لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۱ تهران ۲۱:۱۰

دو نماینده عضو کمیسیون «صیانت»: اینستاگرام باید با قوانین حکومت ایران همراهی کند


دو نماینده عضو کمیسیون طرح مجلس ایران برای تشدید محدودیت‌های اینترنتی که «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» نام گرفته، می‌گویند شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام باید با قوانین حکومت ایران همراهی کند.

حسین میرزایی، نماینده اصفهان در مجلس، که دیروز در یک نشست دانشجویی شرکت کرده بود گفته است اگر اپلیکیشن‌هایی مثل اینستاگرام و تلگرام «همراهی نکردند از رقبای خارجی و داخلی آن‌ها استفاده می‌کنیم».

او توضیحی درباره رقبای داخلی این شبکه‌ها نداده، ولی پیش از این گزارش شده است که یکی از اپلیکیشن‌های پیشنهادی، اپلیکیشن روبینو است که قرار است جایگزین اینستاگرام شود. این اپلیکیشن وابسته به یک شرکت‌ ستاد اجرایی فرمان امام است. ستاد اجرایی فرمان امام، بزرگ‌ترین هلدینگ اقتصادی وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی است.

در اظهار نظری دیگر درباره طرح تشدید محدودیت‌های اینترنتی، احمد امیرآبادی فراهانی، عضو کمیسیون «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی»، گفته است که نمی‌توان اجازه داد شبکه‌هایی مثل اینستاگرام و فیس‌بوک‌، «بدون توجه به قوانین کشور ما هر فعالیتی انجام دهند».

حکومت ایران اغلب شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های مشهور مانند فیس‌بوک، توییتر و تلگرام را فیلتر کرده و اینستاگرام از معدود شبکه‌های اجتماعی مهم است که در ایران فیلتر نشده است.

در ماه‌های گذشته مجلس ایران به طور جدی پیگیر طرح محدودکننده اینترنت با عنوان طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» است که یک هدف مهم آن ایجاد محدودیت‌ بیشتر برای پیام‌رسان‌های خارجی است.

این طرح قرار بود تا سال ۹۵ اجرایی شود، ولی به دلایل مختلف به تاخیر افتاد، اما پس از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در چند ماه اخیر که فضای مجازی در ایران را «ول و رها» خواند و از محدود نکردن آن توسط نهادهای مسئول انتقاد کرد، طرح «صیانت از فضای مجازی» در دستور کار مجلس ایران قرار گرفت.

مخالفان «طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» هشدار داده‌اند که موضوع محدود به اینستاگرام نیست و در صورت تصویب این طرح ، تغییرات بنیادینی در نحوه فعالیت کاربران، پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی، نظارت بر اینترنت و پهنای باند ایجاد خواهد شد و هدف از آن اعمال محدودیت شدید در زمینه دسترسی به اینترنت است.

طرح یاد شده در حال حاضر در کمیسیونی با حضور شش نماینده مجلس که همگی از موافقان محدودسازی اینترنت هستند، در حال بررسی است.

مخالفت‌های عمومی با تصویب این طرح کماکان ادامه دارد و هفته گذشته کمپین مخالفت با طرح «صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی» اعلام کرد که شمار امضاکنندگان این طرح به بیش از یک میلیون نفر رسیده است.

تلاش برای افزایش محدودیت‌های اینترنتی در حالی در مجلس ایران در جریان است که «خانه آزادی» (فریدم هاوس) در گزارش تازه خود مربوط به سال ۲۰۲۱، اعلام کرده است که در شاخص آزادی اینترنت، ایران یکی از بدترین کشورها با کمترین آزادی اینترنت -حتی پایین‌تر از کشورهایی همچون بلاروس، ازبکستان و پاکستان- است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG