لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۴۹

مدیر خبرگزاری ایسنا خبرنگار خود را به خاطر یک توئیت «اخراج کرد»


علی متقیان، مدیر خبرگزاری ایسنا و زینب رحیمی، خبرنگار محیط زیست

چند روزنامه‌نگار در ایران روز سه‌شنبه، دوم اردیبهشت، از اخراج زینب رحیمی، خبرنگار محیط زیست در خبرگزاری ایسنا، به دستور مدیرعامل این خبرگزاری در پی انتشار یک توئیت انتقادی از سازمان محیط زیست خبر دادند.

هفته پیش زینب رحیمی با انتشار ویدئویی از مصاحبه تلویزیونی مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست که خبرنگاران این حوزه را به استفاده از «بودجه بیگانه برای بحران‌سازی» متهم کرده بود از او خواست تا «برای این تهمت سندی ارائه بدهد یا با شرفی که حرفش را می‌زند، از خبرنگارها عذرخواهی کند».

روز سه‌شنبه همچنین متن پیامی منسوب به علی متقیان، مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، منتشر شد که در آن اشاره شده بود برخی خبرنگاران «در برابر تذکرها و حذف مطالب نامربوط مقاومت می‌کنند».

از سوی دیگر، ادعای امیر سپنجی، مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست، واکنش انتقادی مدیر خبر خبرگزاری دولتی ایرنا را هم در پی داشته است.

پدرام الوندی، مدیر خبر ایرنا، با اشاره به سابقه تحصیلی امیر سپنجی نوشت: سختی‌اش این است که یک نفر با سرمایه کشور برود درس بخواند و دکترای ارتباطات بگیرد و این گونه از رسانه‌ها «دیگری‌سازی» کند.

مدیر خبر ایرنا همچنین در پاسخ به واکنش مدیر روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست که موضوع را به اطلاع علی ربیعی، سخنگوی دولت، رسانده بود، نوشت: «قرار نیست هرکس هرجای دولت اشتباه می‌کند، بخش‌های دیگر از او حمایت کنند.»

خبرگزاری ایرنا، سازمان حفاظت محیط زیست و خبرگزاری ایسنا زیرمجموعه دولت حساب می‌شوند.

مقامات دولتی و رسانه‌ای جمهوری اسلامی تاکنون درباره خبر اخراج زینب رحیمی از خبرگزاری ایسنا موضع‌گیری نکرده‌اند.

علی متقیان که در دولت محمود احمدی‌نژاد مدیرکل دفتر ارتباطات معاونت علمی نهاد ریاست‌ جمهوری بود، نخستین‌ بار در سال ۱۳۸۹ برای مدت کوتاهی به سرپرستی خبرگزاری ایسنا منصوب شد. از سال ۱۳۹۳ و در دولت حسن روحانی، مدیریت این خبرگزاری مجدداً بر عهده علی متقیان گذاشته شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG