لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۹

توافق مقتدی صدر با گروه متحد ایران بر سر تشکیل ائتلاف در پارلمان عراق


مقتدی صدر، روحانی با نفوذ عراقی، روز سه‌شنبه ۲۲ خردادماه از توافق ائتلاف «سائرون» با ائتلاف «الفتح» به رهبری هادی عامری برای تشکیل یک فراکسیون بزرگتر در پارلمان عراق خبر داد.

تشکیل ائتلاف توسط مقتدی صدر، که با دخالت ایران در امور عراق مخالف است، با هادی عامری، رئیس سپاه بدر و متحد حکومت ایران، به عنوان تحولی غیرمنتظره ارزیابی می‌شود.

مقتدی صدر پس از دیدار با هادی عامری گفته است: «دیدار بسیاری مثبتی داشتیم. هدف نشست ما پایان دادن به رنج‌های مردم و کشور است.»

این روحانی شیعه همچنین اضافه کرده است، این ائتلاف تازه آماده همکاری با سایر گروه‌ها برای تشکیل دولت جدید است.

ائتلاف سائرون، فهرست مورد حمایت مقتدی صدر توانسته است در انتخابات اخیر پارلمانی ۵۴ کرسی کسب کند. ائتلاف «الفتح» که گروه‌های وابسته به حشد الشعبی در آن عضویت دارند نیز توانسته است در انتخابات پارلمانی عراق ۴۷ کرسی را به دست بیاورد.

در همین حال، حیدر عبادی نخست وزیر عراق نیز روز سه‌شنبه گفت، با برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی در کشور مخالف است و هشدار داد هر کسی که بخواهد روند سیاسی در عراق را به خطر بیاندازد، مجازات خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز در واکنش به ادعاهای گسترده در مورد بروز تقلب در شمارش آرا، پارلمان عراق هفته پیش رای داد که تمامی آرا مجددا با صورت دستی بازشماری شوند. همزمان درخواست‌هایی نیز برای برگزاری مجدد رای گیری مطرح شده است.

حیدر عبادی گفت: فقط دیوان عالی عراق می تواند در مورد تکرار انتخابات تصمیم گیری کند.

روز دوشنبه پس از وقوع آتش‌سوزی در یکی از انبارهای حاوی برگه‌های رای، مقتدی صدر در پیامی با هدف کاستن از تنش سیاسی از مردم عراق خواست به جای نزاع در مورد احتمال برگزاری مجدد انتخابات متحد شوند.

حیدر عبادی در نشست خبری هفتگی خود آتش سوزی در انبار آرای انتخابات را یک اقدام عمدی توصیف کرد و افزود: دادستان کل عراق افرادی را که می خواهند روند سیاسی در کشور را به خطر بیاندازد، تحت پیگرد قرار خواهد داد.

رویترز می‌گوید، یک مرجع قضایی حکم بازداشت چهار نفر را که به آتش زدن انبار برگه‌های رای متهم شده‌اند، صادر کرده است.

سه نفر از این افراد مامور پلیس و یکی از آنها کارمند کمیسیون مستقل انتخابات عراق است. مقامات دولت عراق می‌گویند جعبه‌های حاوی برگه‌های رای از آتش محفوظ مانده‌اند ولی وقوع این حادثه نگرانی از بروز خشونت را افزایش داده است.

مقتدی صدر که زمانی رهبر یکی از گروه‌های مسلح شیعه بود که با نیروهای آمریکایی در عراق می‌جنگید اکنون در قالب یک سیاستمدار ملی‌گرا به مخالف نیرومند نیروهای سیاسی شیعه مورد حمایت ایران و قهرمان اقشار فقیر بدل شده است.

او هشدار داده است که برخی از گروه‌ها در تلاشند تا عراق را به یک جنگ داخلی بکشانند، اما تاکید کرده است که در چنین جنگی شرکت نخواهد کرد.

حیدر عبادی ضمن استقبال از طرح پیشنهادی مقتدی صدر برای خلع سلاح شبه نظامیان تحت رهبری خود، اظهار امیدواری کرده است که وی به پیشنهاد خود وفادار بماند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG