لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۴

«صدور دو حکم اعدام» برای یکی از بازداشت‌شدگان در پی اعتراضات ۹۷


آقای افکاری کشتی‌گیر است و در رقابت‌های عمومی بزرگسالان کشور نیز شرکت کرده‌است

بنا بر گزارش‌های شماری از کنشگران و فعالان حقوق بشر، نوید افکاری، کشتی‌گیر ۲۷ ساله‌ای که در پی اعتراضات مرداد ۹۷ در شیراز بازداشت شده، به دو بار اعدام محکوم شده‌است.

طی ساعت‌های گذشته شماری از کنشگران حقوق بشر و نیز مخالفان سیاسی در مورد اجرای احتمالی حکم اعدام ابراز نگرانی کرده‌ و خواستار توقف آن شده‌اند. این در حالی‌ست که گفته می‌شود اعاده دادرسی نیز رد شده و آقای افکاری «در نامه‌ای» گفته تمامی اعترافات را تحت «شکنجه و بدرفتاری» انجام داده است.

بنا بر گزارش وب‌سایت مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا»، علاوه بر نوید افکاری، دو برادر دیگر او به‌نام‌های وحید و حبیب نیز احکام طولانی‌مدت زندان و شلاق گرفته‌اند.

اتهام‌های رسمی علیه آقایان افکاری مشخص نیست و حتی صدور حکم اعدام نوید افکاری نیز تا کنون بازتاب خبری پیدا نکرده بود. با این حال آقای افکاری به‌عنوان کشتی‌گیر نام ناشناخته‌ای نیست و در فهرست سال‌های گذشته رقابت‌های عمومی کشتی کشور در فدراسیون کشتی ایران نیز حضور دارد.

خبرگزاری هرانا به‌نقل از یک «منبع مطلع» گفته نوید افکاری همراه دو برادرش در اعتراضات مرداد ۹۷ در شیراز و کازرون مشارکت داشتند و قوه قضائیه جمهوری اسلامی آن‌ها را به «تشکیل جمعیت» و برخی دیگر موارد متهم کرده است.

بنا به گفته این «منبع مطلع» اتهامی نیز در مورد «قتل یک نیروی امنیتی وابسته به حراست شرکت آبفا» به آن‌ها وارد شده‌است.

نام فرد کشته‌شده حسن ترکمان عنوان شده و گفته شده پرونده کشته‌شدن او یک بار در دادگاه انقلاب و یک بار به شکایت خانواده‌اش در دادگاه عمومی بررسی شده و منجر به صدور حکم شده‌است.

گزارش‌ها در مورد کشته‌شدن حسن ترکمان در خبرگزاری‌های داخل ایران بازتاب یافته بود و تاریخ واقعه نیز به هفته دوم مرداد ۱۳۹۷ باز می‌گردد. برخی خبرگزاری‌های نزدیک به نهادهای امنیتی در ایران از جمله فارس یا مشرق‌نیوز گفته‌اند او «یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات» شیراز بود.

بنا بر گزارش هرانا، وحید افکاری به ۵۴ سال و ۶ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق و حبیب افکاری به ۲۷ سال و ۳ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

با این حال گزارش‌های مختلفی در مورد «شکنجه» آقایان افکاری برای «اقرار» به آن‌چه «مطالب ساختگی و سراسر کذب» توصیف شده، منتشر شده‌است.

گزارش‌ها در مورد شکنجه‌ برای اعتراف‌گیری در جمهوری اسلامی به‌کرات مطرح شده و بارها نیز با اعتراضات گسترده بین‌المللی از جمله از سوی گزارشگران ویژه سازمان ملل متحد روبه‌رو شده‌است.

صدور حکم اعدام برای نوید افکاری، واکنش‌ها و اعتراضات مختلفی را در فضای مجازی ایجاد کرده و به بازتاب دوباره هشتگ اعدام نکنید، و نیز هشتگ‌های نوید افکاری و آزادشان کنید، انجامیده است.

اعتراضات سال ۹۷ به دنبال سقوط ارزش ریال، وضعیت نابسامان اقتصادی، افزایش روزانه قیمت ارزهای خارجی و سکه، تورم و مسائل دیگر آغاز شد و به‌مانند سال‌های گذشته به اعتراض گسترده علیه جمهوری اسلامی و رهبران آن انجامید.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG