لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۴

حداکثر مبلغ بیمه فوت در ایران «۵۰۰ میلیون تومان تعیین شد»


عبدالرضا همتی رئیس کل بیمه مرکزی

خبرگزاری های ایران گزارش داده اند که بر اساس بخشنامه عبدالرضا همتی رئیس کل بیمه مرکزی، از ابتدای سال ۹۷ حداکثر مبلغ بیمه برای خطر فوت در یک یا چند بیمه نامه عمر انفرادی صادره توسط یک یا چند شرکت بیمه برای یک بیمه شده، پنج میلیارد ریال در نظر گرفته می‌شود.

هنوز سایت رسمی بیمه مرکزی گزارشی در این زمینه منتشر نکرده است، اما رسانه های ایران، از جمله خبرگزاری ایسنا متن بخشنامه آقای همتی را منتشر کرده اند. سایت خبری قوه قضائیه نیز فایل تصویری بخشنامه را منتشر کرده است.

در سال ۹۵ سقف مبلغ بیمه فوت با افزایشی دو برابری به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافت و تاکنون ثابت باقی مانده بود.

بر اساس گزارش سایت رسمی بیمه مرکزی، آقای همتی اسفندماه سال گذشته درباره بیمه عمر خواستار تخصصی شدن و بهبود این بخش شده بود. بگفته وی، «سود بالای بانکی باعث شده نه تنها مردم بلکه شرکتهای بیمه نیز سرمایه خود را به بانک بسپارند و الان حدود ۵۵ درصد منابع صنعت بیمه در بانکهاست و این یک مشکل جدی است و نیاز به همفکری در سطح کلان دارد».

بر اساس آمارهای رسمی شرکت بیمه مرکزی که در سایت آن منتشر شده است، یکی از دوره های رشد سریع بیمه‌های عمر از سال ۱۳۹۲ به بعد انجام شده که طی این دوره سهم بیمه‌های زندگی از کل بازار از ۷.۸ درصد در سال ۹۱ به ۱۳.۴ درصد فعلی رسیده است.

بر اساس این گزارش، در سال ۱۳۹۰، تنها ۱۶ درصد نمایندگان بیمه در حوزه بیمه عمر فعال بودند اما در سال ۹۶ سهم نمایندگان بیمه عمر حدود ۲۵ درصد افزایش یافت که ۵ واحد از این افزایش، مربوط به سال ۹۵ و ۹۶ است.

دی ماه پارسال آقای همتی اعلام کرد که در حال حاضر حدود ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دارای بیمه عمر هستند.

بگفته وی بسیاری از کسانیکه بیمه عمر خریداری می‌کنند در سالهای بعدی حق بیمه خود را افزایش می‌دهند تا از تسهیلات و مزایای بیشتری برخوردار شوند و این پدیده در حال حاضر خود، عاملی فزاینده برای رشد بیمه‌های عمر است.

بر اساس اطلاعات سایت رسمی شرکت بیمه ایران، حداقل هزینه ماهانه دریافتی از شخص بیمه شونده ۵۰ هزار تومان است.

آقای همتی می گوید که در حال حاضر تنها ۱۸ درصد مردم ایران بیمه عمر دارند و سهم بیمه‌های زندگی در صنعت بیمه کشور ۱۳,۴ درصد است. «این نسبت در دنیا ۵۵ الی ۶۰ درصد و در منطقه اطراف ایران حدود ۲۵ درصد است که اینها نشانه وجود پتانسیل بالا برای رشد بیمه‌های عمر است».

با استفاده از گزارش های ایسنا، خبرگزاری قوه قضائیه، بیمه مرکزی، شرکت بیمه ایران . د.خ.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG