لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۰۵

خبرهای کوتاه

مقام وزارت کار: نیمی از شاغلان ایران شغل رسمی ندارند

مدیرکل نظارت و هماهنگی طرح‌های کارآفرینی و اشتغال وزارت کار ایران می‌گوید نیمی از جمعیت شاغلین کشور، شغل غیررسمی دارند.

قاسم رستم‌پور روز دوشنبه ۲۳ بهمن در ادامه به خبرگزاری تسنیم گفت حدود ۵۸.۵ درصد جمعیت کشور نیز غیرفعال هستند.

جمعیت غیرفعال یعنی افراد با قابلیت کار بالای ۱۵ سال که نه شغل دارند و نه دنبال شغل هستند.

دولت ابراهیم رئیسی مدعی است که نرخ بیکاری را به ۷.۶ درصد کاهش داده؛ اما جزئیات گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد علت افت نرخ بیکاری نه ایجاد اشتغال، بلکه افزایش جمعیت غیرفعال کشور است.

برای نمونه، بایگانی گزارش‌های مرکز آمار نشان می‌دهد شمار افراد فعال جامعه، یعنی آنهایی که یا شغل دارند یا به دنبال کار می‌گردند، طی چهار سال گذشته به‌رغم این که ۲.۹ میلیون نفر به جمعیت بالای ۱۵ سال کشور اضافه شده، ۵۲۰ هزار نفر کاهش یافته است.

به عبارتی، از سال ۱۳۹۸، حدود ۳.۵ میلیون نفر به خاطر دلسرد شدن از یافتن شغل، جستجوی کار را رها کرده و به جمعیت غیرفعال جامعه تبدیل شده‌اند.

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد در پاییز امسال تنها ۴۱.۵ درصد از افراد بالای ۱۵ سال جامعه ایران فعال بودند، در حالی که این رقم در پاییز ۱۳۹۸ حدود ۴۴.۳ درصد بود.

نرخ بیکاری عبارت از نسبت افراد بیکار به جمعیت فعال کشور است.

در واقع علت افت نرخ بیکاری در ایران از ۱۲ درصد به زیر ۸ درصد طی چهار سال گذشته در این نکته است که ۳.۵ میلیون جوان بیکار به‌طور کل قید کار را زده و به قشر غیرفعال جامعه تبدیل شده است؛ اما دولت ابراهیم رئیسی بدون اشاره به این واقعیت، تنها با تقسیم شمار افراد شاغل به جمعیت فعال جامعه، مدعی افت نرخ بیکاری است و آن را به‌عنوان دستاورد و موفقیت دولت عنوان می‌کنند.

پیشتر نیز مرکز پژوهش‌های مجلس به اشاره به غیرفعال شدن بخش بزرگی از نیروی کار ایران هشدار داده بود که نرخ واقعی بیکاری در کشور ۲.۵ برابر آمارهای رسمی است.

همچنین در میان ۲۴ میلیون و ۷۷۰ فرد شاغل در کشور، دو میلیون نفر اشتغال ناقص دارند و هفته‌ای کمتر از ۴۴ ساعت کار می‌کنند. همچنین کسانی که هفته‌ای تنها یک ساعت کار می‌کنند نیز در آمار شاغلان قرار می‌گیرند.

اکنون آقای رستم‌پور می‌گوید نه تنها ۵۸.۵ درصد جمعیت کشور نیز غیرفعال هستند، بلکه نیمی از شاغلان نیز اصولاً شغل رسمی ندارند. نداشتن شغل رسمی، این افراد را از بسیاری از مزایای کار، از جمله بیمه، محروم می‌کند.

با استفاده از گزارش‌های تسنیم، مرکز آمار، رادیو فردا؛ د.خ / پ.پ

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

قطع داروی بیماران اس‌ام‌اِی؛ ۱۰ کودک مبتلا طی یک ماه جان باختند

عکس مربوط به یکی از تجمع‌های اعتراضی کودکان مبتلا «اس‌ام‌اِی» و خانواده‌های آن‌ها است.
​
عکس مربوط به یکی از تجمع‌های اعتراضی کودکان مبتلا «اس‌ام‌اِی» و خانواده‌های آن‌ها است. ​

انجمن دیستروفی ایران اعلام کرد که طی یک ماه ۱۰ کودک مبتلا به بیماری «اس‌ام‌اِی» به‌دلیل «قطع دارو» جان خود را از دست داده‌اند.

رامک حیدری، مدیر عامل انجمن دیستروفی ایران، روز شنبه ۱۲ اسفند به سایت خبری «فراز» گفته است که با وجود گذشت سه ماه از از قول وزارت بهداشت در مورد توزیع دارو به بیماران مبتلا به اس‌ام‌اِی، «حتی داروی ایرانی تولید نشده، هیچ دارویی توزیع نشده، و برخلاف نظر خانواده‌های کودکان مبتلا، معاون وزیر در نامه‌ای به نهاد ریاست‌ جمهوری اثربخشی دارو‌ها را رد کرده است.»

خانم حیدری این اقدامات را «بهانه‌ای برای قطع دارو‌ها» عنوان کرده و گفته است: «دراین یک ‌ماه اخیر حدود ۱۰ کودکان مبتلا به اس‌ام‌اِی به دلیل قطع دارو و حاد شدن وضعیت‌شان، فوت کردند.»

بیماری «اس‌ام‌ای» یا «تحلیل ماهیچه‌های ستون فقرات» که زیرمجموعه بیماری دیستروفی به شمار می‌رود یک بیماری نادر است که با اختلال ماهیچه‌ای‌ـ‌عصبی همراه است و در ادامه اندام‌های حرکتی و تنفسی بیمار را درگیر می‌کند.

«اسپین‌رازا» تنها داروی معتبری است که تاکنون در کُند کردن روند این بیماری اثر داشته است.

مدیرعامل انجمن دیستروفی پیشتر گفته بود که به ‌دلیل قیمت بالای این دارو، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا به بهانه‌هایی چون «اثربخشی پایین» از واردات آن سرباز زند و به دنبال ارائه داروهای ارزان‌تر باشد.

رامک حیدری ۲۵ آذر خبر داده بود که بسیاری از خانواده‌های بیماران مبتلا به اس‌ام‌اِی به دلیل نبود «درمان مناسب» در ایران و با هدف نجات بیمار خود به سایر کشورها «پناهنده» شده‌اند.

بحران دارو به‌ویژه در مورد بیماری‌های خاص در حالی است که گزارش‌های متعددی از فروش آن‌ها با قیمت‌های گزاف در بازار آزاد منتشر شده است.

در این رابطه شهرام کلانتری خاندانی، رئیس انجمن داروسازی ایران، روز یک‌شنبه به روزنامه «قدس»، چاپ مشهد، گفته است که «سرمایه‌داران غیر داروساز با تجویز نسخه‌های جعلی از سوی برخی پزشکان، بخشی از داروهای کمیاب و گران‌قیمت را به اسم بیماران از داروخانه‌ها خارج می‌کنند و در بازار آزاد می‌فروشند.»

برف و کولاک شدید در کالیفرنیا و نوادا

ایستگاه اتوبوس، منطقه دریاچه‌های ماموت در شرق سیرا نوادا، کالیفرنیا. شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
ایستگاه اتوبوس، منطقه دریاچه‌های ماموت در شرق سیرا نوادا، کالیفرنیا. شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

با ادامه کولاک زمستانی در ایالت‌های نوادا و کالیفرنیا در غرب آمریکا، در هشداری کم‌سابقه پیش‌بینی شده که ریزش برف سنگین در ادامه این هفته شرایط «تهدیدکننده زندگی» در این مناطق را در پی داشته باشد.

این هشدار به‌ویژه برای حوزه دریاچه تاهو که برای دومین سال پیاپی شاهد بارندگی برف و وزش بادهای شدید است، داده شده است.

سرعت باد ۷۰ مایل در ساعت در جنوب نوادا و بیش از ۱۰۰ مایل در ساعت در ارتفاعات کالیفرنیا ارزیابی شده است.

ریزش برف از پنج‌شنبه گذشته در این مناطق آغاز شد و در بلندی‌ها به چند متر نیز رسید. احتمال داده شده ارتفاع برف در اطراف دریاچه تاهو به سه متر یا بیشتر نیز برسد.

همزمان مناطق کم‌مرتفع‌تر شاهد بارندگی شدید بوده‌اند.

مقامات محلی نسبت به اختلالات محسوس در زندگی روزمره در ارتفاعات سیرا نوادا و احتمال سقوط بهمن در این منطقه هشدار داده و از مردم خواستند در هر جایی که هستند بمانند.

ساکنان بخش‌هایی از کالیفرنیا، نوادا، آریزونا، یوتا و تا غرب کلرادو نیز نسبت به عواقب وزش بادهای شدید، خطر سقوط درختان و اختلال در جریان برق هشدار گرفته بودند. شرایط رانندگی در این مناطق «بسیار خطرناک تا غیرممکن» توصیف شده است.

به گزارش شبکه سی‌بی‌اس، با وجود هشدارها، ده‌ها هزار خانه در دو ایالت نوادا و کالیفرنیا بدون برق مانده‌اند.

به دلیل برف سنگین و کاهش دید، جاده‌ها و آزادراه شماره ۸۰ میان شرق و غرب کالیفرنیا مسدود شده و پیست‌های اسکی ایالت تعطیل شدند.

گشت بزرگراهی در مرز کالیفرنیا و نوادا احتمال داده کنترل خودروها از دست رفته و کمک‌رسانی به رانندگان گرفتار مدت زیادی طول بکشد.

پارک ملی طبیعی یوسمیتی نیز که از جمعه تعطیل شده، کماکان به روی گردشگران بسته است.

دفتر خدمات هواشناسی ملی در ساکرامنتو، مرکز ایالت کالیفرنیا، پیش‌بینی کرده که موج دوم این کولاک هرچند در ادامه هفته ضعیف‌تر خواهد شد اما از دوشنبه تا چهارشنبه یک تا دو متر دیگر برف ببارد.

کالیفرنیا با هوای معروف به «همیشه‌بهار» و نوادا و آریزونا با هوایی که در اکثر ایام سال گرم و خشک است، کمتر شاهد برف و کولاک‌های سهمگین بوده‌اند.

با این حال، در نتیجه تغییرات عمده آب و هوایی در سال‌های اخیر، هوای این ایالات در غرب آمریکا نیز دستخوش تغییرات محسوس شده است.

حسین رزاق، فعال سیاسی، به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد

حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی
حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی

حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی، صبح روز یکشنبه ۱۳ اسفند به بند امنیتی ۲۰۹ متعلق به وزارت اطلاعات منتقل شد.

بر اساس گزارش‌هایی که به رادیو فردا رسیده، مأموران وزارت اطلاعات روز شنبه آقای رزاق را تهدید کرده بودند که به خاطر راه‌اندازی کارزار تحریم انتخابات با او برخورد خواهند کرد.

حسین رزاق قبل از انتقال اعلام کرده بود در صورت منتقل شدن به سلول انفرادی، اعتصاب غذا خواهد کرد.

حسین رزاق که از موسسان اتاق «میدان آزادی» در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس بود، در روز ۱۴ آذر ۱۴۰۰ در منزل شخصی خود در آمل توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

این فعال رسانه‌ای روز ۲۴ آذر با تودیع وثیقه دو میلیارد تومانی از سوی شعبه سوم بازپرسی دادسرای آمل آزاد شده بود.

فرزندان جوادی آملی و مرتضی مطهری به حکم شروین حاجی‌پور واکنش نشان دادند

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای اعتراضی
شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای اعتراضی

فرزندان عبدالله جوادی آملی و مرتضی مطهری که شروین حاجی‌پور، خواننده معترض، به خلاصه‌نویسی از کتاب‌های این دو چهره مذهبی محکوم شده است، به این حکم واکنش نشان دادند.

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض، ۱۱ اسفند اعلام کرده بود که از سوی دادگاه انقلاب به مجازات‌های متعددی ازجمله «خلاصه‌نویسی» از کتاب‌های «حقوق زن در اسلام» اثر آیت‌الله مرتضی مطهری و کتاب «زن در آئینه جمال» نوشته آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و انتشار آن‌ها در فضای مجازی محکوم شده است.

در واکنش به صدور این حکم، حسین مطهرى، نوه مرتضی مطهرى در پستی که در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرده، نوشته است: «من کارى در برابر این حکم از دستم بر نمى‌آید جزء این که مى‌توانم نوشتن خلاصه دو کتاب را براى آقاى حاجى‌پور به‌عهده بگیرم تا روزى که خواندن کتاب شهید مطهرى مجازات تلقى نشود.»

مرتضی جوادی آملی، فرزند عبدالله جوادی آملی، نیز در بیانیه‌ای صدور این حکم را «حركتى ضد فرهنگى» خوانده و گفته است: «شناخت دنياى فرهنگ و هنر، علم و دانش و روح و جانى كه در اين رابطه مصروف مى‌شود كاملا با فضاى قضایى و امنيتى متفاوت است و هيچ مساسى [ربطی] با يكديگر ندارند.»

شروین حاجی‌پور در روزهای آغازین اعتراضات «زن زندگی آزادی» آهنگ و ترانه «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد. این ترانه با استقبال گسترده در داخل و خارج از ایران روبرو شد و جایزه بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره گرمی را از آن خود کرد.

او بابت انتشار این ترانه به «حبس»، «ساخت موسیقی علیه جنایات آمریکا» و «ممنوعیت خروج از کشور» نیز محکوم شده است.

هادی چوپان، بدنساز، قهرمان مسابقات «آرنولد کلاسیک» شد

عکس از حساب هادی چوپان در شبکه اکس (توییتر سابق)
عکس از حساب هادی چوپان در شبکه اکس (توییتر سابق)

مسابقات پایانی فدراسیون بین‌المللی بدنسازی و تناسب اندام که به نام آرنولد شوارتزنگر نام‌گذاری شده است شامگاه یکشنبه ۱۲ اسفند در ایالت اوهایو آمریکا برگزار شد و هادی چوپان به مقام اول در بخش «بدنسازی حرفه‌ای» معروف به «آرنولد کلاسیک» دست یافت.

آرنولد شوارتزنگر، فرماندار پیشین ایالت کالیفرنیا و چهره سرشناس بدنسازی و پرورش اندام جهان، یک روز پیشتر با انتشار ویدئویی از هادی چوپان از او تمجید کرده بود و جایزه «آرنولد کلاسیک» سال ۲۰۲۴ را شخصا به این بدنساز ایرانی داد.

آرنولد کلاسیک پس از مسابقات «مستر المپیا» دومین مسابقات مهم در عرصه این رشته ورزشی به شمار می‌رود.

هادی چوپان، زاده ۱۳۶۶ در سپیدان استان فارس و عضو پیشین تیم ملی بدنسازی ایران، سال گذشته در مستر المپیا به مقام دومی رسید اما نارضایتی خود را از رای داوران نشان داد.

جشنواره فیلم بلگراد «جایزه ویکتور» را به اصغر فرهادی اهدا کرد

گزارش‌ها حاکی است که جشنواره فیلم بلگراد «جایزه ویکتور» را به اصغر فرهادی، کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی، اهدا کرده است.

صفحه رسمی اصغر فرهادی با انتشار ویدئویی از این مراسم، از استقبال « گسترده تماشاگران، فیلمسازان و علاقه‌‌مندان به‌ سینمای فرهادی» در این مراسم خبر داد.

آقای فرهادی در این مراسم،‌ دریافت این جایزه را «خاطره انگیز» توصیف کرد و گفت از دریافت این «جایزه مهم» افتخار می‌کند.

«جایزه ویکتور» پیش از این به گوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌الاصلِ فرانسوی، الکساندر سوخورف، فیلم‌ساز روس، کارلوس سائورا،جان مالکویچ، امیر کوستاریتسا، و ریچارد دریفوس تعلق گرفت.

طبق این گزارش، در مراسمی دیگر جایزه سینماتک کشور صربستان نیز به آقای فرهادی اهدا شده است.

جشنواره فیلم بلگراد ۲۰۲۴ از ۲۳ فوریه تا ۳ مارس (۱۳ اسفند) برگزار می‌شود.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۱ جایزه اسکار را برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» و در سال ۲۰۱۷ دومین اسکار را برای فیلم «فروشنده» دریافت کرد.

فیلم دیگر او به نام «قهرمان» در سال ۲۰۲۱ نامزد دریافت سومین اسکار شد و جایزه هیئت داوران جشنواره کن را دریافت کرد.

اصغر فرهادی پیشتر در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای اعلام کرد که دیگر نمی‌خواهد در سینمای خود موهای زنان را به‌طور «سیستماتیک» بپوشاند.

نخستین کمک‌های هوایی آمریکا به ساکنان غزه

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام٬ روز شنبه ۱۲ اسفند اعلام کرد که با سه هواپیمای نظامی اولین کمک شامل بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را از طریق آسمان به غزه انجام داده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه با اشاره به اینکه جریان ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه کافی نیست اعلام کرد که ایالات متحده کمک‌هایی از طریق هوا به غزه انجام خواهد داد.

سنتکام می‌گوید این عملیات در هماهنگی با نیروی هوایی سلطنتی اردن در روز شنبه بین ساعت سه تا پنج بعد از ظهر(به وقت غزه) صورت گرفت.

طبق این بیانیه٬ «هواپیماهای سی-۱۳۰ آمریکا بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را در امتداد خط ساحلی غزه رها کردند که امکان دسترسی غیرنظامیان به کمک‌های حیاتی را فراهم می‌کند.»

سنتکام اضافه کرد: «ما در حال انجام برنامه‌ریزی برای ماموریت‌های آتی ارسال کمک‌های بشردوستانه هوایی هستیم. این کمک‌رسانی هوایی بخشی از تلاش مستمر برای رساندن کمک‌های بیشتر به غزه، از جمله گسترش روند کمک‌ ها از طریق کریدورها و مسیرهای زمینی است.»

دفتر سازمان ملل برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه می‌گوید دست‌کم ۵۷۶ هزار تن از مردم نوار غزه، یعنی یک چهارم کل جمعیت آن، تنها یک قدم با «قحطی» فاصله دارند.

فاجعه انسانی در غزه، به‌ویژه در مناطق شمالی آن بعد از حدود پنج ماه اجرای عملیات زمینی و هوایی توسط ارتش اسرائیل که بیشتر زیرساخت‌های این باریکه را نابود کرده است، مردم غزه را به قحطی کشانده است.

در حالی که مردم غزه به خوردن غذای حیوانات و کاکتوس برای زنده ماندن روی آورده‌اند و کادر درمانی می‌گویند کودکان در بیمارستان‌ها از سوءتغذیه و نبود آب جان خود را از دست می‌دهند، سازمان ملل گفته است با «موانع سنگین» برای کمک‌رسانی مواجه است.

کاروانی هزاران نفری با شعار آزادی گروگان‌های اسرائیلی وارد اورشلیم شد

عکس گروگان‌ها بر دیواری در اورشلیم
عکس گروگان‌ها بر دیواری در اورشلیم

خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی به همراه یک کاروان ۱۵ هزار نفری از حامیان مذاکره با گروه افراطی حماس برای آزادی گروگان‌ها، روز شنبه، ۱۲ اسفند، وارد اورشلیم شدند. این کاروان به سمت دفتر نخست‌وزیری در حال راه‌پیمایی است.

این کاروان یک روز پس از آن به راه افتاده است که گروه حماس که توسط آمریکا و اروپا تروریستی شناخته می‌شود از مرگ هفت گروگان دیگر در جریان جنگ غزه خبر داد.

خانواده‌های افرادی که در حمله ۱۵ مهرماه گذشته به دست حماس گروگان گرفته شدند با بلندگو و حمل پلاکارد، پرچم اسرائیل و بادکنک‌های زردرنگ که سمبل ماتم و عزا است، در تلاش هستند دولت بنیامین نتانیاهو را به توافق با حماس برای آزادی گروگان‌ها ترغیب کنند.

ورود کاروان ۱۵ هزار نفری به اورشلیم در حالی است که هفته گذشته دولت اسرائیل بعد از مذاکرات پاریس و دوحه اعلام کرد با حماس به توافق نرسیده و قرار است دور جدید مذاکرات روز یک‌شنبه، ۱۳ اسفند، در قاهره برگزار شود.

آمریکا، مصر و قطر از ماه ژانویه برای آزادی گروگان‌ها، میان اسرائیل و حماس میانجی‌گری می‌کنند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرده است که توافق آتش‌بس تا آغاز ماه رمضان، هشت روز دیگر، حاصل شود.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد اسرائیل با آتش‌بس موافقت کرده و منتظر تصمیم حماس است.

او که نخواست نامش در رسانه‌ها برده شود، گفت: «گروگان‌ها باید آزاد شوند. معامله اساساً وجود دارد، اما من نمی‌خواهم توقعاتی را با اعلام این مطلب ایجاد کنم.»

آبان‌ماه گذشته توافق آتش‌بس یک هفته‌ای منجر به آزادی ۱۰۵ گروگان اسرائیلی شد که بخش عمده آنها زنان، پیرسالان و کودکان بودند. اسرائیل نیز سه برابر این تعداد، زندانی فلسطینی آزاد کرد که بخش بزرگی از آنها زنان و کودکان بودند.

گروه افراطی حماس در جریان یورش ۱۵ مهر به خاک اسرائیل، ۲۵۳ نفر را به گروگان گرفت و ۱۲۰۰ نفر را کشت.

این حمله به حملات متقابل اسرائیل به باریکه غزه انجامید که تاکنون، بنا بر بر روایت نهادهای وابسته به حماس، ۳۰ هزار کشته بر جای گذاشته و برخی گروگان‌ها نیز در جریان این حملات جان باخته‌اند.

حماس روز جمعه، ۱۱ اسفندماه، در صفحه تلگرام خود، اعلام کرد که در حملات اخیر، هفت گروگان اسرائیلی دیگر در غزه کشته ‌شده‌اند و تاکنون تعداد گروگان‌های کشته شده ممکن است از ۷۰ نفر فراتر رود.

خبر گروه حماس به طور مستقل قابل تایید نیست.

در غیاب شفافیت گروه حماس، برخی گزارش‌ها و ارزیابی‌های اطلاعاتی احتمال می‌دهند هنوز ۱۳۴ گروگان اسرائیلی در دست ستیزه‌جویان حماس باشند.

ادای احترام صدها تن دیگر به الکسی ناوالنی یک روز بعد از مراسم خاکسپاری

مادر الکسی ناوالنی (چپ) و مادر همسرش در محل دفن او در روز شنبه
مادر الکسی ناوالنی (چپ) و مادر همسرش در محل دفن او در روز شنبه

یک روز بعد از خاکسپاری الکسی ناوالنی،‌ منتقد سرسخت رئیس‌جمهور روسیه، صدها تن دیگر در صفی طولانی مقابل گورستان محل دفنش در جنوب مسکو، به او ادای احترام کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لودمیلا ناوالنایا، مادر این رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین، همراه با آلا آبراسیمووا، مادر یولیا ناوالنایا، همسر آقای ناوالنی، در میان جمعیتی بودند که روز شنبه ۱۲ اسفند برای قرار دادن دسته‌گل بر مقبره الکسی ناوالنی گرد آمده بودند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از خبرنگار خود در مسکو خبر داده عزاداران بیرون گورستان بوریسوف صف بسته بودند و تعداد بیشتری از ایستگاه مترو نزدیک گورستان در حالی که گل و پلاکارد در حمایت از او در دست داشتند،‌ به سمت محل ذفن او می‌رفتند.

بر اساس این گزارش،‌ مقام‌های انتظامی مسکو دستگاه‌های اسکنر در ورودی قبرستان کار گذاشتند و مأموران پلیس بازدیدکنندگان را جست‌وجوی بدنی می‌کردند.

آنها به مردمی که دسته‌گل‌های قرمز و سفید بر قبر ناوالنی می‌گذاشتند،‌ دستور حرکت و پراکنده شدن می‌دادند.

ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد انبوهی دسته‌گل بر محل دفن او قرار داده شده است.

الکسی ناوالنی روز ۲۷ بهمن در سن ۴۷ سالگی در زندانی در منطقه سیبری جان باخت و مسئولان روسیه ادعا می‌کنند مرگ او به «دلایل طبیعی» بوده است.

اما نزدیکان و همکاران آقای ناوالنی مقام‌های روسیه را به صادر کردن فرمان قتل او متهم می‌کنند و رهبران غربی نیز گفته‌اند مسئولیت مرگ او با ولادیمیر پوتین است.

در مراسم خاکسپاری او در روز جمعه هزاران شهروند روسیه شرکت کردند و برخی از آنها شعارهایی علیه حکومت روسیه و شخص پوتین سردادند.

یک گروه حقوق بشری با نام «اووی‌دی-اینفو» گزارش داد که روز جمعه ۱۲۸ نفر در ۱۹ شهر روسیه به دلیل تجمع در حمایت از الکسی ناوالنی بازداشت شدند. اما به بازداشت‌های جدید در روز شنبه اشاره نکرد.

سخنگوی کرملین روز جمعه گفته بود هرکس در تجمع‌های «غیرمجاز» شرکت کند بازداشت خواهد شد.

پیش از خاکسپاری او، پلیس صدها تن را در شهرهای مختلف روسیه به دلیل حضور در اماکن نمادین برای ادای احترام به او بازداشت کرده بود.

آقای ناوالنی هنگام مرگ در حال گذراندن دوران محکومیت خود با عناوین اتهامی متفاوت ازجمله «افراطی‌گری» بود. او همه اتهامات را رد کرده و گفته بود مقام‌های روسیه قصد دارند او را به دلیل انتقاد از پوتین ساکت کنند.

مقام‌های روسیه بعد از اعلام خبر جان باختن او، تا ۹ روز از تحویل پیکرش به خانواده او سر بازمی‌زدند و برای برگزاری مراسم تشییع او نیز کارشکنی کردند.

افزایش قیمت سکه و طلا در پی انتخابات در ایران؛ دلار از ۶۰ هزار فراتر رفت

قیمت انواع ارز و سکه و طلا یک روز بعد از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری که کم‌رمق‌ترین انتخابات بعد از انقلاب ۵۷ از نظر میزان مشارکت مردم توصیف شده افزایش یافت.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران از ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان در روز قبل از انتخابات به ۵۹ هزار و ۲۵۰ تومان در روز جمعه رسید و ظهر روز شنبه، ۱۲ اسفند، به حدود ۶۰ هزار تومان اوج گرفت.

نرخ دلار در لحظه تنظیم این گزارش در عصر روز شنبه پس از عبور از مرز ۶۰ هزار تومان، روی ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان است.

همچنین نرخ انواع سکه در روز شنبه شاهد رشدی ۱.۳ درصدی تا ۲.۲ درصدی بود.

سکه بهار آزادی با ۲.۲ درصد رشد به ۳۲ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان اوج گرفته که رکوردی تاریخی در کشور است.

ارزش برابری ارزهای معتبر خارجی در مقابل ریال ایران طی هفته‌های گذشته و در پی آغاز حملات ائتلاف غربی به گروه حوثی‌های یمن، تحت حمایت ایران، همچنین حمله گروه‌های نیابتی ایران در عراق به پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن که منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی شد، به شدت بالا رفته است.

در مجموع، ریال ایران تنها در دو ماه گذشته ۲۰ درصد از باقی‌مانده ارزش خود را در مقابل ارزهای معتبر مانند دلار آمریکا از دست داده و قیمت انواع سکه نیز به همین میزان رشد کرده است.

دولت ابراهیم رئیسی با شعار تثبیت نرخ ارز، جلوگیری از تورم و کنترل نقدینگی از طریق توقف استقراض دولت سر کار آمد، اما در همه شاخص‌های یاد شده، بدترین وضعیت را نسبت به دولت‌های گذشته داشته است.

از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی (۲.۵ سال گذشته)، ریال ایران تقریبا ۶۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

نرخ ارز در روز ۱۰ بهمن و هفتم اسفند امسال نیز به مرز ۶۰ هزار تومان نزدیک شده بود، اما خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که بانک مرکزی با «عرضه پرفشار ارز به بازار» جلو ریزش بیشتر ارزش ریال را گرفته است.

طبق ارزیابی‌های بین‌المللی، از جمله نشریه تخصصی فوربز، ریال ایران از سال گذشته عنوان «بی‌ارزش‌ترین ارز جهان» را یدک می‌کشد.

یک «بسیجی» در زاهدان در پی حمله مسلحانه کشته شد

عکسی که «کمپین فعالین بلوچ» از عثمان شه‌بخش، بسیجی کشته‌شده در زاهدان منتشر کرده است
​
عکسی که «کمپین فعالین بلوچ» از عثمان شه‌بخش، بسیجی کشته‌شده در زاهدان منتشر کرده است ​

همزمان با حمله به سه نیروی عضو «بسیج» در تهران در روز جمعه، ۱۱ اسفند، یک عضو دیگر این سازمان هم در همین روز در زاهدان هدف حمله قرار گرفته و کشته شد.

خبرگزاری‌های ایران نام «بسیجی» کشته‌شده در زاهدان را عثمان شه‌بخش اعلام کرده‌ و گفته‌اند که او حین رفتن به محل کار خود بر اثر اصابت گلوله افراد «مسلح» کشته شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در گزارش رسانه‌های ایران به جزئیات بیشتری درباره این حمله اشاره نشده است. کانال تلگرام «کمپین فعالین بلوچ» هم ضمن اعلام این خبر گفته که آقای شه‌بخش روز جمعه ۱۱ اسفند هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

پلیس شمیرانات هم روز جمعه خبر داده بود که سه عضو «بسیج» در شمال تهران در مسیر رفتن به شعبه رأی‌گیری با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفته‌اند.

سایت خبری «رکنا» در گزارشی حال یکی از مجروحان را «وخیم» گزارش کرده و گفته بود که یکی دیگر از آن‌ها راهی «اتاق عمل» شده و نفر سوم با خطر از دست دادن «یک چشم» خود روبه‌رو است.

در سال‌های گذشته حملات مسلحانه به نیروها و چهره‌های حکومتی افزایش یافته و به‌ویژه در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از این حملات که منجر به کشته‌ شدن نیروهای حکومتی در سیستان و بلوچستان شده، منتشر شده است.

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه روز ۲۲ بهمن از کشته شدن دو عضو سازمان بسیج در سیستان و بلوچستان خبر داده بود.

رسانه‌های حکومتی نیز ۲۰ دی درباره حمله مسلحانه به یک پاسگاه در اطراف راسک در این استان و کشته شدن دست‌کم یک مأمور انتظامی گزارش منتشر کرده بودند.

دو دونده ایرانی به‌دلیل «کوتاهی فدراسیون در نامه‌نگاری» از رقابت‌های جهانی بازماندند

حسن تفتیان و فرزانه فصیحی، قهرمانان دومیدانی ایران. عکس مربوط به پوستر مسابقات جهانی ۲۰۲۲ است
حسن تفتیان و فرزانه فصیحی، قهرمانان دومیدانی ایران. عکس مربوط به پوستر مسابقات جهانی ۲۰۲۲ است

فرزانه فصیحی و حسن تفتیان، قهرمانانان دومیدانی ایران، از کوتاهی فدراسیون دومیدانی در «نامه‌نگاری» که منجر به برکناری آنان از مسابقات جهانی گلاسکو شده است، انتقاد کردند.

خانم فصیحی روز جمعه ۱۱ اسفند در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که بدون این که «خطایی» کرده باشد «از مسابقات قهرمانی جهان هم» جا مانده است.

او افزوده است: «شاید درک ارزش حضور و سختی کسب سهمیه برای عده‌ای قابل لمس نباشه، اما نه هیچ‌وقت بابتش پاداش خواستم نه حواله. فقط می‌خواستم تو آماده‌ترین سالَم، با بزرگان دنیا مسابقه بدم اما این اجازه به من داده نشد. رویاهای یک ورزشکار، زیر پا له شد.»

فدراسیون دوومیدانی می‌گوید که مسئول امور بین‌الملل خود را به‌دلیل عدم نامه‌نگاری برای اعزام قهرمانان به مسابقات جهانی گلاسکو، برکنار کرده است.

مهدی مبینی، سرپرست فدراسیون دوومیدانی، ضمن قبول «کوتاهی» این فدراسیون گفته است که اگر مسئول مربوطه «زودتر اعلام کرده بود ویزا در ایران صادر نمی‌شود، فرزانه فصیحی [قهرمان آسیا] را به صربستان می‌فرستادیم تا آن جا ویزا بگیرد.»

حسن تفتیان، قهرمان دوی سرعت ایران، نیز در پستی که در اینستاگرام منتشر کرده، پرسیده است: «چه كسی در ورزش پاسخ‌گوی من است؟»

او در ادامه با اشاره به عدم ارسال نام او به‌عنوان نماینده ایران به فدراسیون جهانی گفته است که آیا او«علاوه بر تمرين و تمركز بر حضور موفق‌تر در اين مسابقات می‌بايست جور كارها‌ی انجام‌نشده اداری از سوی فدراسيون را هم بكشد؟»

پیش‌تر برخی رسانه‌های حکومتی، دلیل جا ماندن دوندگان را «کارشکنی سفارت انگلیس» عنوان کرده بودند.

در سال‌های گذشته عدم صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی موجب شده است تا برخی از آن‌ها فرصت‌های شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را از دست بدهند.

از سوی دیگر پس از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ فشارهای حکومتی بر ورزشکاران افزایش یافته است و در موارد متعددی فدراسیون‌های ورزشی ایران به‌دلیل نگرانی از پناهندگی و واکنش‌های اعتراضی ورزشکاران ایرانی، از اعزام برخی تیم‌های ورزشی به مسابقات خارج از کشور به بهانه‌های مختلف خودداری کرده‌اند.

نرگس محمدی: سلول انفرادی مادرِ اعدام در ایران است

نرگس محمدی
نرگس محمدی

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، می‌گوید بر اساس فعالیت‌هایی که در حوزه حقوق بشر داشته، دریافته که «سلول انفرادی مادر اعدام در ایران است».

خانم محمدی در یادداشتی که برای روزنامه لوموند فرانسه نوشته، آورده: «بسیاری از اعدام‌شدگان در دوران حبس در سلول انفرادی و تحت شکنجه جسمی، روحی و روانی وادار به اعتراف دروغ شده‌اند.»

او در ادامه این یادداشت به بهانهٔ انتشار کتابش، «شکنجهٔ سفید» به زبان فرانسه، نوشت که در دادگاه‌های جمهوری اسلامی،‌ «با استناد به همان اقاریر کذب و بی‌اساس» زندانیان به اعدام محکوم شده‌اند.

نرگس محمدی همچنین به چهار بار تجربه خود از سلول انفرادی اشاره کرده و گفته «اعمال شکنجه سفید و حبس متهمان در این سلول‌ها را رفتار بی‌رحمانه و ظالمانه می‌دانم».

این برنده جایزه صلح نوبل، که بارها بازداشت و زندانی شده، ۲۳ فروردین پارسال با هجوم نیروهای امنیتی به خانه‌اش بار دیگر بازداشت شد و اکنون با اتهامات سیاسی در زندان اوین محبوس است.

او طی این مدت بارها نسبت به اعدام معترضان در ایران اعتراض کرده است.

این فعال حقوق بشر از جمله در اولین جلسه محاکمه‌ای که پس از دریافت جایزه صلح نوبل برایش تشکیل شد، حضور نیافت و دلیل آن را هم به این صورت عنوان کرد: «دادگاه انقلاب، کشتارگاه جوانان این سرزمین است و پایم را در این کشتارگاه نخواهم گذاشت و برای قضات وابسته به نهادهای امنیتی و دادگاه‌های فرمایشی، اعتبار و اقتداری قائل نیستم.»

هماهنگی رسانه‌های حکومتی در اعلام میزان مشارکت، تغییر جنجال‌برانگیز تیتر یک روزنامه

تیتر یک روزنامه هم‌میهن که نشان‌دهنده مشارکت پایین در انتخابات بود، بدون هیچ توضیحی به «حضور و غیاب» تغییر کرد
تیتر یک روزنامه هم‌میهن که نشان‌دهنده مشارکت پایین در انتخابات بود، بدون هیچ توضیحی به «حضور و غیاب» تغییر کرد

با وجود تأکید استاندار تهران مبنی بر این که «مرجع اصلی اعلام آمار نرخ مشارکت، وزارت کشور است»، رسانه‌های حکومتی به‌طور هماهنگ از مشارکت نزدیک به «۴۱ درصدی» در انتخابات ۱۱ اسفند خبر می‌دهند.

دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه، ۱۱ اسفند در ایران برگزار شد.

تاکنون خبرگزاری‌های حکومتی ازجمله فارس، مهر و ایرنا به طور هماهنگ آمار مشارکت سراسری در انتخابات روز ۱۱ اسفند را حدود ۴۱ درصد اعلام کرده و از شرکت ۲۵ میلیون نفر از واجدان شرایط در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری خبر داده‌اند.

روزنامه هم‌میهن و خبرگزاری «خبرآنلاین» هم میزان مشارکت در حوزه انتخابیه تهران اعم از ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، را ۲۴ درصد گزارش کرده‌اند.

هم‌میهن در گزارشی که روز شنبه ۱۲ اسفند منتشر کرده، نوشته است که مشارکت ۴۰ درصدی در سراسر کشور و حدود ۲۲ درصدی در تهران، حکایت از کاهش هفت درصدی میزان مشارکت در انتخابات مجلس دوازدهم در مقایسه با دوره گذشته دارد.

تیتر یک این روزنامه برای روز شنبه، ۱۲ اسفند، «اکثریت خاموش» انتخاب شده بود، اندکی بعد، بدون هیچ توضیحی به «حضور و غیاب» تغییر یافت که در شبکه‌های اجتماعی علت آن فشار بر این روزنامه ارزیابی شد.

انتشار آمار از میزان مشارکت در انتخابات از سوی منابع خبری و حکومتی در حالی صورت می‌گیرد که علیرضا فخاری، استاندار تهران، عصر جمعه ۱۱ اسفند تأکید کرده بود که «مرجع اصلی برای اعلام آمار در مورد نرخ مشارکت مردم در انتخابات وزارت کشور است و هر کس در این خصوص اظهار نظر کند، مسئولیتش با خودش است.»

وزارت کشور تاکنون آماری از نرخ مشارکت در انتخابات روز ۱۱ اسفند اعلام نکرده است، اما در صورت درستی ادعای رسانه‌های حکومتی از آمار مشارکت، می‌توان گفت که میزان مشارکت در انتخابات اخیر پایین‌ترین نرخ از زمان انقلاب بهمن ۱۳۵۷ را داشته است.

در انتخابات پیشین مجلس شورای اسلامی که اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد، تنها ۴۲.۵ درصد از افراد واجد شرایط رأی شرکت کردند. این در حالی است که بیش از ۶۲ درصد از واجدان شرایط در انتخابات مجلس و خبرگان در سال ۱۳۹۴ شرکت کرده بودند.

در روز جمعه تصاویر متعددی از حوزه‌های انتخاباتی خلوت از شهرهای مختلف در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

با وجود تأکید رهبر جمهوری اسلامی ایران برای حضور در انتخابات، شمار زیادی از چهره‌ها و گروه‌های منتقد و معترض به حکومت، خانواده‌های دادخواه و کاربران شبکه‌های اجتماعی شرکت در این رویداد را «تحریم» کرده بودند.

انتخابات روز جمعه در دیگر روزنامه‌های وابسته به نهادهای حکومتی نیز بازتاب داشته و از جمله روزنامه همشهری وابسته به شهرداری تهران، بدون توجه به میزان مشارکت، آن را به «سیلی ۲۵ میلیونی» تعبیر کرد.

هلال احمر: امدادگران هنوز به برخی روستاهای سیل‌زده سیستان و بلوچستان نرسیده‌اند

تاکنون هزار و ۹۴۷ روستا در استان سیستان و بلوچستان درگیر سیلاب و خسارت شده‌اند
تاکنون هزار و ۹۴۷ روستا در استان سیستان و بلوچستان درگیر سیلاب و خسارت شده‌اند

مدیرعامل هلال احمر سیستان و بلوچستان می‌گوید با آنکه برخی سیلاب‌های دشتیاری فروکش کرده، کل منطقه همچنان درگیر آب به‌جا‌ مانده از سیلاب‌ها است.

محمدمهدی سجادی شامگاه جمعه ۱۱ اسفند به خبرگزاری رکنا گفت نیروهای امدادی هنوز نتوانسته‌اند به بسیاری از روستاهای سیل‌زده برسند و «ارتفاع آبگرفتگی‌ها تا نیم متر و حتی بیشتر» است.

این مقام هلال احمر افزود که «سیلاب به حدی است که حتی امدادرسانی سخت است و تیم‌هایی که برای رساندن اقلام به مناطق در محاصره سیل رفتند نتوانستند بازگردند و در منطقه گرفتار شده‌اند.»

پیشتر بابک محمودی، رئیس سازمان هلال احمر، تعداد شهرهای در محاصره سیل و آبگرفتگی را ۱۱ شهر اعلام کرده بود.

همچنین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که ۱۶ شهرستان این استان از نهم اسفندماه درگیر سیل و آبگرفتگی ناشی از بارش‌ها شده‌اند.

محمدحسن نامی روز شنبه در گفت‌و‌گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا،‌ گفت: «شهرستان‌های نیکشهر، قصرقند، دشتیاری، چابهار، کنارک، خاش، سیب و سوران، فنوج، ایرانشهر، میرجاوه، دلگان، سراوان، زاهدان، نیمروز، سرباز و مهرستان درگیر سیل شده و خسارت دیده‌اند.»

آقای نامی در ادامه اعلام کرد: «هزار و ۹۴۷ روستا درگیر سیلاب و خسارت شدند که چابهار با ۴۸۰ و نیکشهر با ۳۳۰ روستا بیشترین میزان درگیری را داشتند.»

او دو روز پیش اعلام کرده بود سیلاب «۱۴ هزار میلیارد ریال» خسارت به زیرساخت‌های این استان وارد کرده است.

دادکریم بلوچ، معاون عمرانی فرمانداری ویژه چابهار، پیشتر گفته بود دست‌کم ۱۳۱ روستا در این شهرستان در محاصره آب قرار دارند و راه‌های دسترسی به این روستاها قطع شده است.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی درباره عدم امدادرسانی دولتی به سیل‌زدگان یا تأخیر برخی نهادها در رسیدگی به آسیب‌دیدگان منتشر شده است.

معاون عمرانی فرماندار چابهار نیز روز جمعه گفت: «با وجود پیگیری‌ها هیچ بالگردی از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی و هلال احمر استان به مناطق سیل‌زده اعزام نشده است و ۱۳ مادر باردار گرفتار در سیلاب با قایق در چابهار جابه‌جا شدند».

با این حال مدیرعامل هلال احمر سیستان و بلوچستان در گفت‌وگو با رکنا، درباره دلیل عدم تخلیه مردم از مناطق سیل‌زده گفت: «خودشان تمایل به رفتن به محل‌های اسکان را ندارند و می‌خواهند در کنار خانه و احشام خود بمانند».

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های این هفته خود از اینکه «مدیریت کشور» نتوانسته است برای جلوگیری از خسارات سیلاب برنامه‌ریزی کند انتقاد کرد.

او با بیان اینکه «احداث بسیاری از سدها در سطح ایران کارشناسی‌شده نیستند»، گفت: بر مسئولان نظام بود که به جای «پروژه بلندپروازانه» طرح سواحل مکران، برای حل مشکلات مردمِ همین مناطق برنامه‌ریزی و هزینه می‌کردند.

در همین حال حال‌وش و کمپین فعالین بلوچ گزارش داده‌اند روز جمعه همزمان با برگزاری انتخابات در ایران، ساکنان برخی مناطق سیل‌زده حاضر به شرکت در پای صندوق‌های رای نشدند و در برخی مناطق دیگر مأموران را از آنجا راندند.

همچنین بنابر این گزارش، برق و سرویس تلفن همراه در برخی مناطق سیل‌زده همچنان قطع است.

حال‌وش نیز از خطر خروج گانڈوها (تمساح پوزه‌کوتاه بلوچستان) از زیستگاه‌های خود به مناطق مسکونی خبر داده است.

مقام‌های هلال احمر و استانی گفته‌اند جاری شدن تاکنون خسارت جانی در سیستان و بلوچستان در برنداشته است؛ با این حال منابع بلوچ از جان باختن «پنج نفر» در حوادث ناشی از سیل خبر داده‌اند.

سیل در جنوب سیستان و بلوچستان در حالی ادامه دارد که هواشناسی برای نیمه شمالی این استان ادامه سرما و یخبندان شبانه را پیش‌بینی کرده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های ایران و رادیو فردا؛ ح.ج.، پ.م./ب.ب.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG