لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۵:۲۲

انتخابات مجلس: درصد مشارکت اعلام نشده است، اصولگرایان پیشتازند


تصویری از شمارش آرای انتخاباتی در تهران

سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور روز شنبه اعلام کرد که بر اساس نتایج اولیه فهرست ۳۰ نفره «ائتلاف اصولگرایان» در حوزه انتخابیه تهران پیشتاز این حوزه است.

این فهرست به سرپرستی محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران، مهم‌ترین ائتلاف انتخاباتی اصولگرایان محسوب می‌شود.

وزارت کشور ایران همچنین تا ظهر روز شنبه، سوم اسفند، نتایج شمارش آرا در ۸۵ حوزه انتخابیه در شهرهای مختلف را اعلام کرده و در پنج حوزه انتخابیه، رقابت‌ها به دور دوم کشیده شده است.

بررسی اسامی اعلام شده در ۷۸ حوزه دیگر نشان می‌دهد که اکثریت افراد راه‌یافته به دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اصولگرا هستند. انتخابات مجلس ایران در مجموع در ۲۰۸ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود.


وزارت کشور ایران در اقدامی کم‌سابقه تاکنون از اعلام درصد مشارکت مردم در انتخابات مجلس خودداری کرده است.

اسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات کشور روز شنبه به رسانه‌ها گفته‌ است که «آمار نهایی» پس از شمارش آرا در کل حوزه‌های انتخابیه اعلام می‌شود.

خبرگزاری فارس شامگاه جمعه در گزارشی نوشت که «تا ساعت ۱۸ [روز جمعه] حکایت از مشارکت ۳۹ تا ۴۰ درصدی در کل کشور (۲۳ تا ۲۴ میلیون نفر) و بالغ بر ۳۰ درصد در تهران» دارد.

کمترین میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس مربوط به انتخابات مجلس هفتم است که میزان آن توسط حکومت ۵۱.۲۱ درصد اعلام شده است. بیشترین میزان مشارکت در انتخابات مربوط به مجلس پنجم است که ۷۱.۱ درصد اعلام شده است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی روز جمعه دوم اسفند برگزار شد. در این دوره، اصلاح‌طلبان به علت رد صلاحیت گسترده در انتخابات حضور فعالی نداشتند و در بسیاری از حوزه‌ها از دادن لیست‌ انتخاباتی خودداری کردند.

در شبکه‌های اجتماعی نیز با اشاره به حوادث آبان ۹۸ و ناکارآمدی گسترده مجلس، بحث‌های زیادی درباره تحریم انتخابات صورت گرفت و چندین گروه شرکت در این انتخابات را تحریم کردند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG