لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۶ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۲۶

خبرخوان

تورم اقلام خوراکی در آبان‌ماه بالای ۶۰ درصد باقی ماند

از مهرماه سال جاری، نرخ تورم اقلامی خوراکی هر ماه بالای ۶۰ درصد گزارش شده است.

گزارش جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تورم اقلام خوراکی در ۱۲ ماه منتهی به آبان‌ماه امسال به ۶۰.۱ درصد رسیده است.

از مهرماه سال جاری، نرخ تورم اقلامی خوراکی هر ماه بالای ۶۰ درصد گزارش شده است.

مرکز آمار در گزارشی که روز سه‌شنبه دوم آذر منتشر کرد می‌گوید رشد قیمت برخی اقلام خوراکی مانند شیر، پنیر و تخم مرغ در آبان‌ماه به بالای ۷۲ درصد رسیده و روغن‌ها و چربی‌ها نیز حدود ۹۲ درصد رشد قیمت داشته‌اند.

در کل، تورم سالانه ایران در ماه گذشته ۴۴.۱ درصد ارزیابی شده است.

البته این آمارهایی است که عمدتا بر مبنای نرخ مصوب دولتی کالاها محاسبه شده است، نه نرخ واقعی کالاها در بازار.

برای نمونه آبان‌ پارسال قیمت هر شانه تخم مرغ ۲۰ عددی کمتر از ۲۰ هزار تومان بود، در حالی که ماه گذشته قیمت آن در سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌ها به بیش از ۶۲ هزار تومان رسید و و این رقم بسیار بالاتر از رقم مصوب دولت است.

بدین ترتیب رشد واقعی قیمت تخم‌مرغ در آبان امسال نسبت به ماه مشابه پارسال بیش از ۲۰۰ درصد بوده، اما مرکز آمار این رقم را ۷۰.۹ درصد گزارش داده است.

همچنین مرکز آمار رشد نرخ اجاره مسکن در آبان امسال نسبت به آبان ۹۹ را تنها ۲۵.۸ درصد گزارش داده است، در حالی که آخرین گزارش بانک مرکزی این رقم را برای مهرماه در تهران بین ۴۸ تا ۵۱ درصد ارزیابی کرده است.

بانک مرکزی هنوز گزارش آبان‌ماه را منتشر نکرده است اما گزارش‌های میدانی منتشر شده در رسانه‌های ایران نشان می‌دهد که نرخ اجاره بها رشدی به مراتب بیشتر از گزارش مرکز آمار دارد.

با استفاده از گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی ایران/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

حسن نصرالله می‌گوید حزب‌الله لبنان ۱۰ میلیون دلار برای سوخت دریافتی از ایران هزینه کرده است

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، روز جمعه گفت که این گروه بیش از ۱۰ میلیون دلار برای سوخت رایگان و یارانه‌ای که از ایران برای «مردم لبنان» دریافت شده، هزینه کرده است.

نصرالله در یک سخنرانی تلویزیونی گفت دو و نیم میلیون دلار سوخت به صورت رایگان در اختیار سازمان‌های غیر دولتی لبنان، شهرداری‌ها، بیمارستان‌های دولتی و سایر سازمان‌ها قرار گرفته است، در حالی که بیش از ۷ و نیم میلیون دلار با نرخ یارانه فروخته شده است.

وی گفت: این برنامه یک ماه دیگر ادامه دارد و سپس به پایان می‌رسد.

حزب الله لبنان، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران، در دو ماه گذشته محموله‌های سوختی را از ایران در بندر بانیاس سوریه دریافت و به کشور لبنان منتقل کرده است.

پیش از این فرمانده کل سپاه پاسداران مدعی شده بود که جمهوری اسلامی با ارسال نفت به لبنان این کشور را از «فروپاشی اقتصادی نجات داده» و «پول نفت» ارسالی به لبنان را می‌گیرد.

گروه حزب‌الله لبنان و ایران مدعی هستند که پول این محموله‌های سوخت را تجار لبنانی پرداخت کرده‌اند ولی درباره مبلغ آن هیچ گزارشی منتشر نشده است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حزب‌الله لبنان سالانه حدود یک میلیادر دلار پول در اختیار دارد، که بنا به ارزیابی دولت آمریکا، ۷۰۰ میلیون دلار آن هنوز از سوی جمهوری اسلامی ایران تامین می‌شود و بقیه آن، از راه «معاملات مرتبط با پولشویی و نیز کمک‌های مالی هواداران آن» در دنیا گردآوری می‌شود.

لبنان با بحران شدید انرژی مواجه است. این بحران، یکی از پیامدهای بحران گسترده اقتصادی و مالی در این کشور از سال ۲۰۱۹ است که باعث سقوط پول ملی شد و بیش از سه چهارم مردم را به فقر کشاند.به دلیل سقوط ارزش پولی ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی لبنان، این کشور قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد و با سوبسید عرضه کند.

واکنش امام جمعه مشهد به اعتراضات به مدیریت آبرسانی: در مقابل خدا تجمع فایده ندارد

احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه پنجم آذرماه مشهد با اشاره به اعتراضات به ناکارآمدی مدیریت آبرسانی در شماری از شهرهای ایران گفته است، تجمع در مقابل خدا فایده‌ای ندارد و می‌بایست نماز باران خواند.

احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه گفته است: «امروز در همه استان‌ها مشکل آب داریم و این مسئله فقط مربوط به چند استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و یزد نیست و پخش عمده این مشکل مربوط به کاهش نزولات آسمانی در کشور است.»

امام جمعه مشهد اضافه کرده است: «وقتی نزولات آسمانی کم است مشکل با تجمع درست نمی شود، در مقابل خدا تجمع فایده ندارد بلکه تجمع باید در نماز باران انجام شود.»

احمد علم الهدی ضمن اشاره «به سابقه نظام میرابی در سنت‌های قدیمی ایرانی» گفت: «باید با احیای این نظام میرابی، تقسیم صحیح همین موجودی کنونی آب کشور انجام شود و این مهم را باید دستگاههای دولتی انجام دهند.»

نت‌بلاکز: دسترسی به اینترنت از پنجشنبه در بخش‌هایی از ایران محدود شده است

سایت نت‌بلاکز که اختلال و قطع اینترنت در جهان را رصد می‌کند جمعه پنجم آذر ماه کاهش دسترسی به اینترنت در ایران را از بامداد روز پنجشنبه در بخش‌هایی از ایران تایید کرد.

نت‌بلاکز می‌گوید این اختلال و کاهش دسترسی تاثیر اساسی داشته است و احتمالا با اعتراضات علیه سیاست‌های مدیریت آب حکومت جمهوری اسلامی مرتبط باشد.

در پی اعتراض‌های روزهای گذشته به مدیریت آب‌رسانی در اصفهان، اینترنت در دیگر شهرها و مراکز استان‌ها از جمله اهواز و شهرکرد مختل یا قطع شده است.

در همین حال، گزارش شهروندان اصفهانی و شاهدان عینی از قطع اینترنت همراه در بخش‌های مرکزی شهر اصفهان از جمله محدوده خیابان بزرگمهر و خیابان‌های اطراف پل خواجو حکایت دارد.

گزارش شبکه‌های اجتماعی در ایران حاکی است که خدمات اینترنت «همه اپراتورهای تلفن همراه» از روز جمعه در اصفهان قطع شده و «فقط اینترنت‌های خانگی وصل هستند».

گزارش‌‌گران بدون مرز نیز در واکنش به قطع اینترنت موبایل و اختلال در اینترنت خانگی در اصفهان در توییتر خود نوشت که «بار دیگر اقدام جمهوری اسلامی ایران در قطع اینترنت برای پیشگیری اطلاع‌رسانی از اعتراض‌های مردمی در اصفهان را محکوم می‌کند».

حمایت شاهزاده رضا پهلوی از اعتراض‌های اصفهان: مردم مقابل دشمن داخلی ایستاده‌‌اند

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد پیشین ایران، با حمایت از اعتراض‌های مردم اصفهان در روزهای اخیر، نوشته است که مردم شهرهای اصفهان و شهرکرد «برای حق آب‌ و نجات سرزمین‌شان در مقابل دشمن داخلی ایستاده‌‌اند».

او در توییتی که منتشر کرده است، با ستایش متعرضان گفته است مردم این مناطق «تن به ذلت نمی‌دهند و در مقابل زورگویی و ستم می‌ایستند».

در روزهای اخیر ‌تجمعات گسترده‌ای در شهر اصفهان در اعتراض به بحران آب شروع شده است که امروز با سرکوب گسترده نیروهای امنیتی و قطع اینترنت در این شهر همراه شد. بر اساس ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی ماموران با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور سعی کردند از ادامه اعتراض‌ها و تجمع مردم جلوگیری کنند.

«اصفهانی باغیرت، حمایت، حمایت» و «هموطن به‌پاخیز، ایران فلسطین شده» و «تا آب نیاد تو رودخونه، برنمی‌گردیم به خونه» از جمله دیگر شعارهایی است که روز جمعه در اصفهان سر داده شد. همچنین پس از بالا گرفتن برخورد خشن نیروهای جمهوری اسلامی با مردم معترض، در بعضی خیابان‌های اصفهان مردم شعار «رضاشاه،‌ روحت شاد»، «این همه لشکر آمده، به جنگ رهبر آمده» و نیز «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

علاوه بر اصفهان، هفته گذشته تجمع‌هایی هم در شهرکرد در اعتراض به وضعیت آب برگزار شد.

ترکیه بدون توجه به هشدار کشورهای غربی قرار بازداشت عثمان کاوالا را تمدید کرد

تصویر عثمان کاوالا، تاجر و فعال مدنی زندانی در ترکیه

دادگاهی در ترکیه روز جمعه تصمیم گرفت به‌رغم هشدارهای کشورهای غربی و درخواست برای آزادی فوری عثمان کاوالا، رای به تمدید بازداشت این فعال مدنی ترک بدهد.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، قرار بازداشت آقای کاوالا، تا جلسه بعدی دادگاه که ۱۷ ژانویه آینده (۲۷ دی) در استانبول برگزار می‌شود، تمدید شده است.

عثمان کاوالا، تاجر و فعال مدنی و موسس بنیاد غیرانتفاعی فرهنگ آناتولی، از چهار سال پیش تاکنون بدون محاکمه در زندان به سر می‌برد.

تصمیم اخیر در حالی از سوی دستگاه قضایی ترکیه اتخاذ می‌شود که پارلمان اروپا در اقدامی کم‌سابقه، ترکیه را به تعلیق عضویتش در صورت تداوم بازداشت این فعال مدنی ۶۴ ساله تهدید کرده است.

برخی از مقام‌های اتحادیه اروپا تاکید کرده‌اند هر گونه گسترش روابط اقتصادی با آنکارا، از جمله مسائل مرتبط با اتحادیه گمرکی، به پیشرفت در زمینه حقوق بشر و حاکمیت قانون در ترکیه بستگی دارد.

شماری از سفرای غربی در ترکیه نیز روز ۲۶ مهر با انتشار بیانیه‌ای خواستار حل و فصل عادلانه پرونده آقای کاوالا و «آزادی فوری» او شده بودند و روند دادرسی در این پرونده را ناقض دموکراسی در ترکیه خواندند.

این بیانیه باعث شد رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، سفرای این کشورها را «عنصر نامطلوب» بخواند و دستور به اخراج‌شان دهد.

دستگاه قضایی ترکیه عثمان کاوالا را به دلیل دخالت در اعتراض‌های مربوط به پارک گزی استانبول در سال ۲۰۱۳ دستگیر و زندانی کرده بود.

او پس از مدتی کوتاه، بار دیگر به اتهام مشارکت و ارتباط با عوامل کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ زندانی شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند بازداشت عثمان کاوالا، تاخیرهای مستمر در محاکمه او و نیز پرونده‌سازی‌های مکرر در ممانعت از تبرئه متهم نشان می‌دهد که در ترکیه تحت رهبری رجب طیب اردوغان، حاکمیت قانون و شفافیت قضایی به خطر افتاده است.

دولت ترکیه این اتهام‌ها را رد کرده و مدعی است که دادگاه‌های ترکیه مستقل عمل می‌کنند.

ترکیه با توجه به پیوستن به قوانین دادگاه حقوق بشر اروپا و داشتن معاضدت قضایی با اتحادیه اروپا،‌ مکلف به اجرای قوانین منطبق با دادگاه حقوق بشر اروپاست. بر همین اساس موافقت‌نامه‌های بین‌المللی حقوق بشر بر قوانین ملی اولویت دارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز، رسانه‌های ترکیه و رادیو فردا/ آ.ت/ ر.ح

آمار ثبت و احوال: در ۸ ماه گذشته ۱۳۴ هزار فوتی بیشتر ثبت شده است

آخرین آمارهای سازمان ثبت و احوال نشان می‌دهد که در ۳۵ هفته ابتدایی سال جاری خورشیدی (تقریبا معادل ۸ ماه) کل فوتی‌های کشور حدود ۳۸۳ هزار نفر بوده است که نسبت به دور مشابه سال‌های قبل از کرونا، حدود ۱۳۴ هزار نفر افزایش داشته است.

وزارت بهداشت ایران پیش از این مدعی قربانی شدن ۶۶ هزار نفر از ویروس کرونا در همین دوره بوده و کل جان‌باختگان از کرونا را از ابتدای سال گذشته خورشیدی تاکنون را کمتر از ۱۳۰ هزار نفر اعلام کرده است.

بر اساس آمارهای ثبت احوال، سال گذشته کل فوتی‌های در ایران بیش از ۵۰۷ هزار نفر بود، در حالی که این رقم در سال‌های ۹۵ تا ۹۸ به طور متوسط ۳۹۰ هزار نفر بوده است.

بدین ترتیب در سال گذشته ۱۱۷ هزار نفر فوتی بیشتر در کشور ثبت شده و در هشت ماه ابتدایی امسال نیز رشد فوتی‌ها نسبت به دوران پیش از کرونا ۱۳۴ هزار نفر بوده است.

قبلا برخی مقامات، از جمله مقامات سازمان نظام پزشکی ایران، آمار واقعی جان‌باختگان کرونا را دو تا سه برابر آمار رسمی برآورد کرده بودند.

با استفاده از گزارش‌های ثبت احوال، وزارت بهداشت، رادیو فردا. د.خ

سقوط ۱۰ درصدی قیمت نفت در پی شیوع سویه جدید کرونا

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره شیوع سویه «بسیار خطرناک و به شدت جهش یافته» ویروس کرونا در آفریقا و رسیدن آن به اروپا و حتی اسرائیل، قیمت نفت در بازارهای جهانی در روز جمعه ۵ آذرماه حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.

قیمت شاخص نفت برنت روز جمعه به زیر ۷۵ دلار رسید. قیمت نفت ماه گذشته به ۸۶ دلار نیز صعود کرده بود. اکنون قیمت نفت به کمترین سطح طی بیش از دو ماه گذشته رسیده و معلوم نیست افت قیمت نفت تا کجا ادامه داشته باشد.

ساجد جاوید، وزیر بهداشت بریتانیا، پنج‌شنبه شب ابراز نگرانی کرد که شاید تمامی انواع واکسن‌های موجود قادر به رویارویی با سویه تازه ویروس کرونا نباشند.

از طرفی طی روزهای گذشته آمریکا، بریتانیا و چند کشور آسیایی مصرف‌کننده عمده نفت جهان توافق کرده بودند که ده‌ها میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت خود را آزاد کنند تا قیمت نفت کاهش یابد، اما این تصمیم در چند روز گذشته تاثیر چندانی بر قیمت‌ها نگذاشته بود.

هنوز چین، بعنوان بزرگترین واردکننده نفت جهان تصمیم خود برای آزادسازی ذخایر نفتی را اعلام نکرده است. طی ماه‌های گذشته این کشور در چند نوبت ذخایر نفتی را آزاد کرده بود و اگر چین برای آزادسازی ذخایر بیشتر نفت تصمیم بگیرد، احتمالا شتاب افت قیمت نفت بیشتر خواهد شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که این نگرانی وجود دارد که دوباره عرضه جهانی نفت از مصرف آن در سه ماهه ابتدایی سال آینده میلادی پیشی بگیرد.

با استفاده از گزارش بلومبرگ، رویترز، رادیو فردا. د.خ

مخالفت ایران با درخواست آمریکا درباره تاسیسات هسته‌ای کرج

تعدادی از سانتریفیوژهای پیشرفته ایران (عکس از آرشیو)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است دولت آمریکا « حق اظهارنظر درباره تاسیسات هسته‌ای کرج» ندارد.

او با اشاره به اینکه موضوع تاسیسات کرج «مرتبط با موضوع برجام» است، گفته است آمریکا از برجام خارج شده و نمی‌تواند درباره این تاسیسات اظهارنظر کند.

لوئیس بونو، نماینده آمریکا نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، روز گذشته به ایران هشدار داد که اگر تداوم اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سایت کرج فورا تضمین نشود، شورای حکام آژانس پیش از پایان سال جاری میلادی نشست فوق‌العاده تشکیل می‌دهد.

بهروز کمالوندی٬ سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، روز گذشته گفته بود در مرکز تولید قطعات سانتریفیوژ تسا در کرج مواد هسته‌ای وجود ندارد و به همین دلیل به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دسترسی به آن داده نمی‌شود.

دولت ایران که می‌گوید در این مرکز «سانتریفوژ‌های پیشرفته با ظرفیت بالا» تولید می‌کند، پیش‌تر اعلام کرده بود چون به این مرکز حمله خرابکارانه شده و تحقیقات امنیتی درباره این حمله در جریان است، از ورود بازرسان آژانس برای تعویض کارت حافظه دوربین‌های این تاسیسات جلوگیری می‌کند.

تاسیسات شرکت تکنولوژی سانتریفوژ ایران اوایل تیرماه امسال هدف حمله خرابکارانه قرار گرفت و مقام‌های حکومت ایران این حمله را به اسرائيل نسبت داده‌اند.

نخل‌های صادراتی ایران به قطر برگشت خورد

مسئولان گمرک ایران تایید کرده‌اند که ۵۸۸ اصله نخل صادراتی مناطق جنوب ایران به قطر برگشت خورده است.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، ارزش نخل‌های صادراتی را ۱۳۶ هزار دلار اعلام کرده و گفته است این تعداد نخل حدفاصل مهر تا آبان امسال به قطر صادر شده بود.

زهرا جلیلی مقدم، مدیر ارشد وزارت کشاورزی به خبرگزاری فارس گفته است «احتمال جابجایی آفات» یکی از دلایل مخالفت با واردات نخل در کشورهای مختلف است.

خبر فروش نخل به کشورهایی چون کویت و قطر اوایل آبان امسال منتشر شد و صداوسیمای استان بوشهر هم در گزارشی با اشاره به فروش نخل‌ها در این استان، به نقل از کشاورزان گزارش داده بود که بی‌آبی عامل اصلی افزایش فروش نخل شده است و هر نخل را به قیمت یک و نیم میلیون تومان می‌فروشند.

مناطق جنوبی ایران، خصوصا خوزستان و بوشهر طی تابستان امسال با خشکسالی و بحران آب مواجه بودند و بسیاری از کشاورزان از خشک شدن نخل‌هایشان خبر داده بوده‌اند.

پیش از این، جاسم حزباوی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه نخلداران استان خوزستان، از بحران نخلستان‌ها در این استان خبر داده بود و گفته بود آبادان قبل از جنگ شش و نیم میلیون نفر نخل داشته و الآن به یک میلیون نفر نخل رسیده است.

عفو بین‌الملل اعدام آرمان عبدالعالی را نشانه «شقاوت» نظام کیفری ایران دانست

عفو بین‌الملل در واکنش به اعدام آرمان عبدالعالی، این اقدام را نشانه «شقاوت نظام کیفری حاکم بر ایران» و «استمرار چرخه خشونت در جامعه» اعلام کرد.

این سازمان در اعلامیه‌ای که روز پنج‌شنبه، چهارم آذر منتشر کرده درباره تداوم اعدام در ایران گفته است که جمهوری اسلامی با این مجازات به «سلب خودسرانه حق حیات اقدام می ورزد» و «بیمارگونه مسئولیت کشتن انسان‌هایی که مجازات مرگ‌شان توسط حکومت صادر و تایید شده را به گردن خویشاوندان نزدیک مقتول می‌اندازد».

عفو بین‌الملل همچنین برنامه‌ریزی برای اعدام آقای عبدالعالی در هفت نوبت و به تعویق انداختن آن را که پنج بار آن در کمتر از حدود شش هفته رخ داده را «زجر روانی شدید تحمیل‌شده به او در هفته‌های پایانی زندگی‌اش» و «شکنجه» دانسته که طبق قوانین بین‌المللی جرم است و آمران و عاملان آن باید پاسخگو باشند.

عفو بین‌الملل در این اعلامیه از سازمان‌ ملل و اتحادیه اروپا خواسته که به گفت‌وگوها و مکاتبات خود با مقامات ایران ادامه دهند و از آن‌ها بخواهند که مجازات اعدام را برای همه کسانی که در زمان وقوع جرم در سنین زیر ۱۸ سال بوده‌اند را به یک مجازات جایگزین تخفیف دهند.

اتحادیه اروپا روز چهارشنبه، سوم آذر ‌همزمان با اعدام آرمان عبدالعالی این اقدام را محکوم کرد و آن را نقض معاهده‌های بین‌المللی دانست.

آرمان عبدالعالی به اتهام قتل دوست‌دخترش، غزاله شکور، در اسفند ۹۴ و زمانی که ۱۷ سال بیشتر نداشت محاکمه و به اعدام محکوم شد.

با وجود پیوستن ایران به کنوانسیون حقوق کودک از حدود ۲۷ سال پیش، اعدام کودک- مجرمان در کشور همچنان ادامه دارد.

قوانین جمهوری اسلامی ایران، سن مجازات کیفری کودکان را ۱۵ سال برای پسران و ۹ سال برای دختران تعیین کرده است.

بر اساس این قوانین حکم اعدام کودکان زیر ۱۸ سال تا زمان رسیدن به سن قانونی به صورت موقت متوقف می‌شود، اما لغو نمی‌شود و پس از رسیدن متهم به سن قانونی در صورت عدم گذشت اولیای دم، آن فرد به اعدام محکوم می‌شود.

بر اساس سیزدهمین گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران که فروردین امسال منتشر شد، در سال ۲۰۲۰، ایران «تنها کشوری بود که اعدام کودک-مجرمان را ادامه داده است» و حداقل «چهار کودک-مجرم» در میان افراد اعدام‌شده در این سال بوده‌اند.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ مرگ ۸۶ نفر دیگر، خروج «همه شهرها» از وضعیت قرمز

وزارت بهداشت ایران روز جمعه، پنجم آذر، گزارش داد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۸۶ نفر دیگر به‌ دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر همین گزارش، طی این مدت، بیش از چهار هزار مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده‌ است.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، مجموع جان‌باختگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۲۹ هزار و ۴۶۲ نفر و مجموع کل بیماران مبتلا به این ویروس نیز به ۶ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۵۶ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می‌شود که مسئولان سازمان نظام پزشکی پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

در همین حال وزیر بهداشت ایران روز جمعه خبر داد که برای اولین بار طی ده ماه گذشته همه شهرهای کشور از وضعیت قرمز کرونایی خارج شده‌اند.

آخرین بار در ۲۴ بهمن ۹۹ و پیش از آغاز «موج چهارم» کرونا، وضعیت هیچ شهری در ایران قرمز نبود.

مسعود قره‌خانی، مهاجر ایرانی‌الاصل، رئیس پارلمان نروژ شد

مسعود قره‌خانی (عکس از صفحه شخصی در فیس‌بوک)

مسعود قره‌خانی، مهاجر ایرانی‌الاصل ساکن نروژ، با رای اکثریت نمایندگان این کشور به‌ عنوان رئیس جدید پارلمان نروژ انتخاب شد.

آقای قره‌خانی شامگاه پنج‌شنبه، چهارم آذر در صفحه خود در فیس‌بوک این خبر را اعلام کرد.

او متولد ۱۳۶۱ در ایران است و زمانی که پنج سال داشت به همراه خانواده‌اش به نروژ مهاجرت کرد.

آقای قره‌خانی روز گذشته در یادداشتی که در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک منتشر کرد، نوشته بود که او و خانواده‌اش پس از یک سفر طولانی در حالی وارد نروژ شده‌اند که یک دلار بیشتر پول نداشته‌اند.

بیژن قره‌خانی، پدر او فعال سیاسی و کارگری در ایران بوده است.

مسعود قره‌خانی در سال ۲۰۱۷ نماینده حزب سوسیال دموکرات کارگر در پارلمان نروژ شد و در دوره فعالیت سیاسی خود از مدافعان ادغام مهاجران در جامعه نروژ بوده است.

او جانشین اِوا کریستین هانسن، رئیس پیشین پارلمان، شد که چند روز پیش به اتهام استفاده غیرقانونی از یک آپارتمان مخصوص نمایندگان پارلمان در اسلو استعفا داده بود.

استفاده از مازوت‌ در نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی همزمان با هشدار سازمان محیط زیست

رئیس سازمان محیط زیست ایران در حالی بر ممنوعیت استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌‌ها و واحدهای صنعتی تاکید دوباره کرد که استفاده از سوخت مازوت در این واحدها از هفته‌ها پیش آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه روز جمعه، پنجم آذر، با اشاره به احتمال قطع گاز نیروگاه‌ها و واحدهای صنعتی با توجه به آغاز فصل سرما گفت که «برای سوخت جایگزین آنها باید فکر شود» و «وزارتخانه‌های صمت، نیرو و نفت باید برای تامین سوخت این بخش‌ها برنامه‌ریزی کنند».

اما این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان روز پنج‌شنبه، چهارم آذر، از قطع تدریجی گاز ۶۰ کارخانه از ۷۶ کارخانه سیمان در شهرهای مختلف از ۱۵ آبان خبر داده بود.

عبدالرضا شیخان در ادامه با اشاره به این که در زمان طراحی کارخانه‌های سیمان، مخازن ذخیره مازوت برای سوخت جایگزین تعبیه شده گفت از زمان قطعی گاز، هر فازی که گاز آن قطع شده مازوت‌سوزی را شروع کرده است.

شاخص آلودگی دی‌ ۹۹ در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران و اصفهان از وضعیت قرمز گذشت و در برخی مناطق به «وضعیت بنفش» به‌ معنای بسیار ناسالم هم رسید.

بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان دلیل بحرانی شدن آلودگی هوا را در زمستان سال گذشته جایگزین شدن سوخت مازوت در نیروگاه‌ها به دلیل کمبود گاز اعلام می‌کنند.

همزمان با کاهش تدریجی دمای هوای کشور از ابتدای هفته جاری شرایط وارونگی و پایداری هوا طبق روال هر ساله در چند کلان‌شهر کشور آغاز شده است.

سازمان هواشناسی ایران روز شنبه ۲۲ آبان با صدور «هشدار زرد» در مورد تشدید آلودگی هوا در تهران، اصفهان، مشهد، اراک و کرج، از شهروندان خواسته بود که از رفت‌وآمد غیرضروری در این مناطق پرهیز کنند.

عباس شاهسونی، رئیس «گروه سلامت هوا» وزارت بهداشت اول آذر با بیان این که میانگین غلظت ذرات معلق در شهرهای ایران در سال قبل تقریبا ۶ برابر رهنمود سازمان جهانی بهداشت بوده گفت که در سال ۱۳۹۹ سه‌هزار و ۷۵۱ مرگ فقط در شهر تهران مرتبط با پیامدهای ناشی از آلودگی هوا و وجود ذرات معلق در هوای پایتخت ایران رخ داده است.

محمدصادق حسنوند، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه تهران نیز پیشتر در اردیبهشت امسال از مرگ زودرس سالانه ۴۰ هزار نفر در ایران به دلیل آلودگی هوا خبر داده بود.

فرزانه انصاری‌فر با اتهاماتی چون «سرقت بالابر» به دادگاه انقلاب احضار شد

فرزانه انصاری‌فر

فرزانه انصاری فر، خواهر فرزاد که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد، با شکایت فرمانده سابق یگان ویژه بهبهان با اتهاماتی چون «سرقت بالابر» به دادگاه انقلاب احضار شد.

در تصویری که خانم انصاری‌فر از احضاریه جدید خود به تاریخ چهارم آذر منتشر کرده از او خواسته شده که در تاریخ ۴ دی برای رسیدگی به اتهامات خود به دادگاه کیفری بهبهان مراجعه کند.

از جمله اتهامات دیگر خانم انصاری‌فر در احضاریه اخیر «ضرب و جرح عمدی»، «انتشار تصاویر تحریک‌آمیز»، «عضویت در گروهک‌های منافقین»، «توهین به رهبری»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق شعارنویسی و شرکت در اعتراضات سال ۹۸» و «سرقت بالابر و سنگ‌پرانی علیه مامورین انتظامی و امنیتی» بوده است.

گفته می‌شود که این پرونده در پی شکایت رحمان بدری، فرمانده سابق یگان ویژه بهبهان که هم‌اکنون بازنشسته شده، و دادستان بهبهان تشکیل شده است.

خانم انصاری‌فر پیشتر نیز در احضاریه‌ای جداگانه برای رسیدگی به اتهام «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» به دادگاه انقلاب فراخوانده شده و باید در ۱۵ آذر در دادگاه حاضر شود.

فرزانه انصاری‌فر در تیر ۱۳۹۹ در جریان اعتراض‌های مردم بهبهان به نابسامانی‌های اقتصادی و سرکوب سیاسی بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود.

فرزاد انصاری‌فر، برادر او نیز در بحبوحه اعتراضات روز ۲۵ آبان ۹۸ در بهبهان بر اثر اصابت گلوله به سرش کشته شد. پرونده شکایت خانواده او برای معرفی آمران و عاملان قتل فرزندشان، همچون دیگر خانواده‌های جان‌باختگان آبان تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

ایتالیا به «دختر افغانِ» روی جلد نشنال جئوگرافیک پناهندگی داد

شربت گل

دولت ایتالیا اعلام کرد به شربت گل، یک زن افغان که در سال ۱۹۸۵ به دلیل چاپ عکسش در روی جلد مجله «نشنال جئوگرافیک» به شهرت جهانی رسید، پناهندگی داده و او هم اکنون وارد رم شده است.

دولت ایتالیا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور در پاسخ به درخواست‌های سازمان‌های غیرانتفاعی که پس از تسلط طالبان بر افغانستان همچنان در این کشور فعالیت می‌کنند، به انتقال شربت گل به رم کمک کرده است.

دولت ایتالیا می‌گوید شربت گل هم اکنون به رم رسیده است و به او برای زندگی در ایتالیا کمک خواهد شد.

چاپ عکس شربت گل در سن ۱۲ سالگی با چشمان سبز رنگ روی جلد مجله نشنال جئوگرافیک به یک نماد ماندگار بدل شد و او را به شهرت جهانی رساند.

عکسی که استیو مک کوری در سال‌۱۹۸۵ از «شربت گل» در یک اردوگاه پناهجویان افغان در شهر پیشاور گرفت به مشهور‌ترین جلد در تاریخ انتشار این مجله بدل شد.

استیو مک کوری هفده سال بعد و پس از مدت‌ها جستجو، سرانجام در سال ۲۰۰۲ دوباره شربت را پیدا کرد. او با یک نانوا ازدواج کرده بود، سه فرزند داشت و در یک روستای دور افتاده افغانستان زندگی می‌کرد.

مقام‌های پاکستانی در سال ۲۰۱۴ شربت گل را به خرید کارت هویت جعلی پاکستانی متهم کردند و از این کشور اخراج کردند.

شربت گل در سال ۲۰۱۶ به کابل رفت و مورد استقبال محمد اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان قرار گرفت.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG