لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۰

وعده فرمانده نیروی دریایی ایران در مورد افزایش حضور در آب‌های آزاد


حسین خانزادی (ایستاده) در کنار حبیب‌الله سیاری و علی خامنه‌ای

یک هفته پس از وعده فرمانده نیروی دریایی ایران در مورد حضور ناوهای ایرانی در خلیج مکزیک، این فرمانده نظامی حضور ایران در آب‌های آزاد را «حق جمهوری اسلامی» دانسته و رهبر ایران نیز بر این حضور تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از وب‌سایت رهبر جمهوری اسلامی، آیت‌الله خامنه‌ای روز سه‌شنبه، هفتم آذرماه، در دیدار با فرماندهان نیروی دریایی کشور همچنین بر اهمیت ساحل وسیع مَکران در استان سیستان و بلوچستان تاکید کرد.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی، «مناطق مهمی همچون مکران، دریای عمان و آب‌های آزاد را فراروی خود دارد و حضور در آب‌های آزاد همچون گذشته باید ادامه یابد.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، نیز روز سه‌شنبه در گفت‌وگو درباره «دیپلماسی دریایی» از سواحل مکران صحبت کرده و بهره‌گیری از این سواحل را «فرصت» توصیف کرده است.

تقویت حضور نظامی نیروی دریایی ایران در سواحل مکران و اقیانوس هند به دوران پیش از انقلاب بازمی‌گردد و طرح تکمیل مجموعه عظیم نظامی چابهار در سال ۱۳۵۲ عملی شد و ناوهای جنگی ایرانی نیز در همان سال از پایگاه چابهار برای عملیات نظامی به ظُفار در عمان رفتند.

آب‌های دریای عمان و خلیج گواتر مسیر میان‌بری برای ترانزیت کالا از آسیای میانه به دیگر نقاط جهان فراهم آورده است و پاکستان با تکمیل زیرساخت‌های بندر بزرگ گوادر در نزدیکی مرز ایران برای در دست گرفتن این مسیر آماده شده‌است.

اهمیت سواحل مکران در جنوب شرق ایران تا به آنجاست که مقام‌های بلندپایه جمهوری اسلامی در هر گفت‌وگویی از نیروی دریایی بر آباد کردن این منطقه و توسعه آن تاکید کرده‌اند.

با این همه پس از گذشت سال‌ها از سخن در این باره، دست‌کم روی نقشه‌های جدید مختلف هیچ نشانی از آبادی در این منطقه دیده نمی‌شود.

پنج سال پیش نیز فرمانده وقت فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران از احداث یک پایگاه جدید دریایی نظامی در شهر پَسابندر، واقع در استان سیستان و بلوچستان و در ۳۰ کیلومتری مرز پاکستان خبر داده بود.

به گفته فرمانده نیروی دریایی در روز سه‌شنبه، «ایران از طریق سواحل مکران با دوسوم جهان که آب پوشانده ارتباط برقرار می‌کند؛ که این فرصت است.»

او همچنین تاکید کرده است که « تمدن دریایی کشور کنار سواحل جنوبی کشور باید احیا شود».

او همچنین در روز سه‌شنبه در دیدار با رهبر ایران «توسعه سواحل مکران» را از جمله اهداف این نیرو و «در دستور کار» نیروی دریایی کشور توصیف کرده است.

حسین خانزادی یک هفته پیش نیز، به گزارش تسنیم، از اعزام ناوهای ارتش به خلیج مکزیک و آمریکایی جنوبی خبر داده بود، نکته‌ای که روز سه‌شنبه باز تکرار کرده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG