لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۵۱

کاهش دسترسی اینترنتی ایران به جهان خارج به «چهار درصد»


رقم فعلی دسترسی شهروندان ایران به اینترنت بین‌المللی، چهار درصد میزان دسترسی معمول آنها عنوان شده است.

شبکه ناظران اینترنت موسوم به «نت‌بلاکز» از کاهش ارتباط «پنج درصدی» اینترنتی ایران با جهان خارج به «چهار درصد» خبر داد.

در توئیت این شبکه که روز سه‌شنبه، ۲۸ آبان، منتشر شد، آمده که ۶۵ ساعت پس از قطع اینترنت در ایران، دسترسی حداقلی شبکه‌ای به خارج از ایران، باز هم کاهش یافته است.

این شبکه رقم فعلی دسترسی شهروندان ایران به اینترنت بین‌المللی را چهار درصد میزان دسترسی معمول، پیش از قطع اینترنت، عنوان کرده است.

سه روز پس از قطع سراسری اینترنت در ایران که به دستور شورای امنیت کشور صورت گرفت، میزان دسترسی به سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی همچنان با اختلال شدید روبه‌روست و مقام‌های ایران هنوز زمان دقیقی را برای بازگشت اینترنت اعلام نکرده‌اند.

در اظهارات مقام‌های مختلف از جمله محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، زمان مشخصی برای بازگشت اینترنت به وضعیت عادی اعلام نمی‌شود و مسئولیت این موضوع به تصمیم شورای امنیت منوط می‌شود.

«نت‌بلاکز» که اختلال و قطع اینترنت را در نقاط مختلف جهان رصد می‌کند، ساعاتی بعد از قطع اینترنت در ایران گزارش داده بود که شبکه‌های تلفن «همراه اول»، «رایتل» و «ایران‌سل» از ساعت شش عصر شنبه ۲۵ آبان به وقت ایران خاموش شده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی با وجود ادعاها درباره بازگشت آرامش به شهرها، هنوز از زمان وصل اینترنت خبری نمی‌دهند و تنها مدعی شناسایی ارسال‌کنندگان ویدئوهای اعتراضات به خارج از کشور هستند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG