لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ تهران ۱۲:۲۰

نماینده رشت: آمار واقعی قربانیان کرونا در ایران خیلی بیشتر است


غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلس، اعلام کرد از قبرستان‌ها آمار «خیلی وحشتناکی» درباره شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران در اختیار دارد.

یک عضو شورای شهر تهران هم پیش‌بینی کرد که «۱۵ هزار نفر» در ایران به کرونا مبتلا شده‌ باشند.

آقای جعفرزاده ایمن‌آبادی در یک گفت‌و‌گوی اختصاصی با کانال تلگرامی پایگاه خبری امتداد، مقام‌های جمهوری اسلامی را «به خداوندی خدا» قسم داده که در زمینه کرونا «آمار واقعی» به مردم ارائه کنند.

وی با بیان این که مسئولان «مکررا آمار را از مردم پنهان می‌کنند» افزود: «به صراحت می‌گویم آمارهای ارائه شده تاکنون هنوز واقعی نیست. قبرستان‌ها را که نمی‌شود پنهان کرد.»

این نماینده اضافه کرد: «به هر حال، گزارش‌هایی که از آرامستان‌ها و همچنین گزارش دوستان داریم از آمار خیلی وحشتناکی خبر می‌دهد که نمی‌شود آن را پنهان کرد.»

آقای ایمن‌آبادی به طور مشخص گفت که از آرامستان‌هایی چون «بهشت زهرا»، «تازه‌آباد» و «باغ رضوان» رشت، آماری در خصوص قربانیان کرونا گرفته که این «آمار، خیلی بیشتر از این حرف‌هاست».

خبرگزاری ایلنا نیز گزارش کرده که دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان از همه پرستاران بازنشسته برای همکاری در مراکز آموزشی درمانی رشت و بیمارستا‌ن‌های تابعه شهرستان‌ها دعوت کرده است.

پیش از ایمن‌آبادی، احمد امیرآبادی فراهانی، نماینده قم در مجلس، که گفته می‌شود خود نیز به کرونا مبتلا شده، در مجلس شورای اسلامی گفته بود که در شهر قم دست‌کم «۵۰ تن» بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند.

وی با بیان این که در شهر قم، روزانه «ده نفر» بر اثر ابتلا به کرونا از بین می‌روند، از آن چه پنهان‌کاری دولت و وزارت بهداشت در مورد شمار مبتلایان و قربانیان این بیماری در ایران نامید، به شدت انتقاد کرده بود.


این در حالی است که مقام‌های وزارت بهداشت این آمار را تکذیب کردند و روند صعودی شمار مبتلایان در روزهای اخیر را نیز به‌ دلیل افزایش شمار آزمایشگاه‌های تشخیص کرونا و نیز پیشرفت بیماریابی سیستم پزشکی ایران در روزهای اخیر عنوان کرده‌اند.

مقام‌های مختلف حاکمیتی و دولتی از جمله حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری، هم با درخواست‌ها و پیشنهادات برای قرنطینه شهر قم که به عنوان منبع ویروس کرونا در ایران شناخته می‌شود، مخالفت کرده‌اند.

این در حالی است که آقای ایمن‌آبادی، نماینده رشت، از «سر باز زدن» از قرنطینه شهرهای درگیر در ایران به بهانه اقدام «دشمن» انتقاد کرده است.

وی قرنطینه شهرها در ایران در شرایط فعلی را «واجب» دانسته و گفت با آن که این درخواست به طور رسمی مطرح شده، اما «شورای عالی امنیت ملی و دستگاه‌های بالادستی با آن مخالفت می‌کنند».

این مخالفت‌ها در حالی است که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت بارها به صراحت اعلام کرده که انتقال این بیماری در ایران به‌دلیل مراوده با شهر و شهروندان قم بوده است.

خبرگزاری ایلنا نیز در گزارشی درباره اقدامات شهرداری تهران برای مقابله با ویروس کرونا، از قول ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شورای شهر نوشت که شمار مبتلایان به کرونا در ایران «ممکن است ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر باشد».

وی البته این آمار را بدبینانه توصیف کرده، اما خود افزود که «باید توجه داشت برخی افراد ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشند اما خبری از آن نداشته باشند.»

در حالی که علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرده که مقابله با کرونا در گرو «اعتماد» است، اما بی‌اعتمادی مردم به آمارهای دولتی، به وحشت عمومی در کشور دامن زده است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز جمعه، نهم اسفند اعلام کرد که تا ظهر امروز، ۳۴ نفر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان باخته‌اند و ۳۸۸ نفر هم به طور قطعی به این بیماری مبتلا هستند.

منابع: امتداد، ایلنا و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.
XS
SM
MD
LG