لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۴

دو امام جمعه در مورد خبر «ناامن کردن فضا برای بدحجابان»: برداشت نادرست شده است


در پی بازتاب گسترده خبر اظهارات دو امام جمعه برای «ناامن‌کردن فضا» برای کسانی که به گفته آنها حجاب را رعایت نمی‌کنند، این دو امام جمعه از «برداشت نادرست» از گفته‌های خود سخن گفته و نقل قول‌ها را تکذیب کردند.

روز جمعه، ۱۱ مهر، در خبرها آمده بود که یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان که سابقه طولانی در درخواست برای برخورد با «بدحجابی» دارد، در دیدار با مسئولان نظامی و امنیتی خواستار «ناامن‌شدن» فضا برای بدحجابان شده است.

بنا بر این خبرها او گفته بود که برخی از افراد «کشف حجاب» می‌کنند و نیروی انتظامی باید «اختیارات بیشتری» برای برخورد با آنها داشته باشد.

همزمان گزارش شد که ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه شهرستان بجنورد نیز در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفته است: «بدحجابی یک ویروس خطرناک است و باید ناجا زندگی بدحجابان را ناامن کند.»

اکنون، به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روابط عمومی دفتر امام جمعه اصفهان، در اطلاعیه‌ای نوشته است که آن سخنان وی مربوط به «موردی ویژه در رفتار برخی از گروه‌های سازمان‌یافته و هنجارشکن در اصفهان» و به خاطر «نگرانی از برهم زدن نظم عمومی جامعه توسط عده‌ای اندک در شرایط بهداشتی کنونی» بوده است.

دفتر یوسف طباطبایی‌نژاد در این اطلاعیه آورده است: «اما حال آنکه برداشت غلط از این مصداق و ایجاد ذهنیت ناصواب برخی از رسانه‌ها باعث شد تا با تقطیع صحبت‌های مذکور، دروغ‌پردازی و القای مطالب خودساخته، افکار عمومی را از موضوعات و مشکلات اصلی کشور منحرف نمایند؛ بدینوسیله دفتر نماینده ولی فقیه در استان اصفهان به عنوان مرجع اصلی اخبار و انتشار نظرات ایشان، نسبت به این موضوع توضیحات مقتضی را ارائه نمود.»

خبرگزاری ایرنا نیز روز یک‌شنبه، ۱۳ مهر، نوشت که ابوالقاسم یعقوبی، امام جمعه بجنورد با تکذیب نقل قول منتسب به خود در برخی رسانه‌ها گفته است: «مخالف برخورد فیزیکی با بدحجابی هستم و معتقدم این کار باید با کار و اقدامات فرهنگی مهار شود.»

آقای یعقوبی در ادامه گفته است که «متأسفانه برخی درست متوجه منظور بنده نشدند یا از جای دیگری خلط مبحث کردند که این اقدام آنان زمینه‌ای برای خوراک سایت‌های بیگانه شد.»

در روزهای اخیر خبر اولیه از اظهارات این دو مقام، به ویژه امام جمعه اصفهان دربارهٔ ناامن‌کردن فضا برای افراد «بدحجاب» بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و برای بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی یادآور ماجرای اسیدپاشی به زنان در اصفهان بود که سا ل۹۳ رخ داد.

علی مجتهدزاده، وکیل دادگستری با اشاره به این رویداد نوشت که «در صورت ارتکاب هر گونه اقدام خودسرانه علیه زنان» امام جمعه اصفهان باید پاسخگو باشد.

بسیاری از کاربران نیز با انتشار تصاویری از قربانیان اسیدپاشی در شهر اصفهان به شدت از سخنان امام جمعه اصفهان انتقاد کردند و خواستار نفی خشونت علیه زنان شدند.

مهرماه سال ۹۳ پس از این که برخی از چهره‌های مذهبی در شهر اصفهان از جمله محمدتقی رهبر، امام جمعه موقت این شهر خواستار برخورد با «بدحجابان» شدند، چند موتورسوار در سطح شهر اقدام به اسیدپاشی روی صورت دختران و زنان کردند.

آقای رهبر پس از وقوع این اتفاقات، اسیدپاشی را محکوم کرد و گفت: «این گونه کارها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد» ولی توالی این رویدادها باعث شد که نام او در کنار این حوادث ثبت شود.

وقوع این اتفاق منجر به برگزاری تجمعات اعتراضی در شهر اصفهان شد.

از آن زمان تاکنون مسئولان قضایی و امنیتی از پیگیری این پرونده و تلاش برای دستگیری متهمان آن صحبت کرده‌اند، ولی تیرماه سال ۹۷، وکیل مدافع قربانیان اسیدپاشی‌های اصفهان از مختومه شدن این پرونده بدون پیدا کردن متهم یا متهمان آن خبر داد و گفت دیه قربانیان این حادثه از صندوق دیه بیت‌المال با حکم دادگاه پرداخت شده است.

منابع: ایرنا، خبرآنلاین و رادیو فردا / پ.پ

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG