لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۴۹

اعتراضات به نمایش داعشی‌ها در مجتمع کوروش برای تبلیغ فیلم حاتمی‌کیا


ورود جمعی با شکل و شمایل اعضای داعش به مجتمع پردیس سینمایی کورش در تهران که برای تبلیغات فیلم «به وقت شام» ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا صورت گرفته بود، انتقاد شدید کاربران فارسی‌زبان شبکه‌های اجتماعی و عذرخواهی این کارگردان را به دنبال داشت.

عصر دوشنبه ۱۷ اردیبهشت در حاشیه مراسم رونمایی از آلبوم موسیقی فیلم «به وقت شام» که کارن همایونفر ساخت آن را برعهده داشته است، جمعی که خود را به هیات اعضای گروه موسوم به «حکومت اسلامی» یا داعش در آورده بودند با اسب و شمشیر روانه مجتمع پردیس سینمایی کورش شدند.

اجرای این ایده که برای تبلیغ فیلم «به وقت شام» و آلبوم موسیقی آن بود، اما باعث وحشت شماری از حاضران در این مجتمع شد که تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های خبری گویای آن است.

فیلم «به وقت شام» که با سرمایه‌گذاری سازمان هنری رسانه‌ای «اوج» وابسته به سپاه پاسداران ساخته شده به جنگ داخلی سوریه می‌پردازد و آن‌طور که آقای حاتمی‌کیا گفته ادای دینی به «مدافعان حرم» است، نیروهایی که جمهوری اسلامی برای حمایت از بشار اسد در جنگ داخلی سوریه به این کشور می‌فرستد.

کاربری در توئیتر نوشته که «شاید بتوان حضور داعشی‌های حاتمی‌کیا در شهر و ترساندن مردم را... نوعی آمادگی ذهنی دادن به مردم [دانست] برای حضور بیشتر نیروهای خودسر و افراطی در جامعه».

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز در نوشته‌های خود جمهوری اسلامی را با داعش یکی دانسته‌اند و تصاویری از کتک خوردن جوانان به دست نیروهای پلیس ایران منتشر کرده‌اند یا در نوشته‌های خود اشاراتی به اقدامات نیروهای موسوم به حزب‌اللهی طی این چهار دهه کرده‌اند.

در این میان محمد خاکپور کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال ایران با انتشار یادداشتی، ابراهیم حاتمی‌کیا را هدف انتقاد شدید خود قرار داده و او را «پول‌پرستی» نامیده که «نان شب خود را به قیمت وحشت روحی همسران و خواهران ایران زمین و ایجاد هزاران لطمه و صدمه روحی به خردسالانی که برای تفریح و بازی به مراکز خرید آمده‌اند» بدست می‌آورد.

در بخشی از این نوشته آمده است: «کودکی که با دیدن حرکات وحشیانه عوامل شما شب به خواب نمی‌رود، دختر جوانی که به خاطر بی‌خردی شما و اندیشه پول‌پرست‌تان از وحشت چند روزی غذا نمی‌خورد، فرزند من، خواهر من و مادر من است اگر چه هیچ وقت آنها را ندیده باشم».

مجموع این واکنش‌ها اما ابراهیم حاتمی‌کیا را به عذرخواهی وا داشت. وی در پیام عذرخواهی خود تاکید کرده که تصور داشته «قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کورش بایستد و مردم با او عکس بیاندازند».

وی سپس اضافه کرده: «نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله‌ام نبود و من بی‌خبر بودم».

این کارگردان سینما در نهایت از مردم و کسبه مجتمع کورش درخواست «حلالیت» کرده است.

فیلم «به وقت شام» در سی‌وششمین دوره جشنواره فیلم فجر سه سیمرغ بلورین دریافت کرد و ابراهیم حاتمی‌کیا در مراسم اعطای جوایز، خود را به عنوان فیلمساز وابسته معرفی کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا، سایت خبری ساعت ۲۴ و شبکه‌های اجتماعی/ س.ن/ ک.ر

دیدن نظرات (۳۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG