لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۰:۲۴

محمد خاتمی: انتخابات نباید تحریم شود؛ مردم ناراضی فداکاری کنند


محمد خاتمی

محمد خاتمی، رئیس‌ جمهوری سابق ایران، با تأکید بر این‌ که «انتخابات نباید تحریم شود» گفت «اصلاح‌طلبان و مردمِ ناراضی باید فداکاری و از خودگذشتگی کنند و به خاطر ایران پای صندوق‌ها بیایند تا جلوی خطر اصلی گرفته شود».

به‌ گزارش خاتمی‌مدیا، آقای خاتمی در دیدار با شورای مرکزی حزب پیشرو اصلاحات با بیان این‌ که «اشتباه بزرگ این است که خودمان برانداز‌سازی کنیم»، از حاکمیت نیز خواست تا «حکومتِ آزادتر و دارای سعه صدر بیشتر نسبت به مردم را تضمین کند».

‎آقای خاتمی در سال‌های اخیر با محدودیت‌های بسیاری برای فعالیت‌ سیاسی و اجتماعی خود مواجه بوده و از زمستان سال ۹۳، دادستان تهران انتشار تصاویر و خبرهای او را ممنوع اعلام کرده است.

رئیس‌ جمهوری سابق ایران که از حامیان میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ بود، همچنین گفته است که «از اسفند ۸۸ به بعد دائما گفتم و می‌گویم که باید به آینده نگاه کنیم و در تلاش برای حل موضوع باشیم و خود را در گذشته حبس نکنیم».

موضوع شرکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی در اسفند ۱۳۹۸ یا تحریم آن محل اختلاف برخی اصلاح‌طلبان در چند ماه اخیر شده است.

روز دوشنبه ۲۴ تیرماه، مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفته بود: «در هیچ دوره‌ای به اندازه امسال میان اصلاح‌طلبان درباره انتخابات اختلاف نظر وجود نداشته است.»

پیش از آن محسن صفایی فراهانی، یکی از دیگر از فعالان اصلاح‌طلب، اعلام کرده بود که «اگر واقعاً شرایط تغییر نکند، بنده خودم رأی نخواهم داد و حاضر نیستم بین بد و بدتر انتخاب کنم».

محمد خاتمی، روز شنبه ۱۵ تیرماه، نیز گفته بود هرچه مردم از «اصلاحات مأیوس شوند» به قوت گرفتن «ذهنیت براندازی» کمک می‌شود و تاکید کرده بود که ممکن است براندازها بتوانند «موفق شوند».

پس از وقوع اعتراض‌های گسترده دی‌ماه ۱۳۹۶ در ایران که در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ رخ داد و در آنها شعارهایی چون «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» سر داده شد، برخی چهره‌های اصلاح‌طلب با تکرار شعار «لزوم وحدت ملی» و همچنین با هشدار درباره احتمال وقوع جنگ، تحرکاتی را برای نزدیکی سیاسی به گروه‌های اصولگرا شروع کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG