لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۱۹

کارزار جدید اعتراض در ایران با #صدهزار_اسکناس_سخنگو


عکس چند اسکناس شعارنویسی شده که در توئیتر منتشر شده‌است

در روزهای گذشته کارزار توئیتری اسکناس‌هایی که روی آن‌ها شعارها، اعتراضات و انتقادهایی علیه حکومت ایران نوشته شده، نه تنها در فضای مجازی که در میان رسانه‌های خارجی نیز بازتاب پیدا کرده‌است.

کارزار اعتراضی اخیر در فضای مجازی با هشتگ #صدهزار_اسکناس_سخنگو داغ شده است. خارج از فضای مجازی و در میان شهروندان، اما موضوع، شعارنویسی روی اسکناس‌ها در ایران و یا تشویق به این کار است.

خیلی از این شعارها شبیه همان‌ چیزهایی‌ست که در هفته‌های اخیر، در نماز جمعه شهرهای مختلف، اعتراضات دی‌ماه و کارزارهای دیگر مطرح شده‌اند. شعارهایی مانند «رو به میهن، پشت به‌دشمن»، «دشمن ما همین‌جاست، دروغ می‌گن آمریکاست»، یا «نه به حجاب اجباری».

شماری از دست‌نوشته‌ها نیز خواستار «نافرمانی مدنی»، «اتحاد» یا «آزادی ایران» شده‌اند. برخی از «اسکناس‌های سخنگو» نیز ظاهرا با هدف اطلاع‌رسانی و یا انتقال صدای اعتراضات در شهرهای مختلف دست‌به‌دست می‌شوند؛ مانند اشاره به «اعتصابات در کردستان» و یا «پرداخت نشدن حقوق کارگران».

روی برخی اسکناس‌ها نیز شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی یا در حمایت از خاندان پهلوی مطرح شده‌است؛ آن‌چه در جریان اعتراضات دی ماه نیز در گوشه و کنار ایران شنیده شده بود. برخی نیز نوشته‌اند «براندازم».

شبکه جهانی بی‌بی‌سی در گزارشی در همین مورد می‌گوید ایرانیان برای دور زدن سانسور به بازتاب اعتراضات خود روی اسکناس‌های روی آورده‌اند.

وب‌سایت خبری «بیزینس اینسایدر» نیز گزارشی در مورد کارزار «صدهزار_اسکناس_سخنگو» منتشر کرده و می‌گوید معترضان در ایران راه‌های مبتکرانه‌ای برای مقابله با سانسور حکومتی و ادامه اعتراضات پیدا کرده‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG