لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۵۳

«ممنوعیت ۳۰۰ یورویی» و افزایش شدید قیمت موبایل


در پی انتشار اخبار و گزارش‌های هرچند ضد و نقیض، در مورد ممنوعیت واردات تلفن‌های همراه بالای ۳۰۰ یورو، قیمت تلفن همراه در بازار ایران به‌شدت افزایش پیدا کرد.

البته افزایش قیمت ارز هم در گرانی اخیر تاثیر داشته، اما آنچه بازار را به‌شدت ملتهب کرده، خبرها در مورد ممنوعیت ۳۰۰ یوروی بود، که البته حالا وزارت صنعت، معدن و تجارت از آن عقب‌نشینی کرده است.

یک فروشنده در بازار موبایل ایران به سایت زومیت گفته است «گوشی‌های آیفون ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته است. گوشی آیفون ۱۱ پرومکس ۳۸ میلیون تومانی تنها طی سه روز به قیمت ۵۰ میلیون تومان رسیده است.»

یک فروشنده دیگر توضیح می‌دهد «بازار موبایل ایران به دلیل تصمیم‌های غیرکارشناسی هر روز بی ثبات‌تر می‌شود. آیا این ممنوعیت باید درست زمانی که قیمت ارز در حالا بالا رفتن است مطرح شود تا سبب تشدید افزایش قیمت باشد».

این فروشنده هم برخی از افزایش قیمت‌ها را این‌طور توضیح داده «گوشی ۲۵ میلیونی به دلیل افزایش قیمت دلار به ۳۰ میلیون تومان رسیده بود و تنها با طرح این ممنوعیت، یک‌شبه به ۴۰ میلیون تومان رسید. این عامل باعث شکل‌گیری مافیا می‌شود».

بسیاری از خریداران از ترس کم‌یاب شدن گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورویی در بازار، سعی در خرید این گوشی‌ها داشتند.

این عامل حتی سبب افزایش قیمت موبایل‌های زیر ۳۰۰ یوروی شده و قیمت این گوشی‌ها هم بالا رفته است.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند گوشی که قیمت آن دو میلیون تومان بوده تا شش میلیون تومان قیمت پیدا کرده است.

این موضوع سبب اختلاف بین وزارت ارتباطات و وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است.

بر اساس گزارش ایرنا، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات گفته «ممنوعیت واردات تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو دارای سه ایراد جدی است. با رییس کل بانک مرکزی و همچنین سرپرست وزارت صنعت، صحبت کرده و استدلال‌ها را مطرح کردم. با تاکید بر ضرورت رعایت اولویت‌های منابع ارزی کشور، بنا شد در این تصمیم بازنگری شود.»

بر اثر این فشارها ابتدا سعید عباسپور، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اداره کل مقررات صادرات و واردات، هنوز هیچ ابلاغیه‌ای به گمرکات سراسر کشور مبنی بر اعمال ممنوعیت واردات گوشی تلفن همراه به ارزش بالای ۳۰۰ یورو نداشته، تاکید کرد که آنها کماکان منتظر اعلام نظر نهایی کمیته مشترک میان بانک مرکزی و وزارتخانه‌های صمت و ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند.

پس از انکار اولیه این وزارت خانه، مجتبی رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت «طبق اظهارات سرپرست وزارت صمت، ممنوعیت واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو شایعه و شیطنت عده‌ای بوده است.»

اما مشخص نیست چرا چنین «شایعه و شیطنتی» از سوی مقام‌های رسمی و دولتی مطرح شده‌است.

مسئولین وزارت صمت در حالی این موضوع را در «غیرواقعی» اعلام کردند که انجمن واردکنندگان موبایل و تبلت و لوازم جانبی اتاق بازرگانی ایران و وزیر ارتباطات چنین ممنوعیتی را پیش از آن تایید کرده بود.

درنهایت مرکز اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد واردات گوشی‌های تلفن همراه بالای ۳۰۰ یورو به روال قبل ادامه خواهد داشت و این توافقی بین این وزارت وزارت ارتباطات و بانک مرکزی است.

پیش از این گزارش‌هایی از واردات گسترده گوشی‌های موبایل به ایران منتشر شده بود. حالا مشخص نیست این طرح آیا واقعا قرار بوده اجرا شود یا طرحی بوده برای افزایش قیمت گوشی‌های در انبار مانده. البته برخی کارشناسان معتقد هستند در پی افزایش شدید قیمت‌ها دولت عقب‌نشینی کرده است.

XS
SM
MD
LG