لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۱۲

حکم زندان حبیب ساسانیان، فعال سیاسی «کاهش یافت»


گزارش ها حاکی است که شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی طی صدور دادنامه ای و در مقام رسیدگی به اعتراض حبیب ساسانیان، فعال سیاسی، حکم محکومیت به اتهام جاسوسی و تشکیل گروه تجزیه طلب «گامو» را از ده سال به چهار سال تقلیل داد.

ساسانیان، پیشتر در شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز، به ده سال حبس تعزیری محکوم شده بود. نامبرده ۲۶ اردیبهشت ماه سال ۹۵، توسط مامورین اداره اطلاعات اردبیل بازداشت و تا زمان آزادی موقت با صدور قرار وثیقه، به مدت شانزده ماه، در بازداشت به سر برده است.

رئيس کل دادگستری آذربایجان شرقی، در خرداد ماه سال نود و پنج، طی مصاحبه مطبوعاتی، از دستگیری یک باند شش نفره جاسوسی به نام «گامو» که اطلاعات محرمانه و طبقه بندی شده را به دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران می داده اند، خبر داده بود.

دیگر بازداشت شدگان مهدی امیر نژاد قاسمی، اسماعیل فخیمی، حمید ثقفی، بابک آوند و علی رضائی بودند که همه آنها با وثیقه آزاد شدند. در خصوص ساسانیان، ابتدا قرار بازداشت موقت و سپس قرار وثیقه یک میلیارد تومانی برای آزادی موقت صادر شده بود که پس از اعتصاب غذای شصت روزه که یک هفته از این مدت به صورت اعتصاب غذای خشک بوده، میزان وثیقه به سیصد میلیون تومان کاهش پیدا کرده بود.

نقی محمودی حقوقدان و وکیل سابق فعالین آذربایجانی مقیم آلمان، در گفتگو با رادیو فردا در خصوص حکم محکومیت ساسانیان گفت «قضات شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، در حالی حکم صادره از سوی شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز را با تقلیل ده سال به چهار سال حبس، تائید کرده اند که در متن دادنامه صادره به صراحت قید کرده اند که تجدید نظرخواه (ساسانیان) از بدو تحقیقات اولیه منکر رهبریت گروه گامو بوده و به نظر دادگاه نیز دلیلی دال بر رهبریت گروه توسط وی از سوی اداره اطلاعات ارائه نگردیده است».

بگفته محمودی، اتهام جاسوسی و ارائه اسناد محرمانه و طبقه بندی شده در حالی به ساسانیان و سایر متهمین پرونده تفهیم اتهام و مبنای صدور حکم محکومیت قرار گرفته است که نه در گزارش و تحقیقات اداره اطلاعات و نه در حکم صادره، تسلیم چنین اطلاعاتی به «کشورهای بیگانه و دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران»، به اثبات نرسیده است. بنابراین صدور حکم محکومیت سنگین چهار سال حبس در مورد حبیب ساسانیان، فاقد پایه حقوقی است.

وی در خصوص دیگر متهمین پرونده گفت که «دادگاه احکام سبکی برای آنها در نظر گرفته است».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG