لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۴۵

کنسرت ارکستر سمفونیک و جنجالی دیگر بر سر آواز زنان


نوشین طافی؛ همخوانی او با محسن کرامتی در آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» اعتراض برخی نمایندگان مجلس ایران را به دنبال داشته است.

در روزهای اخیر دو خبر موسیقایی توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. از سویی قرار است فعالیت‌های ارکستر سمفونیک تهران با اجرایی در مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی‌ فجر از سر گرفته ‌‌شود و از سوی دیگر انتشار آلبومی با همخوانی زن و مرد تبدیل به جنجال شده و بحث تا کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی نیز کشیده شده است.

ارکستر سمفونیک تهران بازمی‌گردد

نگرانی‌های جدی به خاطر ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی‌ ایران از سال‌های آخر دوران ریاست جمهوری محمود احمدی‌ نژاد آغاز شد. سردرگمی‌های مدیریتی و مشکلات بودجه، بیمه و دستمزد باعث نارضایتی نوازندگان این ارکسترها شده بود. پس از سخنرانی پرشور رییس جمهور جدید در سال ۹۲ و اعلام حمایتش از ارکستر ملی‌ و ارکستر سمفونیک تهران، بسیاری امید بسته بودند که این ارکسترها به زودی فعالیت خود را از سر گیرند.

پیروز ارجمند
پیروز ارجمند

در اولین روزهای سال ۹۳ دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرهاد فخرالدینی را به عنوان رهبر ارکستر ملی و منوچهر صهبایی را به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران معرفی کرد. با این حال به جز این در طول سال عملاً فعالیت دیگری در جهت احیای این دو ارکستر به چشم نیامد. اما اکنون با توجه به وعده اخیر یروز ارجمند تاج‌الدینی، مدیرکل دفتر موسیقی، ظاهراً انتظار برای از سرگیری فعالیت یکی از این دو ارکستر در آغاز اسفندماه به پایان خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، شنبه این هفته یازدهم بهمن‌ماه پیروز ارجمند در نشست خبری سی‌امین دوره جشنواره موسیقی‌ فجر اعلام کرد که ارکستر سمفونیک تهران در روز اول اسفند‌‌‌ ماه امسال در مراسم پایانی این دوره جشنواره اجرایی روی صحنه خواهد برد.

در آستانه هشتاد و دومین سالگرد تأسیس ارکستر سمفونیک تهران، این کنسرت به رهبری منوچهر صهبایی و شهرداد روحانی برگزار خواهد شد و گروه کُر ارکستر را همراهی خواهد کرد.

همچنین قرار است حسن روحانی رئیس جمهور ایران در این کنسرت حضور یابد. او در دی ماه سال گذشته در حضور اهل فرهنگ و هنر ایران وعده احیای ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی‌ ایران را داده بود.

سالار عقیلی
سالار عقیلی

آخرین حضور ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه به بیست و هشتمین دوره جشنواره موسیقی فجر بازمی‌گردد، با آواز سالار عقیلی و به رهبری نادر مرتضی‌پور که در ابتدای دهه ۶۰ خورشیدی به مدت سه‌ سال رهبری ارکستر را بر عهده داشت. البته این اجرا چندان باشکوه نبود و تنها تعداد اندکی از نوازندگان در آن شرکت داشتند.

جنجال انتشار آلبوم موسیقی در مجلس

​در روزهای گذشته انتشار آلبومی در بازار رسمی موسیقی ایران تبدیل به موضوعی جنجالی شده و دامنه آن به مجلس شورای اسلامی هم کشیده شده ‌است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، «سیدعلی طاهری»، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفته که در جلسه روز یکشنبه این هفته دوازدهم بهمن‌ماه، اعضای این کمیسیون درباره رونمایی از تک‌خوانی خانمی بحث کرده‌ و همچنین با علی مرادخانی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تماس گرفته‌اند. ظاهراً آلبوم مورد بحث «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» ساخته پیمان خازنی است که قطعه‌های آن را نوشین طافی و محسن کرامتی همخوانی کرده‌اند. این مجموعه حاوی شش قطعه موسیقی دستگاهی ایران است.

جلد آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم»
جلد آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم»

دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار اعلامیه‌ای رسماً توضیح داده که بر اساس ضوابط موجود هیچگونه منع قانونی برای صدور مجوز همخوانی زن و مرد وجود ندارد و نیز اینکه وزارتخانه هیچگاه به آثاری با تک خوانی زنان مجوز نداده است. علی مرادخانی نیز در گفتگو با ایرنا درباره آلبوم «تو را ای کهن بوم و بر دوست دارم» گفته که به نظر می‌رسد باید در انتشار جلد آن دقت بیشتری می‌شد، زیرا عکس یک بانو به تنهایی روی جلد باعث به وجود آمدن این شائبه‌ها در زمینه تک‌خوانی بانوان شده است.

XS
SM
MD
LG