لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۴:۳۴

نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام خواستار کنار گذاشتن «لفاظی‌ها» درباره رفع تحریم‌ها شد


میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که در مذاکرات احیای برجام حضور دارد

در حالی که سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید مذاکرات پیش رو در وین «بر لغو تمامی تحریم‌ها متمرکز خواهد بود»، نماینده روسیه در مذاکرات احیای برجام خواستار کنار گذاشتن «لفاظی‌هایی» شد که می‌تواند رفع تحریم علیه ایران را «پیچیده کند».

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۴ آبان دربارهٔ گفت‌وگوهای وین گفت: «تمرکز بر این خواهد بود که به‌طور مؤثر و یکجا تحریم‌های ناهمخوان با برجام که بعد از خروج یک‌جانبه ترامپ بر ایران تحمیل شده‌اند همگی رفع شوند».

او افزود: «تمرکز ما در وین رفع همه تحریم‌هایی است که به‌صورت غیرقانونی توسط آمریکا اعلام شده‌اند. ما نیت و خواست آمریکا را شنیده‌ایم که مایلند به ۱+۴ بپیوندند، آنچه مهم است رفع تحریم‌ها و اطمینان از تحقق این امر است».

هم‌زمان با این اظهارات او، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین که در مذاکرات احیای برجام حضور دارد، در پیامی توئیتری نوشت: «در آستانه از سرگیری آتی مذاکرات وین در مورد برجام، بسیار مهم است که اقدامات یا لفاظی‌هایی را که می‌تواند جستجو برای عادی‌سازی وضعیت پیرامون برنامه هسته‌ای ایران و همچنین لغو تحریم‌ها را پیچیده کند، کنار بگذاریم».

دور هفتم مذاکرات هسته‌ای دربارهٔ احیای برجام قرار است هشتم آذرماه در وین، پایتخت اتریش برگزار شود.

دولت ایران خواهان لغو گسترده و «موثر» تحریم‌های آمریکا است و دولت آمریکا می‌گوید ایران ابتدا باید ضمن توقف توسعه برنامه هسته‌ای خود، به تعهداتش در برجام بازگردد تا تحریم‌های متضاد با این توافق را لغو کند.

با وجود این تأکیدات آمریکا، علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه ایران نیز که پیش از برگزاری این دور از مذاکرات در وین، به سه کشور اروپایی حاضر در برجام سفر کرد، بار دیگر بر «رفع کامل تحریم» پافشاری داشت.

به گفته اعضای دادگاه بین‌المللی مردمی آبان، علی باقری کنی همچنین به عنوان شرطی دیگر گفته است اگر روند دادگاه بین‌المللی مردمی آبان متوقف نشود، تهران بخشی از مذاکرات هسته‌ای خود را متوقف خواهد کرد.

دادگاه بین‌المللی مردمی آبان برای رسیدگی به «جنایات» حکومت ایران در آبان‌ماه سال ۹۸ روز ۱۹ آبان ۱۴۰۰ در لندن آغاز شد و روز ۲۳ آبان پایان یافت.

ایران و قدرت‌های جهانی تا خرداد امسال شش دور مذاکرات برای احیای برجام در وین برگزار کردند. نمایندگان دولت آمریکا نیز به صورت غیرمستقیم در این مذاکرات حضور داشتند ولی این مذاکرات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری امسال به درخواست دولت ایران متوقف شد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه که پیشتر از رویه جدید دولت ایران در قبال برجام ابراز نارضایتی کرده بود، هفته گذشته دوباره تاکید کرد که روسیه منتظر «از سرگیری مذاکرات وین» است.

همزمان با تحولات مربوط به برجام، در حالی‌که برخی مسئولان ایران از آزاد شدن سه‌ونیم میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده کشور خبر داده‌اند، اما هنور ابهامات فراوانی درباره کشوری که منابع مالی را در اختیار دولت ایران قرار داده است، وجود دارد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز دوشنبه در بخش دیگری از نشست خبری خود در این باره گفت: «ما منابع متعددی در خارج از کشور داشتیم و داریم که در حال آزادسازی تدریجی آن‌ها هستیم، همین‌که کالاهای اساسی به کشور وارد می‌شود یعنی این‌که این منابع آزاد می‌شوند، من بیش از این نمی‌توانم جزئیاتی را بگویم».

با استفاده از گزارش خبرگزاری تسنیم، توئیت نماینده روسیه در مذاکرات برجام و سایت رادیو فردا/پ.پ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG