لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۵۸

صادرات نفت خام ایران در رقابت با روسیه ظرف یک ماه «نصف» شد


تقریبا نیمی از نفت بارگیری شده توسط ایران در ماه‌های مارس و آوریل بدون مشتری مانده است

برآوردهای شرکت های ردیابی نفتکش‌ها حاکی از نصف شدن صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به‌دلیل رقابت با روسیه در بازارهای آسیایی است.

شرکت اطلاعات داده، کپلر، که خدمات ردیابی نفتکش‌ها را نیز ارائه می‌دهد به رادیو فردا گفته است برآوردهای اولیه نشان می‌دهد میزان بارگیری نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه مه حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز بوده است.

این رقم در ماه آوریل ۸۲۰ هزار بشکه و در ماه مارس ۹۰۸ هزار بشکه بود.

صادرات نفت روسیه به غرب از ابتدای ماه مارس به‌دلیل تحریم‌های ناشی از تهاجم نظامی این کشور به اوکراین، دچار افت شد و مسکو برای جبران آن صادرات به بازارهای شرق آسیا را افزایش داد.

خبرگزاری رویترز پیشتر گزارش داده بود که روسیه برای هر بشکه نفت ۳۰ دلار در بازارهای آسیایی تخفیف می‌دهد که ۱۰ دلار بیشتر از میزان تخفیف ایران به مشتریان آسیایی، خصوصا چین است.

رویترز همچنین با اشاره به افت صادرات نفت ایران گزارش داده بود که از ماه مارس تا نیمه مه، حدود ۴۰ میلیون بشکه نفت ایران در آب‌های شرقی، خصوصا سنگاپور سرگردان شده و منتظر یافتن مشتری است.

بدین ترتیب، تقریبا نیمی از نفت بارگیری شده توسط ایران در ماه‌های مارس و آوریل بدون مشتری مانده است.

یک مقام رسمی شرکت کپلر به رادیو فردا گفت طی ماه گذشته میزان نفت بی‌مشتری ایران در آب‌های آسیایی حول ۴۰ میلیون بشکه ثابت مانده است، اما برآورد‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان بارگیری نفت ایران در این ماه نصف میزان ماه‌های مارس و آوریل است.

او گفت البته برآورد نهایی هنوز تکمیل نشده و احتمال بالاتر بودن میزان صادرات نفت ایران وجود دارد.

این مقام شرکت کپلر در ادامه گفت میزان صادرات محصولات نفتی (گازوئیل، مازوت، بنزین و غیره) ایران نیز از ابتدای ژانویه امسال تا ماه مه تغییری نداشته و روزانه به طور متوسط حدود ۴۲۰ هزار بشکه بوده است.

در این میان سازمان «اتحاد علیه ایران اتمی» نیز اخیرا گزارش داد که مجموع صادرات نفتی ایران (نفت خام، میعانات گازی و محصولات نفتی) در ماه گذشته میلادی به ۹۳۳ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه مارس یک سوم کاهش نشان می‌دهد.

این سازمان آمارهای خود را معمولا از شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، دریافت می‌کند و آمارها شامل صادرات نفت، میعانات گازی و محصولات نفتی به‌صورت یک‌جا است.

با توجه به ثابت ماندن حجم صادرات محصولات نفتی، در واقع صادرات نفت و میعانات گازی ایران بنابر برآورد سازمان «اتحاد علیه ایران اتمی» در ماه مه نصف میزان صادرات در ماه مارس شده است.

در ماه گذشته به‌طور متوسط ۶۳۰ هزار بشکه نفت و محصولات نفتی ایران راهی چین، ۱۱۱ هزار بشکه راهی سوریه، کمتر از ۴۰ هزار بشکه راهی امارات و بقیه راهی مقاصد نامعلوم شده است.

با استفاده از گزارش‌های کپلر، اتحاد علیه ایران هسته‌ای، رادیو فردا/د.خ/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG