لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۱۹

شماری از نامزدهای اصلاح‌طلب خواستار رفع حصر شدند


«گردهمایی فراگیر اصلاح‌طلبان» در آستانه دهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی

یک روز پس از وعده رئیس شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان برای «پیگیری جدی‌تر» رفع حصر رهبران جنبش سبز در صورت راهیابی اصلاح‌طلبان به مجلس، تعدادی از نامزدهای این جریان سیاسی نیز خواستار رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی شدند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، اولین «گردهمایی فراگیر اصلاح‌طلبان» با حضور نامزدهای این گروه در انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه تهران روز پنجشنبه ،۲۹ بهمن، برگزار شد.

براساس فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، شرکت کنندگان در این گردهمایی با دادن شعارهایی خواستار رفع حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، رهبران معترضان به انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و همچنین آزادی زندانیان سیاسی شده‌اند.

در واکنش به این شعارها علی مطهری، نماینده تهران در مجلس،گفت که «اگر به دنبال تحقق این شعار‌ها هستید به پای صندوق‌های رای بیایید».

فاطمه سعیدی، دیگر نامزد ائتلاف اصلاح‌طلبان، نیز در این گردهمایی گفت که «همه ما خواستار شکستن حصر هستیم».

در همین حال فریده اولاد قباد، دیگر نامزد فهرست اصلاح‌طلبان، نسبت به رفع «مشکل حصر زندانیان سیاسی با همدلی و همزبانی در آینده نزدیک»، ابراز امیدواری کرده است.

محمدرضا عارف، رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، روز چهارشنبه وعده داده بود که در صورت راهیابی به مجلس موضوع رفع حصر رهبران جنبش سبز را به عنوان «مطالبه جدی جوانان» پیگیری خواهد کرد.

آقای عارف تاکید کرده بود که قطعا اگر «مجلس هم‌سو باشد» می‌توان این موضوع را «جدی‌تر» پیگیری کرد و «با تعامل» این مسئله را به شورای عالی امنیت ملی کشاند.

این نامزد انتخابات مجلس درعین حال گفته بود: «امیدواریم بعد از انتخابات آن را به مسئله‌ای برد - برد تبدیل کنیم و نباید به گونه‌ای مسائل را مطرح کنیم که معنی برد و باخت داشته باشد.»

آقای عارف روز دوشنبه ۲۶ بهمن، نیز با تأکید بر اینکه رفع حصر رهبران جنبش سبز «موضع همیشگی» اصلاح‌طلبان است، ابراز امیدواری کرده بود که نتیجه انتخابات پیش رو به گونه‌ای باشد که بتوان به این «مطالبه» پاسخ داد.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از روزهای پایانی بهمن ۸۹، بدون برگزاری دادگاه در حبس خانگی به سر می‌برند.

مهدی کروبی پس از سه سال «حبس» در «خانه امن» وزارت اطلاعات، از بهمن‌ماه سال ۹۲ به منزل خود در جماران منتقل شده، ولی همچنان در حصر به سر می‌برد.

رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی، از جمله وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی پیش از برگزیده شدن به ریاست جمهوری بود.

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت حسن روحانی، ششم بهمن گفته بود که دولت در مورد مسئله رفع حصر این سه نفر، «به اندازه وسعش و حتی بیشتر» تلاش کرده، اما تصمیم‌گیرنده نهایی نیست.

با این حال اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی و محمد تقی کروبی، پسر مهدی کروبی، اعلام کرده‌اند که در وضعیت حصر «تغییر جدی و محسوسی ایجاد نشده» و «هیچ خبر رسمی یا غیر رسمی در مورد اقدام مؤثر» در این مورد در دست نیست.

این دو چهره نزدیک به مهدی کروبی و میرحسین موسوی، در عین حال بر اهمیت دو انتخابات هفتم اسفند تأکید کرده، و به رغم انتقاد از رد صلاحیت‌ها از حضور مردم در انتخابات استقبال کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG