لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۱:۴۴

دیدار اعضای برجام؛ تاکید بر حفظ توافق هسته‌ای


عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و هلگا اشمید معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا

اعضای باقی‌مانده برجام شامل نمایندگان ایران، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین روز چهارشنبه ۷ اسفند در وین ویدار کردند.

به گزارش سایت رسمی اتحادیه اروپا، در این دیدار جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه و هلگا اشمیت، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا حضور داشته‌اند.

از طرف ایران نیز عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه در این نشست شرکت کرده بود.

این گزارش می‌افزاید کمیسیون مشترک برجام درباره موضوع توقف تعهدات اجرایی توافق هسته‌ای توسط ایران که ۱۵ دی‌ماه اعلام شده بود، همچنین خروج آمریکا از برجام، تقویت ساز و کار مالی موسوم به «اینس‌تکس» و نگرانی‌های دیگر مذاکره کرده‌اند.

این اولین نشست کمیسیون مشترک برجام بعد از هشدار ماه گذشته اعضای اروپایی برجام در رابطه با فعال کردن «مکانیسم فعال» بود.

هشدار سه کشور اروپایی به ایران در مورد فعال شدن «مکانیسم ماشه» می‌توانست به مفهوم ارجاع دوباره پرونده فعالیت هسته‌ای ایران به شورای امنیت و برقراری تحریم‌های جدید علیه ایران بر اساس قطعنامه‌های آتی شورای امنیت باشد و افزون بر آن، اروپا نیز ممکن بود ایران را هدف تحریم‌های جداگانه خود قرار دهد.

کمیسیون مشترک برجام بعد از نشست روز چهارشنبه خود طی بیانیه‌ای گفته است «نگرانی‌های جدی» در رابطه با تعهدات برجامی ایران مطرح شد و همه طرفین بر حفظ برجام تاکید کردند.

این گزارش می‌گوید طرفین بر این موضوع که تحریم‌های آمریکا از دسترسی کامل ایران به مزایای برجام مانع شده، تاکید کرده‌اند.

طرفین همچنین بر لزوم حفظ برجام به عنوان ابزاری برای جلوگیری از اشاعه سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

کمیسیون برجام در عین حال از اولین تراکنش مالی از طریق «اینس‌تکس» و اضافه شدن چهار کشور اروپایی به این سیستم و لزوم توسعه آن اظهار رضایت کرده‌ است. هم‌اکنون آلمان، سوئیس، فرانسه و بریتانیا اعضای اینس‌تکس هستند.

دولت سوئیس روز ۱۰ بهمن اعلام کرد که سازوکار بشردوستانه برای صادرات مواد غذایی و دارو به ایران از روز هفتم بهمن فعال شده است. این محموله شامل داروهای ضدسرطان و داروهای مورد نیاز برای پیوند اعضای بدن بوده است.

ایران تایید کرده است معامله‌ای به ارزش ۲ و نیم میلیون دلار برای خرید دارو از طریق یک شرکت سوئیسی در چهارچوب اینکس‌تکس انجام شده، اما این کافی نیست.

ایران اصرار دارد اروپا نفت ایران را بخرد و اینس‌تکس کانالی برای تجارت آزادانه با اروپا باشد، اما آمریکا اعلام کرده است «اینس‌تکس» تنها باید کانالی برای معاملات کالاهای غیرتحریمی با ایران باشد.

طرف‌های ایران در برجام، همچنین از ادامه همکاری‌های چین و بریتانیا برای به روز کردن تاسیسات هسته‌ای اراک استقبال کرده و با اظهار نگرانی از فعالیت‌های جدید در فردو، از ادامه تلاش روسیه برای تولید ایزوتوپ در این سایت حمایت کرده‌اند.

ایران اعلام کرده که عملیات غنی‌سازی اورانیوم در فردو را افزایش داده و شرکت روس‌اتم روسیه آذرماه امسال اعلام کرده است که نوسازی و تغییر ساختار یک واحد سایت غنی‌سازی اورانیوم در فردو را به همین خاطر متوقف کرده است.

این شرکت روز پنجشنبه ۱۴ آذر با انتشار گزارشی اعلام کرد، غنی‌سازی اورانیوم و تولید ایزوتوپ‌های پایدار نمی‌تواند در یک بخش واحد انجام شود و «به صورت فنی» امکان عملیاتی کردن این پروژه در مقطع فعلی وجود ندارد.

عباس عراقچی بعد از نشست کمیسیون مشترک برجام به خبرنگاران گفته است «اروپایی‌ها خواهان حفظ برجام هستند».

عراقچی می‌گوید اما بدون برآورده شدن انتظارات ما در حوزه‌های اقتصادی بازگشت کامل ایران به برجام مقدور نیست».

به گفته وی «ایران مرحله پنجم کاهش تعهدات را اعلام کرده، اما برجام از نوعی تعادلی برخوردار شده که متاسفانه تعادلی در سطح پایین است».

با استفاده از گزارش‌های وبسایت اتحادیه اروپا، تسنیم و رادیو فردا؛ ف.ق/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG