لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۸ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۱۳

اسرائیل به «جاسوسانی که اسناد اتمی ایران را ربودند» جایزه می‌دهد


یوسی کوهن، رئيس سازمان جاسوسی اسرائیل

دولت اسرائیل قصد دارد به شش نفر که مامور اجرای پروژه ربودن اسناد هسته‌ای ایران بودند، جایزه بدهد.

این خبر را یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان امنیت خارجی و ماموریت‌های ویژه اسرائیل، روز دوشنبه ۱۰ تیرماه در جریان یک سخنرانی اعلام کرده است.

رئيس موساد همچنین گفته است که حملات به نفتکش‌ها در دریای عمان، توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران انجام شده است. او همچنین سپاه را متهم کرده که با استفاده از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به خود، در جمله به برخی نقاط بغداد و حملات به فرودگاه‌های عربستان دخالت داشته است.

بر اساس گزارشی که روزنامه جروزالم پست از سخنرانی آقای کوهن منتشر کرده، چهار نفری که اسناد هسته‌ای ایران را به سرقت برده‌اند، چهار مرد و دو زن بوده‌اند.

این چهار نفر قرار است سه‌شنبه، ۱۱تیرماه در منزل رووین ریولین، رئيس‌جمهور اسرائیل این جایزه را دریافت کنند. در این گزارشی، اشاره‌ای به هویت این چهار نفر نشده است.

ماجرای ربودن این اسناد را بنیامن نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، دوشنبه ۱۰ اردیبهشت سال گذشته افشا کرد.

بر اساس روایت نتانیاهو، در جریان یک عملیات مخفی، «بیش از نیم تن مدرک» را شامل ۵۵ هزار سند روی ۱۸۳ سی‌دی، از تحقیقات هسته‌ای مخفیانه ایران در پروژه موسوم به «عماد» از یک انبار در نزدیکی تهران ربوده شدند.

نخست‌وزیر اسرائیل بر اساس این اسناد گفت ایران یک برنامه مخفی برای طراحی، ساخت و آزمایش کلاهک‌های هسته‌ای ایران پیگیری کرده است.

به گفته نتانیاهو، هدف از این طرح مخفی، ساخت کلاهک‌های هسته‌ای، هر یک با توانی معادل پنج بمب هسته‌ای با ده کیلو تن تی‌ان‌تی است که بر سر هیروشیما فرود آمد، و این کلاهک‌ها قرار بود روی موشک‌های بالستیک شهاب- ۳ نصب شود تا «به سوی تل‌آویو شلیک شود».

پس از طرح این ادعاها، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران، این سخنان را « بچگانه، مسخره و ادعایی نخ نما» توصیف کرد. او گفت: «چگونه است که ایران چنین اسناد مهمی را در یک انبار متروکه صنعتی نگهداری می‌کند.»

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران نیز در واکنش به اظهارات نخست وزیر اسرائیل، او را به «چوپان دروغ» تشبیه کرد.

دولت اسرائیل در مرحله بعد سه روزنامه‌نگار از نیویورک تایمز، واشنگتن‌پست و وال‌استریت ژورنال را برای دیدن و مرور برخی از این اسناد به اسرائیل دعوت کرد.

بر اساس گزارش‌هایی که این رسانه‌ها پس از بازدید خبرنگاران‌شان منتشر کردند، عملیات ربودن اسناد مهم هسته‌ای ایران، شامگاه ۲۴بهمن ۱۳۹۶ رخ داده است. در جریان این عملیات، ماموران موساد به ساختمانی وارد شده که ۳۲ گاو صندوق حاوی اسناد در آن نگهداری می‌شد.

ماموران برای اجرای این عملیات، ۶ ساعت و ۲۹ دقیقه فرصت داشتند که در واقع ساعات غیراداری بود و نگهبانی در اطراف ساختمان حضور نداشته است.

روزنامه‌ نیویورک تایمز در گزارشش نوشته بود که دولت جمهوری اسلامی، آگاهانه و برای برنیانگیختن شک همسایگان، این ساختمان را در یک محله تجاری انتخاب کرده بود.

بنیامین نتانیاهو، ۶ مهرماه سال گذشته نیز خبر داد که ایران یک انبار مخفی هسته‌ای نیز در محله تورقوز آباد دارد و پس از ربودن اسناد هسته‌ای، ایران «به شدت در تلاش است تا این محل مخفی را تخلیه و تجهیزات و تاسیسات آن را در نقاط دیگر پراکنده کند».

پس از این سخنان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهارات نخست وزیر اسرائیل را «سخنان دروغ، نسنجیده و بی محتوا و شوهای دروغین» دانسته که جهانیان « تنها با صدای بلند» به آن خواهند خندید.

با استفاده از روزنامه جروزالم پست، نیویورک تایمز و رادیو فردا؛ ر.ح

دیدن نظرات (۳۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG