لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۲۹

بازگشایی مساجد در پی سخنان خامنه‌ای، در عین تعطیلی برخی شهرها به‌ خاطر کرونا


در پی بحرانی شدن وضعیت ابتلا به کرونا در استان خوزستان و قرنطینه کامل شهر آبادان، فرماندار اندیمشک نیز از تعطیلی این شهر از ظهر سه‌شنبه، ۲۳ اردیبهشت، خبر داد.

همزمان وزارت بهداشت در پی سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی درباره «ضرورت دعا و توسل»، اجازه بازگشایی مساجد را در بسیاری استان‌ها برای برگزاری مراسم شب‌های قدر صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، پیمان جهانگیری، فرماندار اندیمشک، با اعلام تعطیلی این شهر از ساعت ۱۱ روز سه‌شنبه همچنین گفت که برخی محدودیت‌های تردد بین شهری از روز گذشته در اندیمشک اعمال شده است.

فرماندار اندیمشک دلیل این اقدامات را پیشگیری از شیوع ویروس کرونا و اجرای طرح طرح ضدعفونی و گندزدایی ادارات در روز چهارشنبه اعلام کرد.

در پی اوج‌گیری دوباره ابتلا به کرونا در برخی استان‌ها، ادارات و اصناف برخی دیگر شهرستان‌های استان خوزستان نیز در چند روز اخیر تعطیل شده‌اند.

روز یک‌شنبه استاندار خوزستان از افزایش ۲۰۰ درصدی شمار بیماران در این استان طی یک ماه گذشته خبر داده و اعلام کرده بود این شهر در قرنطینه کامل قرار می‌گیرد و ورودی‌های شهر مسدود می‌شود.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، آماری از شمار کل مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در این استان نداد، ولی گفت تعداد بیماران بستری ۶۰ درصد افزایش یافته است.

وزارت بهداشت آمار رسمی ابتلا به کرونا و قربانیان را روزانه و به‌ طور کلی اعلام می‌کند، اما از انتشار آمار تفکیکی استان‌ها خودداری می‌کند.

با این حال بر اساس برخی گزارش‌ها، در روزهای اخیر روزانه به‌ طور میانگین ۲۰۰ مبتلای جدید در استان خوزستان ثبت می‌شود.

بازگشایی مساجد برای شب‌های قدر

علی‌رغم بحرانی شدن نسبی وضعیت ابتلا در برخی استان‌ها، وزارت بهداشت مجوز بازگشایی مساجد را برای برگزاری مراسم شب‌های قدر صادر کرد.

در بخشنامه‌ای که علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، روز دوشنبه، ۲۲ اردیبهشت، منتشر کرده، دلایل بازگشایی مساجد «اهمیت برگزاری دعا و نیایش در این شب‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری در ستاد ملی مبارزه با کرونا» اعلام شده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفته بود هیچ پیشنهادی در این باره ارائه نمی‌کند و «تابع نظر و تشخیص کارشناسی» ستاد ملی مبارزه با کروناست، «اما باید توجه داشت که عبادات و توسل به‌خصوص در ماه رمضان و شب‌های قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است».

او همچنین در اظهار نظری مبهم تأکید کرد که بررسی «دقیق» بسته بودن یا نبودن مساجد و مراکز دعا به خاطر کرونا را «باید به کسانی سپرد که حقیقت و ضرورت دعا و توسل را درک می‌کنند».

در بخشنامه وزارت بهداشت برای بازگشایی مساجد مقرراتی برای رعایت فاصله‌گیری فیزیکی و مقررات بهداشتی اعلام شده، اما نظارت بر رعایت این موارد صرفاً بر عهده «هیئت امنا، روحانی مساجد و بسیج» گذاشته شده است.

در بند پایانی این بخشنامه، «استان‌های شدیداً درگیر از جمله خوزستان» مشمول بازگشایی مساجد در شب‌های قدر نیستند.

منابع: خبرگزاری ایرنا و رادیوفردا/ ر. ش./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG