لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۱۸

افتتاح فاز ۳ پالایشگاه خلیج فارس؛ «خودکفایی در تولید بنزین»


پالایشگاه خلیج فارس

وزیر نفت ایران در آیین افتتاح فاز سوم پالایشگاه خلیج فارس گفت که ایران «نه تنها در زمینه تولید بنزین خودکفا شده‌است، بلکه هم‌اکنون می‌تواند بنزین نیز صادر کند.»

به گزارش خبرگزاری شانا، بیژن نامدار زنگنه دوشنبه ۲۹ بهمن ماه گفت با افتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، روزانه ۴۵ میلیون لیتر بنزین «یورو ۵» در (کل سه فاز) این پالایشگاه تولید می‌شود که مطابق با ۵۰ درصد بنزین مصرفی در کشور است.

بر اساس برنامه، این پالایشگاه همچنین ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز و نفت سفید و ۳ میلیون لیتر فرآورده گاز مایع را نیز دارد.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی مصرف می‌کند و اولین پالایشگاه ایران است که خوراک آن به‌جای نفت خام، میعانات گازی (نوعی نفت خام فوق سبک که از میادین گازی، خصوصاً پارس جنوبی تولید می‌شود) است.

زنگنه گفت کل تولید بنزین کشور طی ۵ سال گذشته دو برابر افزایش یافته‌است.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز در این آیین گشایش گفت «کسی نمی‌تواند این عظمت بزرگ را به‌خاطر برخی مشکلات اقتصادی زیر سؤال ببرد. نمی‌شود شاگردی را که همه نمره‌هایش در یک سال ۲۰ است و یک بار ۱۹٬۵ گرفته بازخواست کرد؛ این نه انصاف است، نه مروت است، نه عشق است».

به گفته وی، «در زمان تحریم دشمن مشکلات هم پیش می‌آید، شوخی که نیست آمریکا و همه مزدورانش هستند».

اخیراً علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد با راه‌اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ظرفیت تولید روزانه بنزین در کشور را به ۱۰۵ میلیون لیتر می‌رسد. وی گفت از مهر ماه امسال بنزین به کشور وارد نشده‌است.

وی همچنین نسبت به ادامه رشد مصرف بنزین هشدار داد و گفت با احتساب رشد سالانه ۷ درصدی مصرف بنزین در کشور، میزان تقاضای داخلی بنزین تا سال ۱۴۲۱ به ۱۹۰ میلیون لیتر خواهد رسید که تقریباً نیمی از این میزان بایستی از خارج وارد شود.

وی با بیان این‌که سرمایه مورد نیاز برای احداث پالایشگاه‌های جدید برای حفظ خودکفایی بنزین تا سال ۱۴۲۱ حدود ۵۷ میلیارد دلار است، گفت: «اگر بخواهیم تفاوت تولید و مصرف را از طریق واردات جبران کنیم، به روزی ۱۰۰ میلیون دلار نیاز داریم».

بر اساس آمارهای رسمی وزارت نفت، ایران پارسال روزانه ۱۲٫۶ میلیون لیتر واردات بنزین داشت که نسبت به سال قبل آن ۴٫۵ درصد افزایش داشت.

میزان تولید بنزین پایه (بدون محاسبه مواد افزودنی) کشور نیز ۶۵٫۲۵ میلیون لیتر بود، در حالی که مصرف کشور بالغ بر ۸۰ میلیون لیتر می‌شد.
مصرف بنزین ایران در سال جاری به ۸۷ میلیون لیتر افزایش یافته‌است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG