لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۷

تورم سالانه شهریورماه در ایران به مرز ۴۳ درصد رسید


در این گزارش تورم کالاهای خوراکی و آشامیدنی ۶۲.۷ درصد ارزیابی شده است

مرکز آمار ایران روز سه‌شنبه، دوم مهرماه، با انتشار گزارشی از افزایش نرخ تورم در ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه امسال، ۱۳۹۸، نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به ۴۲.۷ درصد خبر داد.

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۱.۹ درصد و برای خانوارهای روستایی ٤٧.٤ درصد بوده که نشان می‌دهد افزایش قیمت‌ها و خدمات در روستاها بیشتر از شهرها بوده است.

این گزارش همچنین تورم کالاهای خوراکی و آشامیدنی را ۶۲.۷ درصد ارزیابی کرده و نشان می‌دهد افزایش قیمت این کالاها بسیار بالاتر از متوسط تورم کالاها و خدمات در کشور است.

کالاهایی مانند دخانیات، گوشت، ماهی و لبنیات در ایران تورم بالای ۸۰ درصدی داشته‌اند.

تورم در بخش‌های خدمات، آموزش، آب، برق و سوخت نیز کمترین میزان و در محدوده ۲۲ تا ۳۰ درصد بوده است.

همچنین این گزارش که روز سه‌شنبه در سایت رسمی مرکز آمار منتشر شد افزایش قیمت مسکن و اجاره‌بها را به ترتیب ۲۳.۷ درصد و ۲۳.۶ درصد ارزیابی کرده است که در تناقض با آمارهای دیگر نهادهاست.

برای نمونه همین نهاد اخیرا گزارشی منتشر کرد که ازافزایش ١٤٨,٦ درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان كلنگی و ٨٢.٢ درصدی متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مسكونی در بهار سال جاری نسبت به بهار پارسال خبر داده بود.

اگرچه بازه زمانی افزایش قیمت‌ها در این دو گزارش متفاوت است، اما افزایش زیر ۲۴ درصدی قیمت مسکن طی ۱۲ ماهه منتهی به شهریورماه نسبت به دور مشابه سال تردیدآمیز است و کارشناسان زیادی طی ماه‌های گذشته نسبت به این آمارها اظهار تردید کرده‌اند.

بانک مرکزی اخیرا اعلام کرد متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در مردادماه کمی بیش از ۱۳۰ میلیون ریال بود که نسبت به مرداد پارسال ۷۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بانک مرکزی می‌گوید قیمت مسکن در تهران طی پنج ماه ابتدایی سال نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ۹۶ درصد افزایش یافته است.

اختلاف در آمارهای رسمی در حالی است که گزارش برخی رسانه‌های ایران حاکی از افزایش پنج برابری قیمت مسکن در برخی شهرها و شهرک‌های اطراف تهران، طی یک سال اخیر است.

مرکز آمار همچنین مدعی است که نرخ تورم شهریورماه نسبت به شهریور پارسال (تورم نقطه‌ به نقطه) ۳۵ درصد بوده است، یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٣٥ درصد بیشتر از شهریور ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده­اند.

این گزارش می‌گوید نرخ تورم نقطه‌ای شهریورماه ١٣٩٨ در مقایسه با مردادماه ٦,٦ واحد درصد کاهش یافته است.

با افت ارزش دلار در مقابل ریال طی ماه‌های گذشته، مقامات ایران می‌گویند از آهنگ رشد تورم کاسته شده و در دو ماه گذشته، میزان تورم نقطه به نقطه در هر ماه سیر نزولی داشته است.

منابع: مرکز آمار، بانک مرکزی، رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG