لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۵۷

خبرهای کوتاه

تورم اقلام خوراکی در آبان‌ماه بالای ۶۰ درصد باقی ماند

از مهرماه سال جاری، نرخ تورم اقلامی خوراکی هر ماه بالای ۶۰ درصد گزارش شده است.

گزارش جدید مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که تورم اقلام خوراکی در ۱۲ ماه منتهی به آبان‌ماه امسال به ۶۰.۱ درصد رسیده است.

از مهرماه سال جاری، نرخ تورم اقلامی خوراکی هر ماه بالای ۶۰ درصد گزارش شده است.

مرکز آمار در گزارشی که روز سه‌شنبه دوم آذر منتشر کرد می‌گوید رشد قیمت برخی اقلام خوراکی مانند شیر، پنیر و تخم مرغ در آبان‌ماه به بالای ۷۲ درصد رسیده و روغن‌ها و چربی‌ها نیز حدود ۹۲ درصد رشد قیمت داشته‌اند.

در کل، تورم سالانه ایران در ماه گذشته ۴۴.۱ درصد ارزیابی شده است.

البته این آمارهایی است که عمدتا بر مبنای نرخ مصوب دولتی کالاها محاسبه شده است، نه نرخ واقعی کالاها در بازار.

برای نمونه آبان‌ پارسال قیمت هر شانه تخم مرغ ۲۰ عددی کمتر از ۲۰ هزار تومان بود، در حالی که ماه گذشته قیمت آن در سوپرمارکت‌ها و خرده فروشی‌ها به بیش از ۶۲ هزار تومان رسید و و این رقم بسیار بالاتر از رقم مصوب دولت است.

بدین ترتیب رشد واقعی قیمت تخم‌مرغ در آبان امسال نسبت به ماه مشابه پارسال بیش از ۲۰۰ درصد بوده، اما مرکز آمار این رقم را ۷۰.۹ درصد گزارش داده است.

همچنین مرکز آمار رشد نرخ اجاره مسکن در آبان امسال نسبت به آبان ۹۹ را تنها ۲۵.۸ درصد گزارش داده است، در حالی که آخرین گزارش بانک مرکزی این رقم را برای مهرماه در تهران بین ۴۸ تا ۵۱ درصد ارزیابی کرده است.

بانک مرکزی هنوز گزارش آبان‌ماه را منتشر نکرده است اما گزارش‌های میدانی منتشر شده در رسانه‌های ایران نشان می‌دهد که نرخ اجاره بها رشدی به مراتب بیشتر از گزارش مرکز آمار دارد.

با استفاده از گزارش مرکز آمار و بانک مرکزی ایران/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

«کاهش سن مهاجرت» در ایران؛ گزارش‌ها از مهاجرت دانش‌آموزان به کانادا و ترکیه

مدارس ایران

رسانه‌های ایران از کاهش سن مهاجرت از کشور، به رده سنی دانش‌آموزان خبر داده‌اند و دلایل آن را «ناامیدی» دانش‌آموزان از آینده خود در ایران دانسته‌اند.

روزنامه اعتماد روز چهارشنبه ۱۷ خرداد در گزارشی در این زمینه، به نقل از یکی از معلمان نوشت: «دانش‌آموزان ناامید هستند».

این معلم که به یک نمونه از مهاجرت دانش‌آموزان اشاره کرد و افزود: «دختری كلاس نهم است و حدود ۶۲۰ میلیون تومان برای ثبت‌نام او در مدرسه‌ای وابسته به دانشگاهی در تورنتوی كانادا پرداخت كرده‌‌اند.»

او یکی دیگر از دلایل مهاجرت دانش‌آموزان را قانون «لزوم پرداخت مبالغ میلیونی برای آزاد كردن مدرك دوره لیسانس و فوق لیسانس» دانست و گفت: «خانواده‌ها فكر می‌كنند مبالغی كه باید در آینده برای آزاد كردن مدرک پرداخت كنند، زودتر در سنین دانش‌آموزی برای اعزام فرزندان‌شان و تحصیل در كشورهای دیگر هزینه كنند تا از این شرایط رها شوند.»

بر اساس گزارش‌ها، جمعیت مهاجران ایرانی در سال‌های اخیر شدیدا افزایش یافته است. با این حال، هنوز دولت ایران از جمله وزارت آموزش و پرورش اطلاعاتی درباره مهاجرت دانش‌آموزان به خارج از کشور منتشر نکرده است.

رصدخانه مهاجرت نیز که در سال‌های اخیر آمارهایی را درباره میزان مهاجرت گروه‌های مختلف ایرانیان به خارج منتشر کرده، پیشتر فقط به آمار مهاجرت نخبگان دانش‌آموزی اشاره کرده است.

اما به نوشته اعتماد، در ماه‌های اخیر، «پرونده‌های مهاجرت برای دانش‌آموزان یكی پس از دیگری در دفاتر مهاجرتی باز می‌شود».

مهرماه سال گذشته، روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: «موسسات اعزام دانش‌آموز به کشورهایی نظیر ترکیه در حال فعالیت هستند.»

پیشتر الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان اعلام کرد: «۷۰ درصد دانش‌آموزان مدارس سمپاد به خارج کشور مهاجرت می‌کنند و تنها ۳۰ درصد آنان در داخل کشور می‌مانند.»

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد، دنیای اقتصاد و رادیو فردا؛ م.ت/ب.ب

ریزش بخشی از بازار «سید ولی» تهران روی مغازه‌ها، در پی تداوم آتش‌سوزی در انبار چسب

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری تهران گفته انبار چسب بازار «سید ولی» ۶ مرتبه اخطار دریافت کرده بود

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران اعلام کرد که در پی تداوم آتش‌سوزی در انبار چسب و حلال‌های کفاشی در بازار «سید ولی» در مرکز پایتخت، بخشی از سقف آن به «وسعت بیش از ۵۰ متر» فرو ریخت.

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران، روز چهارشنبه ۱۷ خرداد به خبرگزاری ایلنا گفت: «حوالی ساعت ۱۱ شب گذشته در حالی که آتش‌نشانان مشغول فعالیت بودند به یکباره سقف قسمت شرقی به وسعت بیش از ۵۰ متر تخریب شده و روی مغازه‌ها ریخت.»

او افزود که اکنون حدود ۲۴ ساعت از آغاز آتش‌سوزی می‌گذرد اما «مشکل اصلی در قسمت زیرزمین این انبار است.»

به گفته ملکی، «با توجه به اینکه انبارهای بزرگتری در زیرزمین وجود دارد و به گفته مالکان چندین برابر طبقه همکف اجناس در طبقه زیرزمین وجود دارد، این بخش کاملا شعله‌ور بود و فقط یک مسیر به بالا داشت که آن هم یک راه پله بسیار باریک بود.»

او اضافه کرد: «این ساختمان در دو الی سه سال گذشته شش مرتبه مورد بازدید قرار گرفته و اخطار لازم داده شده بود، اما ترتیب اثر داده نشده بود.»

همزمان با این آتش‌سوزی، معاون نظارت در سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای رسمی به چندین نهاد مسئول از جمله ریاست جمهوری ایران خواستار سرعت بخشیدن به «ایمن‌سازی و رفع خطر» از بازار بزرگ تهران شد.

در سال‌های اخیر، آتش‌سوزی ساختمان‌های تجاری و حتی بیمارستان‌ها در تهران افزایش چشمگیر داشته است.

یکی از آخرین موارد، مربوط به اواخر اردیبهشت است که دست‌کم ۱۷ نفر از جمله «دو آتش‌نشان و دو عابر پیاده» در پی وقوع آتش‌سوزی گسترده در یک انبار لوازم یدکی و لاستیک موتورسیکلت در خیابان مولوی پایتخت مصدوم شدند.

مسئله عدم رسیدگی به ساختمان‌های ناایمن در پایتخت از سال‌ها پیش مطرح است؛ فهرستی از صدها ساختمان ناایمن تهران یک سال پس از وقوع حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو تهیه شد.

با این حال، هنوز اقدام عملی در این زمینه برداشته نشده و در این میان نیز یک عضو شورای شهر تهران، خبر داده که دولت ابراهیم رئیسی برخی از ردیف‌های آتش‌نشانی را جزو «کالای لوکس» دانسته و حذف کرده است.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیو فردا؛ م.ت/ ب.ب

هشدار سازمان ملل درباره عواقب «جدی و ماندگار» تخریب سد در اوکراین

آب‌گرفتگی در خرسون پس از انفجار سد

در پی وقوع انفجار در سد بزرگ «نُوایا کاخوفکا» بر روی رودخانه دنیپرو در استان خرسون، مدیر دفتر کمک‌رسانی سازمان ملل روز چهارشنبه، ۱۷ خردادماه، درباره عواقب «جدی و ماندگار» این رخداد هشدار داد.

انفجار در سد بزرگِ روی رودخانه دِنیپرو در استان خرسون که خط مقدم جبهه جنگ بین اوکراین و روسیه است، باعث سرازیر شدن حجم عظیمی آب در این منطقه جنگی شد و ساکنان دست‌کم ده منطقه را از خانه‌های خود فراری داد.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه به نقل از مقامات اوکراینی نوشت که دست‌کم ۴۲ هزار نفر در این منطقه در خطر آب‌گرفتگی هستند. همین مقامات هشدار دادند که اوج آب‌گرفتگی در روز چهارشنبه خواهد بود.

اوکراین و متحدان غربی این کشور روز سه‌شنبه، ۱۶ خرداد، روسیه را به انفجار این سد متهم و آن را یک جنایت جنگی عامدانه توصیف کردند. این سد برق‌آبی تأمین‌کننده برق در مناطق تحت اشغال روسیه است.

اوکراین می‌گوید که تخریب این سد می‌تواند نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را با تهدید جدی روبه‌رو کند. در همین حال در خبرها آمده است که دادستان اوکراین در حال بررسی باز کردن پرونده‌ای علیه مسکو به اتهام «اقلیم‌کشی» است.

ویدئویی از وزارت دفاع اوکراین که روسیه را متهم می‌کند:

به نوشته روزنامه گاردین، در حال حاضر دانشمندان اوکراینی منتظرند تا آب فرو بنشیند و بعد میزان آسیب‌ها را برآورد کنند، اما یک وزیر سابق این کشور هشدار داده است که این رخداد می‌تواند بدترین فاجعه اقلیمی در اوکراین از زمان وقوع فاجعه اتمی چرنوبیل باشد.

همزمان کرملین کی‌یف را متهم کرده است که خود دست به تخریب این سد بزرگ زده تا نگاه‌ها را از ناکامی‌اش در ضد حمله علیه روسیه منحرف کند.

کنوانسیون ژنو آسیب رساندن به سدها در زمانه جنگ را به دلیل خطری که برای غیرنظامیان دارد ممنوع کرده است.

مارتین گریفیتس، مدیر کمک‌رسانی سازمان ملل، شب گذشته به شورای امنیت این سازمان درباره عواقب «جدی و ماندگار» تخریب سد هشدار داد و گفت که این رخداد بر زندگی هزاران نفر در دو سوی جبهه جنگ اثر خواهد گذاشت.

آقای گریفیتس با این حال تأکید کرد که میزان خسارات به خانه و زندگی ساکنان منطقه را تنها پس از فرو نشستن آب «در روزهای آینده» می‌توان تخمین زد.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه به نقل از کارشناسان نوشت که تخریب این سد «در بدترین حالت» می‌تواند خطری درازمدت برای بزرگ‌ترین نیروگاه اتمی اروپا یعنی زاپوریژیا داشته باشد و باعث نشت سموم کشاورزی و مواد شیمیایی دیگر به دریای سیاه شود.

آژانس هسته‌ای اوکراین روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ویرانی سد تهدیدی برای نیروگاه زاپوریژیا محسوب می‌شود. آب سد عامل فعالیت سیستم خنک‌کننده این نیروگاه اتمی است که از نخستین هفته‌های جنگ روسیه در اوکراین به تسلط ارتش روسیه درآمده، اما هم‌چنان به دست کادر فنی اوکراینی اداره می‌شود.

مقامات اوکراین از آغاز اشغال خرسون نسبت به عواقب احتمالی آسیب ‌دیدن سد «نوایا کاخوفکا» هشدار داده و گفته بودند خروج ۱۸ میلیون مترمکعب آب ذخیره‌شده پشت سد می‌تواند ویرانی عظیمی در شهرها و مناطق اطراف ایجاد کند.

این سد یکی از شش سدِ روی رودخانه دنیپرو، اما اصلی‌ترین آن‌ها محسوب می‌شود که در ارتفاع ۳۰ متر و در طول بیش از سه کیلومتر، ۶۷ سال پیش در زمان حکومت شوروی ساخته شد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز، گاردین و رادیوفردا/ ف. دو./ ب. ب.

آمریکا خواستار آزادی وحید افکاری و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شد

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد خواستار آزادی وحید افکاری، برادر نوید افکاری، و دیگر زندانیان سیاسی در ایران شد.

آقای پاتل در آغاز کنفرانس خبری روزانه خود در بیانیه‌ای گفت: «مایلم به تدام برخورد خشن (حکومت) ایران با وحید افکاری، برادر نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی که مقامات (جمهوری اسلامی) در سال ۲۰۲۰ او را اعدام کردند، اشاره کنم. وحید افکاری اکنون هزار روز است که در سلول انفرادی به‌سر می‌برد. وحید نیز مانند برادرش به ناحق بازداشت شد و برای اخذ اعترافات دروغین تحت شکنجه قرار گرفت و پس از یک محاکمه ناعادلانه به ۳۳ سال و ۹ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.»

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه تاکید کرد:« نحوه رفتار با وحید، الگوی رویکرد مقامات قضایی جمهوری اسلامی (با زندانیان) است، (مقاماتی) که علاقه‌ای به اجرای عدالت ندارند، اما می‌کوشند تا در دل مردم عادی و معترضان رعب و وحشت ایجاد کنند.»

ودانت پاتل گفت: «ما بار دیگر از مقامات ایرانی می‌خواهیم که وحید و همه آن ایرانیان، از جمله بسیاری از جوانانی را که به دلیل استفاده از حق انسانی خود از جمله حق آزادی بیان در زندان هستند، آزاد کنند.»

نوید افکاری، کشتی‌گیر ملی‌پوش به اتهام قتل عمد در جریان اعتراضات مرداد ۹۷ به اعدام محکوم شد، اتهامی که او همواره آن را رد کرده و گفته بود که تحت شکنجه ناگزیر از اعتراف دروغ شده است.

او با وجود ابهامات فراوانی که از سوی وکلایش اعلام شد و به‌رغم کارزار جهانی در مخالفت با اجرای حکم اعدامش، روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ اعدام و شبانه دفن شد.

وحید و حبیب افکاری نیز که همراه با نوید دستگیر شده بودند، به حبس های طولانی مدت و شلاق محکوم شده بودند.

حبیب افکاری که برای مدت طولانی در زندان انفرادی بود، ۱۴ اسفند پارسال از زندان آزاد شد ولی وحید افکاری همچنان در سلول انفرادی در حبس است.

الهام افکاری، خواهر نوید افکاری، نیز توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت و در دادگاه شیراز به پنج سال زندان محکوم شد.

نمایش ضعیف و شکست ۳-۰ والیبال ایران مقابل ژاپن

تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدار از لیگ ملت‌های ۲۰۲۳ به مصاف ژاپن رفت و در نمایشی ضعیف، با نتیجه سه بر صفر شکست خورد.

ایشیکاوا ستاره ژاپنی‌ها که در میلان بازی می‌کند، با کسب ۲۰ امتیاز ستاره زمین بود. در تیم ایران هم امین اسماعیل‌نژاد ۱۱ امتیاز به دست آورد.

این نتیجه یکطرفه، تکرار آخرین نبرد دو تیم در لیگ ملت‌های پارسال بود که در آن مسابقه هم برتری در سه ست پیاپی نصیب ژاپن شد.

ایران و ژاپن تاکنون ۴۷ بار به مصاف هم رفته‌‌اند که سهم ایران ۲۲ برد بوده و ژاپن هم ۲۵ مرتبه از سد ایران گذشته است.

محمد موسوی، جواد کریمی، پوریا حسین‌خانزاده، امیرحسین اسفندیار، محمدرضا حضرت‌پور، امین اسماعیل‌نژاد و محمد ولی‌زاده آغازگران ایران در برابر ژاپن بودند که ست اول را ۲۵ بر ۱۶ واگذار کردند.

بهروز عطایی سرمربی ایران در ست دوم ترکیب را تغییر داد. روند بازی تیمش بهتر شد اما سقف امتیازات ایران از عدد ۲۲ پیشروی نکرد. آقای عطایی، تغییراتی را هم در ست سوم اعمال کرد که مجدداً گره‌گشا نبود و ایران از امتیاز نوزدهم فراتر نرفت.

در ادامه بازی‌های هفته اول لیگ ملت‌ها و از گروه دوم، ایران پنجشنبه‌ ۱۸ خرداد مقابل لهستان به میدان خواهد رفت. شنبه ۲۰ خرداد با چین روبرو می‌شود. یک روز بعد هم در برابر اسلوونی قرار می‌گیرد.

فیلیپه بلین سرمربی فرانسوی ژاپن پیش از مسابقه گفته بود: «از وقتی به ژاپن آمدم بارها با ایران بازی کردیم و همیشه سخت بوده. بعد از مدت‌ها، انقلابی در ترکیب ایران و ژاپن رخ داده. با توجه به میزبانی، هفته نخست برایمان اهمیت فراوانی دارد. تنها نگرانی ما این است که لژیونرها دیر از ایتالیا به اردو ملحق شده‌اند.»

ژاپن ۹ طلای آسیا دارد و ۸ دوره هم روی سکوی نخست بازی‌های آسیایی ایستاده. یک طلا، یک نقره و یک برنز المپیک، دو برنز جهانی، همچنین دو نقره جام جهانی هم در ویترین بزرگ افتخارات والیبال ژاپن قرار دارد.


«جدال کلاسیک در والیبال آسیا»
اولین تقابل والیبال ایران و ژاپن، بازی‌های آسیایی ۱۹۵۸ توکیو بود که ژاپن به راحتی و ۳-۰ برنده شد، نتیجه‌ای تکراری در هشت بازی بعدی. جالب اینکه ۴۱ سال طول کشید تا ایران بتواند یک ست از ژاپن بگیرد!

اولین برد ایران مقابل ژاپن، در قهرمانی ۲۰۰۳ آسیا رقم خورد، تاریخ‌سازی با سرمربیگری پارک کی وون از کره جنوبی و پایانی بر ۴۵ سال ناکامی متوالی در برابر سرزمین آفتاب تابان. نخستین برد ۳-۰ ایران هم در کاپ ۲۰۱۰ آسیا به دست آمد.

طولانی‌ترین نوار بردهای ایران، ۹ پیروی پیاپی بین سالیان ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ بود، سلسله‌ای که باعث شد جمله‌ای تکراری از زبان مجری برنامه والیبال صداوسیما، سوژه تماشاگران والیبال در شبکه‌های اجتماعی شود. بهزاد کاویانی در اغلب برنامه‌ها می‌گفت: «زمانی گرفتن یک ست از ژاپن، برای ما آرزو بود.»

با نوسازی والیبال ژاپن، بار دیگر کفه برتری این تیم سنگین‌تر شده است به نحوی که از لیگ ملت‌های ۲۰۱۸ تاکنون، سهم ژاپن ۶ برد بوده و ایران فقط دو برد به دست آورده.

حریف ایران در نخستین بازی لیگ ملت‌های ۲۰۲۱ هم ژاپن بود که آن بازی را نیز ۳-۰ بردند، نتیجه‌ای که ۱۴ سال رقم نخورده بود اما رفته رفته در حال تبدیل شدن به رویه‌‌ای عادی است.

پیش از سال ۲۰۲۱، آخرین بار که ایران با این نتیجه‌ به رقیب دیرین خود باخت، رقابت‌های قاره‌ای ۲۰۰۷ بود.

حساس‌ترین بازی در تاریخ والیبال دو کشور، در المپیک ۲۰۲۰ توکیو بود که ایران شکست خورد و حذف شد. میزبان المپیک با برتری مقابل ایران به یک‌چهارم نهایی صعود کرد.

حذف زودهنگام ایران در حالی رقم خورد که پس از پایان المپیک ریو، محمدرضا داورزنی قول کسب مدال در المپیک توکیو را داده بود.

کیومرث کرده گزارشگر صداوسیما، پس از حذف ایران در المپیک توکیو گریه کرد. پس از آن با توجه به توالی شکست‌ها، گزارشگران مسابقه غافلگیر نشده و از ابراز واکنش‌های احساسی خودداری می‌کنند.

پس از ناکامی یکسویه ایران مقابل ژاپن در لیگ ملت‌های ۲۰۲۳، طعنه هواداران این رشته ورزشی با جمله مشهور آقای کاویانی و آرزوی بردن یک ست از ژاپن، در شبکه‌های اجتماعی، خصوصاً اینستاگرام تیم ملی والیبال ایران پررنگ بود.

دادگاه عالی لندن درخواست کارزار ضدجنگ برای بررسی قضایی فروش سلاح به عربستان را رد کرد

دادگاه عالی لندن روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد، درخواست «کارزار علیه تجارت اسلحه» برای بررسی قضایی تصمیم دولت بریتانیا در رابطه با از سرگیری فروش سلاح به عربستان سعودی را رد کرد.

این کارزار معتقد است این سلاح‌ها امکان دارد در جنگ داخلی یمن مورد استفاده قرار بگیرد.

دو قاضی این دادگاه، پرونده‌ای قضایی را که در اوایل سال جاری به درخواست این کارزار ضدجنگ، علیه دولت بریتانیا تشکیل شده بود، مختومه اعلام کردند.

این کارزار که یک سازمان غیردولتی بریتانیایی است، دولت بریتانیا را به تخلف از قوانین بین‌المللی و دخالت داشتن در بزرگ‌ترین فاجعه انسانی در یمن که در سال‌های اخیر ده‌ها هزار کشته به جا گذاشته است، متهم کرده.

قاضیان دادگاه عالی لندن، روز سه‌شنبه رای خود را به نفع دولت بریتانیا صادر کردند.

«کارزار علیه تجارت اسلحه» درخواست قضایی علیه دولت بریتانیا را زمانی مطرح کرد که بریتانیا اعلام کرده بود فروش سلاح به عربستان سعودی را از سر خواهد گرفت و وزرای کابینه دولت نیز بر این نکته که هیچ احتمال قطعی‌ای برای استفاده از این سلاح‌ها در موارد تخلف جدی از قوانین بشردوستانه بین‌المللی وجود ندارد، پافشاری کرده بودند.

پیش از این نیز دولت ایتالیا به دنبال نشست وزرای کابینه‌اش در روز دهم خرداد، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که ممنوعیت فروش اسلحه به عربستان سعودی را لغو کرده است.

در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ محدودیت‌هایی در مورد صادرات تجهیزات نظامی به عربستان سعودی اعمال شده بود تا از به کار بردن آنها در جنگ یمن جلوگیری شود.

با این حال، در بیانیه دولت ایتالیا، ضمن تحسین میانجی‌گری‌های اخیر عربستان برای برقراری صلح در خاورمیانه، آمده است، «با توجه به تغییر وضعیت» در منطقه، ممنوعیت فروش اسلحه به عربستان سعودی، بیش از این ضرورتی ندارد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

اظهارات سخنگوی دولت رئیسی درباره دسترسی برخی نهادها به شبکه‌ها اجتماعی مسدود شده

علی بهادری جهرمی

سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی در توجیه استفاده مقامات جمهوری اسلامی و نهادهای رسمی از شبکه‌های اجتماعی مسدود شده خارجی می‌گوید، همان‌طور که مجوز حمل سلاح برای یک‌سری نهادها وجود دارد، مجوز دسترسی به سکوهای مسدود شده نیز برای برخی مقامات وجود دارد.

علی بهادری جهرمی روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد در در پاسخ به انتقاد دانشجویان دانشگاه تهران مبنی بر حضور و فعالیت برخی مقامات و فرزندان آن‌ها در پلتفرم‌های فیلترشده اعلام کرد: «عموم مردم به سلاح دسترسی ندارند، اما پلیس به آن دسترسی دارد یا برای سلاح شکاری نیز می‌توان تحت شرایطی مجوز گرفت. درخصوص سکوها و پلتفرم‌ها هم این‌گونه است و در عموم کشورها این موضوع وجود دارد».

اظهارات او در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی به رغم انسداد شبکه‌های اجتماعی برای مردم، خود در جهت پروپاگاندای دولتی به صورت گسترده از این امکانات استفاده می‌کنند.

او توضیح نداد اگر استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند حمل سلاح است و در «عموم کشورها» این موضوع وجود دارد، چرا تنها چند کشور انگشت‌شمار ناقض حقوق بشر مانند جمهوری اسلامی و چین، آن را از دسترس مردم خارج کرده‌اند.

آقای جهرمی در ادامه گفته است مثلاً وزارت امور خارجه «برای اهداف خود» اجازه دسترسی به آن را دارد: «ما چند میلیون ایرانی خارج از کشور داریم؛ صرف‌نظر از خارجی‌هایی که می‌خواهیم برای آن‌ها اعلام موضع کنیم. مقامات رسمی باید بتوانند از طریق پلتفرم‌ها با آن‌ها صحبت و اظهارنظر رسمی کنند».

او همچنین در توجیه فیلترینگ گفت پلتفرم‌های تلگرام و واتساپ در اعتراضات مردمی اخیر در جهت «اقدامات تروریستی» فعالیت کردند.

اظهارات او در حالی است که نهادهای حقوق بشری، انسداد شبکه‌های اجتماعی را در راستای تلاش جمهوری اسلامی برای جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات، ایجاد خفقان و سرکوب معترضان عنوان کرده‌اند.

با استفاده از گزارش سایت انتخاب، رادیو فردا. د.خ

محمد مرندی: اگر آمریکا پرونده اختلافات تهران با آژانس را ببندد، توافق را امضا می‌کنیم

محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی

مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام کرد که اگر آمریکا پرونده اختلافات میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ببندد، تهران مایل است که توافق احیای برجام را امضا کند.

محمد مرندی شامگاه دوشنبه ۱۵ خرداد به المیادین، شبکه تلویزیونی نزدیک به جمهوری اسلامی که در بیروت مستقر است، گفت: «متن [توافق هسته‌ای] اساسا آماده است و و در انتظار امضای دو طرف است و زمان برای توافق فرا رسیده است.»

او درباره موضوعات مورد اختلاف میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: «اکنون با بسته شدن دو پرونده اخیر، تعداد پرونده‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی کاهش یافته است.»

هفته گذشته، رسانه‌های حکومتی ایران به صورت همزمان با استناد به یک «منبع آگاه» مدعی شده بودند که ایران «اجازه دسترسی» به یک محل اعلام نشده هسته‌ای خود، معروف به سایت آباده را به آژانس داده است.

پیشتر عدم پاسخگویی ایران درباره کشف ذرات اورانیوم غنی‌شده با منشاء انسانی در سه سایت اعلام نشده این کشور، به تنش‌ها میان تهران و آژانس دامن زده بود.

اما مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، ساعاتی پیش از مصاحبه مرندی، اعلام کرد که پیشرفت‌ها در اجرای توافق این نهاد سازمان ملل با ایران به اندازه انتظار او نیست.

رافائل گروسی در یک نشست خبری در وین تاکید کرد که تهران فقط با «بخشی» از درخواست‌های بازرسی هسته‌ای همکاری می‌کند.

او با این حال، اضافه کرد که آژانس پاسخ جمهوری اسلامی مبنی بر برنامه‌ریزی نشده بودن غنی‌سازی ۸۳ درصدی اورانیوم را پذیرفته است.

بهمن پارسال، خبرگزاری بلومبرگ از قول دو دیپلمات غربی گزارش داد که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تاسیسات هسته‌ای ایران آثار اورانیوم با غنای ۸۴ درصد کشف کردند که نزدیک به میزان غنی‌سازی برای ساخت بمب اتمی است.

مرندی همچنین در مصاحبه خود با المیادین، بار دیگر این ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی را تکرار کرد که آقای گروسی «مستقل نیست».

او همچنین آمریکا را تهدید کرد که جمهوری اسلامی منتظر احیای برجام نمی‌ماند و با کشورهایی مثل روسیه، چین و هند روابط خود را تقویت می‌کند.

آمریکا پس از متوقف شدن روند مذاکرات احیای برجام در سال گذشته، بارها اعلام کرد که به‌دلیل سرکوب اعتراضات سراسری و همچنین کمک جمهوری اسلامی به روسیه در تهاجم به اوکراین، این مذاکرات را از دستور کار خارج کرده است.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان پس از هفت سال بازگشایی شد

نمایی از سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض

سفارت جمهوری اسلامی ایران در ریاض پس از هفت سال تعطیلی و قطع روابط دیپلماتیک ایران و عربستان سعودی، بازگشایی شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد مراسمی در داخل محوطه سفارت ایران در ریاض با حضور ده‌ها دیپلمات و مقام به مناسبت این بازگشایی برگزار شد.

علیرضا بیگدلی معاون کنسولی وزارت خارجه ایران در این مراسم گفت: «ما امروز را روز مهمی در روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی می‌دانیم.»

او ابراز امیدواری کرد که با این تحول دیپلماتیک، «منطقه به سمت همکاری و همگرایی بیشتر برای دستیابی به ثبات، رفاه و پیشرفت حرکت» کند.

ایران و عربستان سعودی ۱۹ اسفند پارسال با میانجی‌گری چین، توافقی را در پکن برای احیای روابط دیپلماتیک خود امضا کردند.

بر اساس این توافق که حاکی از نفوذ فزاینده چین در منطقه خاورمیانه ارزیابی شد، دو کشور وعده دادند که «در امور داخلی یکدیگر» دخالت نکنند.

همچنین قرار بود تا دو ماه پس از این توافق، سفارتخانه‌ها در دو کشور بازگشایی شود که هنوز با گذشت سه ماه از آن، سفارت عربستان سعودی در تهران بازگشایی نشده است.

روابط تهران و ریاض از دی‌ماه ۱۳۹۴ در پی حمله سازماندهی‌شده به سفارت عربستان در تهران قطع شده بود.

در سال‌های اخیر، تنش‌ها بین دو کشور به‌خصوص در شهریور ۱۳۹۸ به‌دنبال حمله حوثی‌ها به تأسیسات نفتی عربستان دوباره تشدید شد.

عربستان سعودی، جمهوری اسلامی را مسئول این حمله و همچنین حملات به نفتکش‌ها در آب‌های خلیج فارس دانست، اما تهران این اتهام‌ها را رد کرد.

همچنین در جریان اعتراضات سراسری ایران، مقام‌های جمهوری اسلامی کشورهای خارجی از جمله عربستان سعودی را به نقش داشتن در این اعتراضات متهم کردند.

جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر تلاش‌های موازی دیگری برای تقویت روابط با امارات متحده عربی انجام داد و قصد دارد که روابط دیپلماتیک خود را با مصر نیز از سر گیرد.

«۶۷۵ میلیون نفر» از جمعیت جهان از برق محرومند

نمایی از توربین‌های بادی در آفریقای جنوبی

گزارش مشترک چند سازمان و نهاد بین­‌المللی که روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد منتشر شد می‌گوید هنوز ۶۷۵ میلیون نفر از جمعیت جهان بخصوص در آفریقای جنوب صحرا به شبکه برق دسترسی ندارند.

این گزارش توسط بخش آمار سازمان ملل، آژانس بین­‌المللی انرژی، آژانس بین­‌المللی انرژی‌های تجدید­پذیر، سازمان بهداشت جهانی و بانک جهانی تهیه شده است و خاطر­نشان می‌کند که به­‌رغم تلاش­‌های فراوان و حدی از پیشرفت، هنوز هم دسترسی به انرژی ناعادلانه است.

این گزارش همچنین یادآوری می‌کند که با ادامه وضعیت فعلی دستیابی به یکی از «اهداف توسعه پایدار» یعنی دسترسی تمام جمعیت جهان به انرژی پاکیزه و ارزان ناممکن است.

«اهداف توسعه پایدار» یکی از مهمترین برنامه‌­های سازمان ملل است که در سال ۲۰۱۵ از سوی تمامی کشورهای عضو تصویب شد.

نایب رئیس بانک جهانی و مسئول بخش زیرساخت­‌ها در این نهاد گفت: «توسعه شبکه برق­‌رسانی در دوره اخیر کند شده است.»

این گزارش یادآوری می­‌کند که جمعیت بدون دسترسی به شبکه انتقال برق که در سال ۲۰۱۰ حدود ۱.۱ میلیارد نفر بود تقریبا نصف شده است، ولی بررسی سال ۲۰۲۱ نشان می­‌دهد که هنوز ۶۷۵ میلیون نفر به برق دسترسی ندارند.

حدود ۸۰ درصد از این جمعيت ساکن کشورهای آفریقایی هستند که میزان دسترسی آن‌ها به شبکه انتقال برق از سال ۲۰۱۰ تاکنون تغییر نکرده­ است.

این گزارش بر پیشرفت در زمینه‌های دیگر از جمله افزایش بهره‌برداری از منابع پاکیزه و تجدید­پذیر انرژی تاکید می­‌کند اما درعین حال هشدار می­‌دهد که «اهداف توسعه پایدار» با سرعت فعلی گسترش شبکه برق‌رسانی عملی نخواهد شد.

فاتیح بیرول، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، در بیانیه‌ای گفت: «هر چند انتقال به سوی تولید و مصرف انرژی پاکیزه سریع‌تر از آنچه که بسیاری تصور می‌کنند پیش می‌رود ولی برای تامين انرژی تجدید­پذیر، امن و ارزان متناسب با استانداردهای مدرن برای میلیاردها نفر از مردم که از آن محروم هستند کارهای بیشتری باید انجام شود.»

این گزارش با استناد به داده­‌های آژانس بین­‌المللی انرژی­‌های تجدید­پذیر خاطرنشان می­‌کند که اختصاص بودجه عمومی به تولید انرژی­‌های پاکیزه در کشورهای کم‌درآمد حتی قبل از همه‌گیری کووید رو به کاهش بوده­ است.

علاوه بر این، تحت تاثیر افزایش حجم بدهی­‌های خارجی این کشورها و افزایش بهای انرژی در بازار جهانی، تضمین دسترسی مردم این کشورها به برق و روش­‌های غیرآلاینده پخت‌وپز طی هفت سال آینده بعید به نظر می‌رسد.

ارزیابی­‌های فعلی نشان می­‌دهد که اگر اقدامات گسترده و عاجلی انجام نشود در سال ۲۰۳۰ دست­کم ۶۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان کماکان از دسترسی به شبکه انتقال برق و حدود ۱.۹ میلیارد نفر نیز از دسترسی به روش‌های غیر­آلاینده پخت غذا محروم خواهند بود.

چنین وضعیتی برای سلامت جهانی خبر بدی خواهد­ بود.

براساس پژوهش­‌های سازمان بهداشت جهانی هر سال حدود ۳.۲ میلیون نفر بر اثر ابتلا به بیماری­‌های ناشی از استفاده از سوخت و روش­‌های آلاینده پخت‌وپز جان خود را از دست می­‌دهند.

تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی، گفت: «با انجام اقدامات سریع باید نسل آینده را نجات دهیم. روش­‌های پخت‌وپز سالم در خانه و انتقال برق به بهداری­‌ها می‌تواند در حفاظت از سلامت آسیب‌پذیرترین گروه‌های جمعیتی نقش مهمی ایفا کند.»

یک پژوهش جدید: یخ‌های شمالگان ممکن است در اواسط دهه آینده کاملا ناپدید شوند

پژوهش جدید هشدار می‌دهد که فارغ از حجم گازهای گلخانه­‌ای، لایه­‌های یخبندان قطب شمال در یک تا دو دهه آینده از بین خواهند رفت

پژوهش جدیدی که نتایج آن روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد منتشر شد می‌گوید حتی در حالتی که حجم انتشار دی‌اکسید کربن کاهش یابد، لایه­‌های یخبندان قطب شمال در فصل تابستان ممکن است یک دهه زودتر از آنچه که پیش‌بینی می‌شد کاملا ناپدید شوند.

این پژوهش که در مجله علمی «نیچر کامیونیکیشنز» منتشر شده­‌ است، داده­‌های ماهواره­‌ای در مورد روند اضمحلال لایه‌های یخبندان در منطقه قطب شمال را در یک بازه زمانی چهل ساله بررسی کرده­ است.

پژوهش یادشده پیش­‌بینی می­‌کند که فارغ از عامل انتشار گازهای گلخانه‌­ای و بخصوص دی­‌اکسید کربن، اولین ماه سپتامبرِ بدون یخ بین اواسط دهه آینده تا دهه ۲۰۵۰ روی خواهد داد.

پژوهشگران تمامی داده­‌های جوی هر یک از ماه‌ها بين سال­‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۹ را جمع­‌آوری و سپس آن‌ها را با مدل شبیه­‌سازی‌شده مقایسه کرده­‌اند. این داده­‌ها نشان می‌دهد که گستره لایه­‌های یخبندان شمالگان در اواسط سپتامبر (اواخر شهریور) به کمترین مساحت در طول فصل تابستان کاهش می­‌یابد.

نتایج این پژوهش بدبینانه­‌تر از جدیدترین گزارش هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی زیر نظر سازمان ملل است.

این هیئت در گزارش مربوط به تغییرات جوی سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ پیش­‌بینی کرده بود که با در­نظر گرفتن حجم متوسط انتشار گازهای گلخانه­‌ای در قرن بیست‌ویکم، لایه­‌های یخبندان قطب شمال تا نیمه قرن جاری نابود نخواهند شد.

اما پژوهش جدید که زیر نظر مین سئونگ کی، استاد دانشگاه علوم و فناوری پوهانگ در کره جنوبی، انجام شده­ است هشدار می‌دهد که فارغ از حجم گازهای گلخانه­‌ای، لایه­‌های یخبندان قطب شمال در یک تا دو دهه آینده از بین خواهند رفت.

پژوهشگران خاطر­نشان می­‌کنند که این تغییر بزرگ روی وضعیت جوامع بشری و زیست­‌بوم­‌ها در قطب شمال و ورای آن تاثیرات شگرفی برجای خواهد گذاشت. بنابراین جهان باید خود را با قطب شمالی بدون یخ در فصل تابستان انطباق داده و برای آن برنامه­‌ریزی کند.

مصرف مرغ در ایران از زمان طرح ادعایی «مردمی‌سازی یارانه‌ها» شش کیلوگرم کم شد

قیمت مرغ در اردیبهشت ۱۴۰۱ و بعد از طرح ادعایی «مردمی‌سازی یارانه‌ها» و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت ابراهیم رئیسی، طی یک ماه دو برابر شد

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی ایران می‌گوید از زمان «مردمی‌سازی یارانه‌ها» در اردیبهشت ۱۴۰۱، مصرف مرغ کشور به ازای هر نفر شش کیلوگرم، معادل ۱۲ درصد، کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدعلی کمالی در یک گفت‌وگوی رادیویی تصریح کرد هم‌اکنون سرانه مصرف مرغ در کشور حدود ۲۶ کیلوگرم در سال است.

قیمت مرغ در اردیبهشت ۱۴۰۱ و بعد از طرح ادعایی «مردمی‌سازی یارانه‌ها» و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی توسط دولت ابراهیم رئیسی، طی یک ماه دو برابر شد و به ۶۰ هزار تومان رسید و این رقم هم‌اکنون به ۱۰۰ هزار تومان اوج گرفته است.

از طرفی حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تولیدکنندگان را نیز دچار مشکل کرده؛ به‌طوری که اخیرا عباس رحمانی، رئیس اتحادیه مرغداران تعاونی استان قزوین، از زیان تولیدکنندگان به خاطر مشکلات ارزی و اوج‌گیری نهاده‌های دامی خبر داد.

او گفت: قیمت مرغ باید کیلویی ۱۵۰ هزار تومان باشد: «جوجه‌ریزی برای مرغداران صرفه اقتصادی ندارد و برخی واحدهای تولیدی تعطیل شده‌اند».

هنوز نهادهای جمهوری اسلامی گزارشی درباره تغییرات مصرف کالری شهروندان از زمان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اوج‌گیری تورم، خصوصا قیمت اقلام خوراکی نداده‌اند، اما بر اساس گزارشی که وزارت کار ایران پارسال منتشر کرد، سرانه مصرف کالری هر ایرانی در سال ۱۴۰۰ حدود ۲۲۰۰ کیلوکالری بوده که ۸.۳ درصد کمتر از سال ۱۳۹۶ و ۱۸.۵ درصد کمتر از سال ۱۳۹۰ است.

۱۱ درصد مدارس در ایران آب آشامیدنی لوله‌کشی و ۱۸ درصد دستشویی ندارند

مدرسه‌ای در سنندج

درپی انتشار آماری «نگران‌کننده» از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس در مورد وضعیت سلامت دانش‌آموزان و به‌ویژه وضعیت آب لوله‌کشی، توالت و آبخوری در مدارس دولتی، وزارت آموزش و پرورش اطلاعیه‌ای در واکنش به این اخبار منتشر کرد.

بر اساس آمارهای مندرج در گزارش دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش در دی‌ماه سال ۱۴۰۱ به مرکز پژوهش‌های مجلس، از مجموع ۱۰۶ هزار و ۴۹۱ مدرسه دولتی موجود در کشور، ۱۱ درصد فاقد آب آشامیدنی لوله‌کشی شهری یا روستایی، ۸.۴ درصد فاقد چشمه توالت، ۱۷.۹۴ درصد فاقد دستشویی یا روشویی، ۲۸.۸۶ درصد فاقد لوله‌کشی صابون مایع و ۸۳.۶۹ درصد فاقد اتاق بهداشت مجهز هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وزارت آموزش و پرورش روز سه‌شنبه ۱۶ خرداد در جوابیه‌ای در این مورد گفت که آمارهای ارائه‌شده «مربوط به سال‌های گذشته است» و در سال‌های اخیر با همکاری ستاد فرمان امام و مجمع خیرین «اقداماتی جهت رفع چالش‌های مذکور صورت گرفته است.»

به نوشته تسنیم، وزارت آموزش و پرورش «اما به‌طور مستند و با ارائه آمار مشخص نکرده است در هر یک از شاخص‌های فوق، هم‌اکنون چه وضعیتی وجود دارد.»

وزارت آموزش و پروش اما در جوابیه خود اذعان کرده است که در حال حاضر مدارس کشور نسبت به شاخص حداقلی طرح ساماندهی نیروی انسانی وزارت متبوع (یعنی اختصاص یک مراقب سلامت به ازای هر ۴۸۰ دانش‌آموز) با کاهش قریب به ۲۰ هزار نیروی متخصص ذیربط بهداشت و سلامت دانش‌آموزان مواجه است.

این وزارتخانه با اشاره به این وضعیت نوشته است که «وزارت آموزش و پرورش تأیید می‌کند که در حال حاضر موضوع مراقبت از سلامت دانش‌آموزان... از چالش‌های جدی و اساسی مدارس است.»

وزارت آموزش و پرورش اما در این جوابیه، تقصیر این وضعیت را بر گردن «اتخاذ سیاست‌های انقباضی در گذشته» گذاشته است.

تحصیل دانش‌آموزان در ایران در سال‌های اخیر با موانع دشواری چون بروز همه‌گیری کرونا، تعطیلی‌های گسترده بر اثر آلودگی هوا و مسمومیت‌های زنجیره‌ای دانش‌آموران عمدتا دختر در مدارس سراسر کشور روبه‌رو بوده است.

رئیس دفتر روحانی: طرح دوباره گم شدن فرش‌های سعدآباد سیاسی و انتخاباتی است

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری او

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری او، در مورد خبر به سرقت رفتن ۴۸ تخته فرش نفیس و تاریخی از کاخ سعدآباد تهران می‌گوید که «طرح مجدد و رسانه‌ای موضوع مفقودی فرش‌ها از اساس سیاسی و با اهداف انتخاباتی است».

به گفته آقای واعظی، خبر مفقود شدن این فرش‌ها مربوط به ابتدای دولت یازدهم است و نهاد ریاست‌جمهوری دولت روحانی از سال‌ها پیش به عنوان مدعی پرونده خود در حال پیگیری قضایی آن بوده است.

رئیس دفتر دولت حسن روحانی افزود که در هفته‌های اخیر «حتی برخی اخبار حکایت از آن داشت که این پرونده به مرحله صدور رای نیز رسیده است»، اما برخی رسانه‌ها «خبرسازی‌هایی را با هدف متهم کردن دولت قبل شروع کردند.»

محمود واعظی این رسانه‌ها و مقامات مرتبط با آنها را متهم کرد که «با نزدیک‌تر شدن به انتخابات اسفندماه»، «برای حذف و یکدست‌سازی» سیاسی، این اتهام‌ها را متوجه دولت قبلی می‌کنند و اکنون هم با ضد و نقیض شدن خبر گم شدن فرش‌ها، «اتهام سرقت تلویزیون‌های کاخ سعدآباد را مطرح کرده‌اند.»

فرش‌های مورد اشاره، مجموعه‌ای است که آن را دومین مجموعه گران‌قیمت فرش در جهان و دومین کلکسیون بزرگ فرش در دنیا لقب داده‌اند و شامل فرش‌های نفیسی از دوره قاجار و زندیه است. کارشناسان قیمت تنها ده تخته فرش از این چهل و هشت تخته فرش به سرقت رفته را ۱۳۰ میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

خبر سرقت فرش‌ها را در دوره اخیر نخستین بار خبرگزاری فارس در ۳۱ اردیبهشت منتشر کرد و خبر داد که در سال ۱۳۹۵ (یعنی دولت حسن روحانی) ۴۸ تخته فرش نفیس را با یک دستگاه وانت از ساختمان حافظیه کاخ سعدآباد خارج کرده‌اند.

پس از آن عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی و گردشگری، روابط عمومی کاخ سعدآباد، مسعود سپهرزاد، رئیس اتحادیه فروشندگان فرش دستباف، و مهران صحرایی، سرپرست موزه فرش، هریک اظهارات مختلف و گاه ضد و نقیضی در مورد سرنوشت این فرش‌ها بیان کرده‌اند.

بنا به گفته‌های تازه رئیس دفتر دولت حسن روحانی، بنا بر این از زمان دزدیده شدن این فرش‌های گرانبهای ایرانی سال‌ها می‌گذرد، اما با توجه به اظهارات مختلف مقامات، سرنوشت این فرش‌ها همچنان نامعلوم است.

با استفاده از خبرگزاری ایلنا و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.

دیدار رضا پهلوی با بنی گانتس، از رهبران اپوزیسیون اسرائیل، در نیویورک

رضا پهلوی (راست) در کنار بنی گانتس

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی توییتری خبر داد که روز دوشنبه، ۱۵ خرداد، در نیویورک با بنی گانتس، یکی از رهبران اپوزیسیون و وزیر دفاع پیشین اسرائیل، دیدار و درباره «فرصت‌های همکاری» آتی گفت‌وگو کرده است.

آقای پهلوی و ژنرال گانتس هر دو از میهمانان و سخنرانان کنفرانس سالانه روزنامه اسرائیلی «جروزالم‌پست» بودند که با عنوان «چشم‌انداز نوین خاورمیانه» در نیویورک در جریان است.

رضا پهلوی نوشت درباره «تاریخ غنی» مردمان ایران و اسرائیل و «فرصت‌های همکاری آتی» نه‎‌تنها بین اسرائیل و یک ایران سکولار و دموکراتیک، بلکه در سراسر خاورمیانه، با آقای گانتس گفت‌وگو کرده است.

رضا پهلوی ماه گذشته در جریان سفر رسمی پنج‌ روزه به اسرائیل با مقامات ارشد این کشور مانند نخست ‌وزیر، وزیران اطلاعات و راهبردی دیدار کرد، اما سران جناح اپوزیسیون اسرائیل فرصتی برای ملاقات با او را در برنامه کاری که از سوی میزبانان دولتی طراحی شده بود، نیافتند.

بر اساس نظرسنجی‌های ماه‌های اخیر در اسرائیل، در صورت تکرار انتخابات در این کشور، بنی گانتس که رئیس ستاد ارتش اسرائیل نیز بوده، به دلیل مواضع اعتدالی خود، بخت بیشتری برای پست نخست ‎‌وزیری دارد تا بنیامین نتانیاهو یا سایر سیاستمداران دیگر.

رضا پهلوی روز یک‌شنبه، ۱۴ خرداد، در سخنرانی در کنفرانس «جروزالم‌پست» خطاب به سیاستمداران، بازرگانان و کنشگران اسرائیلی و آمریکایی‌های دوستدار اسرائیل گفت: «زمانی که رژیم شیطانی حاکم بر ایران شکست بخورد، آینده جدیدی برای همه منطقه پدیدار خواهد شد.»

این چهره مخالف جمهوری اسلامی ایران افزود چشم‌انداز نوین خاورمیانه‌ای را ترسیم می‌کند که «مرفه‌تر، امن‌تر و باثبات‌تر باشد، و در آن، فرزندان ابراهیم و کوروش گردهم آیند و منطقه خود را به جایی که شایسته تمدن‌های بزرگ و باستانی اجدادشان باشد، تبدیل کنند».

گیلا گاملی‌ال، وزیر اطلاعات اسرائیل که در سفر آقای پهلوی به اسرائیل میزبان او بود، دو هفته پیش در جریان سفر کاری خود به واشینگتن در کنار شماری از رهبران سازمان‌های آمریکایی یهودی با رضا پهلوی دیدار کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG