لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۳۹

انتشار تصاویر ماهواره‌ای از «یک پایگاه موشکی جدید» در استان هرمزگان


نمونه موشک فاتح ۱۱۰

گزارش آی‌آی‌اس‌اس، موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، که روز سه‌شنبه، ۱۴ اردیبهشت، منتشر شد حکایت از ساخت و توسعه «یک پایگاه موشکی جدید» توسط سپاه پاسداران در حوالی حاجی‌آباد در استان هرمزگان دارد.

بر اساس این گزارش که با بررسی تصاویر ماهواره‌ای از این منطقه نوشته شده، این پایگاه احتمالا «نخستین سایت ثابت» پرتاب است که منحصرا برای موشک‌های بالیستیک با سوخت جامد ساخته شده است.

آی‌آی‌اس‌اس یادآوری می‌کند که در هیچ یک از گزارش‌‌های سپاه پاسداران از «رونمایی» از سایت‌های موسوم به «شهر موشکی» به این سایت در حاجی‌آبادِ استان هرمزگان اشاره نشده است.

در این گزارش بر اساس تصاویر ماهواره‌ای آمده است که در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ یک تاسیسات زیرزمینی در نزدیکی حاجی‌آباد دچار تغییر شده و «چند سازه مدور بزرگ» به آن اضافه شده است.

همین تصاویر نشان می‌دهد که تا دسامبر سال ۲۰۱۹ این هفت سازه هر یک به محل نگهداری «یک جفت شیء سیلندرشکل به طول حدود ۱۲ متر» تبدیل شده‌اند.

این موسسه مطالعاتی در گزارش خود می‌گوید که این سازه‌ها می‌تواند محل نگهداری موشک‌های کوتاه‌بردِ با سوخت جامد از خانواده موشک فاتح باشد.

انتشار این گزارش تازه بر اساس تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند توجه جهان را بار دیگر به سوی فعالیت موشکی ایران معطوف کند، آن هم در زمانی که ایران در وین در حال مذاکره بر سر لغو تحریم‌ها در ازای بازگشت به برجام است.

ایالات متحده در زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ از جمله با این استدلال از توافق اتمی موسوم به برجام خارج شد که این توافق فعالیت موشکی و همین طور منطقه‌ای ایران را کنترل نمی‌کند.

در همین زمینه کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا بارها در مورد فعالیت موشکی بالیستیک ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

در فروردین‌ماه گذشته اسرائیل نیز با نامه‌ای رسمی به شورای امنیت سازمان ملل رفت.

اسرائیل در نامه‌ای رسمی به شورای امنیت سازمان ملل متحد که روز ۲۰ فروردین سال جاری منتشر شد نوشت که جمهوری اسلامی ایران به تازگی «طیفی از موشک‌های بالیستیک» با توانایی «حمل کلاهک هسته‌ای» را شلیک و آزمایش کرده است.

در قطعنامه ۲۲۳۱ که در ۲۹ تیرماه ۱۳۹۴ به تصویب شورای امنیت رسیده آمده است: «از ایران خواسته شده که تا هشت سال بعد از اولین روز اجرای برجام از هرگونه فعالیت مربوط به موشک‌های بالیستیکی که قابلیت حمل سلاح را دارند اجتناب کند از جمله به‌کارگیری فناوری مربوط به این موشک‌ها.»

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG