لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۶

واشینگتن؛ برگزاری «کنوانسیون آزادی ایران، برای حقوق بشر و دمکراسی»


شماری از چهره‌ها و فعالانی که می‌گویند هوادار اعتراضات داخلی علیه حکومت ایران هستند، در همایشی با عنوان «کنوانسیون آزادی ایران، برای حقوق بشر و دمکراسی» در پایتخت آمریکا، شرکت کرده‌اند.

این کنفرانس روز شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه توسط «سازمان جوامع ایرانیان آمریکا» برگزار شده‌است.

شماری از قانون‌گذاران ایالات متحده از دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه برای این همایش پیام فرستاده‌اند. مریم رجوی، از رهبران ارشد سازمان مجاهدین خلق، پیامی ویدئویی به این همایش فرستاده و با انتقاد از آن‌چه «سوءاستفاده» جمهوری اسلامی از توافق اتمی با ایران نامیده، خواستار آن شده‌است که غرب سیاست‌هایی بی‌قید و شرط را علیه برنامه موشکی و برنامه‌ هسته‌ای تهران پیش ببرد.

تهران همواره می‌گوید برنامه موشکی آن جنبه «دفاعی» دارد و حاضر نیست از آن دست بکشد. ایران می‌گوید توافق اتمی، یک توافق چندجانبه و مورد حمایت شورای امنیت است و حاضر به مذاکره مجدد بر سر آن نیست.

از چهره‌هایی که پیام‌هایی را به همایش «کنوانیسون آزادی ایران» فرستاده‌اند، الیوت انگل و تام مک‌کلینتوک، قانون‌گذاران دمکرات و جمهوری‌خواه ایالات متحده هستند. این سیاست‌مداران از «حرکت به سوی صلح و ثبات» در ایران، اعتراضات داخلی در این کشور، و تمایل شهروندان ایران برای «کسب آزادی و دولتی باز و دمکراتیک» حمایت کرده‌اند.

از دیگر شرکت‌کنندگان در همایش واشینگتن، رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک، از چهره‌های نزدیک به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا بود. آقای جولیانی از هواداران تغییر حکومت ایران است. برگزارکنندگان همایش نیز تغییر حکومت را در کنار حمایت از اعتراضات برای «برپایی یک دمکراسی سکولار و غیراتمی» در ایران، از اهداف خود نام برده‌اند. جمهوری اسلامی می‌گوید برنامه اتمی‌اش «اهداف صلح‌آمیز» دارند.

جمهوری اسلامی از سوی منتقدان و نیز مخالفان حکومت، همچنین از سوی سازمان‌های دیدبان و مدافع حقوق بشر، متهم به نقض حقوق بشر، آزادی‌های مدنی، سیاسی و اجتماعی است. تهران این اتهام‌ها را رد می‌کند.

با استفاده از سی‌بی‌اس و صدای آمریکا|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG