لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۴:۰۳

رتبه بندی شاخص آزادی بشر در جهان، ایران در قعر جدول


فرداکاتور، طرح از مانا نیستانی
فرداکاتور، طرح از مانا نیستانی

براساس گزارش سالانه مربوط به آزادی های انسانی در جهان، که روز پنجشنبه منتشر شد، در میان ۱۵۹ کشور، سوئیس در جایگاه آزادترین کشور جهان جای گرفته و ایران در مقام ۱۵۴ قرار دارد.

این گزارش شاخص آزادی با همکاری موسسه تحقیقاتی کاتو در واشنگتن، موسسه فریزر در کانادا، و بنیاد فردریک نیومن تهیه شده است.

کشور سوئیس با بدست آوردن رتبه پیشین هنگ کنگ، در صدر جدول شاخص آزادی بشر قرار گرفته و آزاد‌ترین کشور جهان محسوب میشود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00
لینک مستقیم

در جدول سازمان ملل، سوریه پائین‌ترین رتبه یعنی ۱۵۹ را از آن خود کرده است در حالیکه کویت رتبه ۱۲۵، پاکستان رتبه ۱۴۱، عربستان رتبه ۱۴۹ و مصر رتبه ۱۵۵ را دارند.

آمریکا به شش درجه ارتقا در جدول سال ۲۰۱۷، از رتبه ۲۴ به رتبه ۱۷ صعود کرد.

شاخص آزادی بشر وضعیت آزادی انسان ها را در جهان نشان میدهد و برای تعیین آن از نمایانگر‌های شخصی، مدنی و اقتصادی کشور‌ها بهره گرفته میشود.

شاخص آزادی بشر یک برداشت و فرایافت اجتماعی است که با توجه به‌شان انسانها، آزادیهای منفی و فقدان محدودیت‌های اجباری برای تعیین آن در نظر گرفته میشود. از آنجائیکه آزادی ماهیتاً با ارزش است و نقش مهمی را در توسعه آنسانها بازی میکند، تعیین شاخص آن برای کشور‌ها و جوامع نیاز به دقت فراوان دارد.

شاخص آزادی بشر مبنا و نقطه اتکایی است که میتواند به بر رسی بی‌طرفانه روابط بین آزادی و دیگر پدیده‌های اقتصادی و اجتماعی و همچنین به گشودن راههایی برای تعیین تاثیر متقابل مولفه‌های آزادی منجر شود.

شاخص آزادی بشر از یک تا ده درجه بندی شده است که درجه ده نمایانگر آزادی بیشتر است. میزان متوسط شاخص آزادی بشر در سال ۲۰۱۵ میلادی ۶.۹۳ بود. این شاخص در مقایسه با شاخص سال ۲۰۱۴ میلادی به میزان ۰.۰۵ یعنی ۵ صدم کاهش داشت. در مجموع در سال ۲۰۱۵ میلادی شاخص ۶۱ کشور بالا رفت در حالیکه این شاخص برای ۹۷ کشور تقلیل یافت.

XS
SM
MD
LG