لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۱۴

خودداری از رقابت با اسرائیل، جودوی ایران را از مسابقات بین‌المللی محروم کرد


سعید ملایی در ماه جاری به آلمان پناهنده شد

فدراسیون بین‌المللی جودو روز چهارشنبه، ۲۷ شهریورماه، رسما فدراسیون ایران را به حال تعلیق درآورد و از شرکت در تمام مسابقات جهانی منع کرد.

بنا بر تصمیم کمیسیون انضباطی این فدراسیون، ایران تا اطلاع ثانوی علاوه بر مسابقات جهانی «از شرکت در تمام فعالیت‌های اجتماعی و مدیریتی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی و اتحادیه‌های آن» نیز محروم خواهد بود.

در بیانیه‌ای که در همین باره در وب‌سایت رسمی این فدراسیون منتشر شده، دلیل این اقدام انضباطی ماجرای باخت «اجباری» سعید ملایی در ژاپن با اشاره به موارد پیشین از همین دست ذکر شده است.

سعید ملایی، ستاره جودوی ایران، اوایل شهریورماه جاری در پی باخت «اجباری» در بازی‌های قهرمانی جهان در توکیو به‌ منظور روبه‌رو نشدن با حریف اسرائیلی، از ژاپن به آلمان رفت و به رادیوفردا گفت که دیگر قصد بازگشت به ایران ندارد.

وزارت ورزش و فدراسیون جودوی ایران از روز چهارشنبه ۲۱ روز وقت دارند تا درخواست تجدیدنظر خود در حکم کمیسیون انضباطی را ارائه کنند.

کمیسیون انضباطی فدراسیون بین‌المللی جودو با اشاره به موارد مشابه از رفتار ایران از جمله بازی‌های المپیک سال ۲۰۰۴ در بیانیه خود تاکید می‌کند که «دلایل قوی دارد» که فدراسیون ایران باز هم مرتکب خلاف این‌چنینی خواهد شد.

سعید ملایی گفته است که به‌ دستور مقام‌های جمهوری اسلامی و زیر فشار آنها سه بار ناچار شده است به باخت‌های اجباری تن بدهد تا مجبور به رویایی با حریف اسرائیلی نشود.

این اتفاق امسال و پارسال و فقط منحصر به ورزش جودو نیست، اما این نخستین‌ بار است که یک فدراسیون ورزشی ایرانی به‌ دلیل طفره رفتن از رویارویی با حریفان اسرائیلی رسماً تعلیق می‌شود.

ورزشکاران ایرانی به خاطر سیاست جمهوری اسلامی عملا ناچارند که از مصاف با ورزشکاران اسرائیلی خودداری کنند و همین در مجامع بین‌المللی بارها برای ورزش ایران دردسر شده است.

این دردسر تا آنجا پیش رفته است که در سال ۱۳۹۶ رسول خادم، رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران، رسما خواهان پایان دادن به سیاست پنهان‌کاری دامنه‌دار جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با اجبار ورزشکاران ایرانی به مسابقه ندادن با اسرائیلی‌ها شد.

با این همه رهبر جمهوری اسلامی در مهرماه سال ۹۷ در این باره خطاب به ورزشکاران گفت: «نبادا شما را بترسانند؛ نبادا به شما بگویند که اگر فلان مسابقه را ندهید،... فلان فدراسیون بین‌المللی، فلان تشکیلات بین‌المللی از شما ناراضی می‌شود؛ به دَرَک که ناراضی می‌شود، هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند.»

فدراسیون جودوی ایران هنوز به این حکم جدید واکنش نشان نداده است.

منابع: وب‌سایت رسمی فدراسیون بین‌المللی جودو، رادیوفردا/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG