لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۶:۵۶

حکم حکومتی خامنه‌ای به جای نمایندگان تکلیف لایحه بودجه را تعیین کرد


یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ایران روز سه‌شنبه، ۱۳ اسفند، از حکم حکومتی علی خامنه‌ای برای ارجاع مستقیم مصوبه بودجه ۹۹ در کمیسیون تلفیق به‌ شورای نگهبان خبر داد.

در پی رد شدن کلیات بودجه ۹۹ در مجلس که پنجم اسفندماه «از بیم کرونا» رخ داد، اسدالله عباسی، عضو هیئت رئیسه مجلس، به خبرگزاری ایرنا گفت این حکم حکومتی در پاسخ به نامه روز گذشته رئیس مجلس به رهبر جمهوری اسلامی صادر شده است.

آقای عباسی همچنین با اشاره به این‌ که ستاد مقابله با کرونا برگزاری جلسات علنی مجلس را «به‌صلاح نمی‌داند» گفت: «در پی اعلام موافقت نمایندگان با اصل ۸۵ شدنِ بودجه سال آینده، آقای لاریجانی دراین باره از رهبری حکم حکومتی دریافت کرد.»

بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی، مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیئتی واگذار کند، ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را به کمیسیون‌های داخلی خود تفویض کند.

با این حال، بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، تشخیص موارد ضروری بر عهده خود نمایندگان است و آقای عباسی توضیحی درباره شیوه قانونی اعلام موافقت نمایندگان بیان نکرده است.

پیشتر هادی قوامی، سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس، از احتمال چنین اتفاقی خبر داده، اما اضافه کرده بود در حال کسب نظر نمایندگان به‌طور غیررسمی هستند و نتیجه را به «تشکیل جلسه علنی در مجلس» موکول کرده بود.

به‌ گفته عضو هیئت رئیسه مجلس، بر اساس حکم علی خامنه‌ای، مصوبه کمیسیون تلفیق در مورد بودجه ۹۹ به عنوان مصوبه مجلس مستقیماً به شورای نگهبان ارجاع خواهد شد تا در صورت تأیید به دولت ابلاغ شود.


حذف نقش نمایندگان مجلس در قانون‌گذاری توسط رهبر جمهوری اسلامی نخستین بار نیست که رخ می‌دهد. در آبان‌ماه سال جاری، ستاد سران قوا با تأیید علی خامنه‌ای قیمت بنزین را بدون کسب نظر نمایندگان مجلس تا سه‌برابر افزایش داد.

افزایش بهای بنزین منجر به بروز اعتراضات بسیار گسترده‌ای در بسیاری شهرهای ایران و سرکوب اعتراضات توسط نیروهای انتظامی و امنیتی شد که در نتیجه آن صدها تن از معترضان کشته و هزاران نفر نیز بازداشت شدند.

پس از بروز اعتراضات نیز تلاش برخی نمایندگان مجلس از طیف‌های گوناگون سیاسی برای به جریان انداختن طرح‌های بازنگری در قیمت بنزین با مخالفت قاطع خامنه‌ای مواجه شد.

علی خامنه‌ای در روز ۲۶ آبان حمایت خود را از افزایش سه‌برابری بهای بنزین صریحاً اعلام کرد و با فرستادن یادداشتی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی، نمایندگان را از مخالفت با آن برحذر داشت.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG