در دو استان ایران را به اسرائیل نسبت داد.

او روز چهارشنبه دوم اسفند با بیان اینکه «این توطئه‌ای بود که اسرائیلی‌ها کردند» به خبرنگاران گفت: «دشمن قصد داشت بخش گاز خانگی مردم را در استان‌های بزرگ دچار چالش کند».

هفته گذشته به دنبال شنیده صدای انفجارهای شدید در دست‌کم دو استان فارس و چهارمحال و بختیاری، شرکت گاز از «انفجارهای خرابکارانه» در دو خط لوله اصلی انتقال گاز خبر داد.

روزنامه نیویورک تایمز نیز روز جمعه به نقل از دو مقام غربی و یک کارشناس نظامی وابسته به سپاه پاسداران گزارش داد که این انفجارها و همچنین انفجار در یک کارخانه شیمیایی در غرب تهران «کار اسرائیل بوده است».

مقام‌های اسرائیل در این باره اظهار نظر رسمی نکرده‌اند.

پس از وقوع انفجارهای هفته گذشته، جریان گاز در دست‌کم پنج استان ایران با قطعی یا اختلال همراه بود و مقام‌های استانی تا چند روز بعد از تداوم مشکل خبر دادند.

به رغم این خبرها، وزیر نفت صبح چهارشنبه گفت خطوط گازرسانی «بدون اینکه اتفاقی در شهرها و روستاها بیفتد» به سرعت ترمیم شدند.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG