لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۵۸

قیمت رسمی چهار کالای اساسی با دستور دولت رئیسی افزایش یافت


علی‌رغم افزایش چشمگیر قیمت‌ کالاهای اساسی از ۲۱ تا ۶۴ درصد طی یک سال گذشته، دولت ایران قیمت چهار کالای اساسی شامل مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات و زیرمجموعه‌های آن‌ها را، این بار، به‌ طور رسمی افزایش داد.

به گزارش ایسنا در روزپنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت، طبق اعلام ستاد موسوم به تنظیم بازار کشور قیمت هر کیلو مرغ ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان و هر کیلو تخم‌مرغ ۳۹ هزار و۸۰۰ تومان خواهد شد.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که بهای مرغ تازه طی سال گذشته خورشیدی با دست‌کم ۲۱ درصد افزایش به هر کیلو ۳۰ هزار و پانصد تومان و قیمت تخم‌مرغ نیز با ۵۳ درصد افزایش به حدود هر کیلو ۲۵ هزار تومان رسیده بود.

بر اساس این گزارش، در افزایش رسمی قیمت کالاهای اساسی، بهای روغن مایع ۸۱۰ گرمی به ۶۳ هزار تومان خواهد رسید و در لبنیات نیز قیمت شیر نایلونی ۹۰۰‌ گرمی ۱۵ هزار تومان، شیر پاستوریزه بطر یک لیتری کم‌چرب ۱۸ هزار تومان، ماست دبه‌ای ۲.۵ کیلویی کم‌چرب ۴۹ هزار و۸۰۰ تومان و پنیر نسبتاً چرب ۴۰۰ گرمی ۳۷ هزار تومان خواهد بود.

این در حالی است که گروه لبنیات نیز در یک سال گذشته منتهی به فروردین امسال شاهد افزایش قیمت بین ۲۴ تا ۶۴ درصد بوده است، از جمله شیر پاستوریزه بطر کم‌چرب که به ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده بود و اکنون قیمت آن ۱۸ هزار تومان اعلام شده است.

دولت مدعی است که در پی حذف ارز ترجیحی و افزایش یارانه‌های نقدی که به حساب برخی دهک‌ها واریز می‌شود، می‌خواهد «نظام پرداخت یارانه‌ای را اصلاح کند» و به این طریق «جلو فساد و سوءاستفاده عظیمی را که از سوی بسیاری از واردکنندگان صورت گرفته، بگیرد».

با این حال و در پی حذف تدریجی یارانه‌ای که به واردکنندگان کالاهای اساسی داده می‌شد، قیمت بسیاری از کالاهای اساسی افزایش چشمگیری یافت و از جمله قیمت آرد طی یک هفته ۱۳ برابر شد.

روز گذشته حتی برخی رسانه‌های داخل ایران گزارش دادند که قیمت مرغ به هر کیلو ۶۴ هزار تومان و بهای تخم‌مرغ به هر کیلو ۹۸ هزار تومان رسیده است.

موج نگرانی در جامعه نسبت به بالا رفتن شدید قیمت‌ها حتی موجب شد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس که خود از مقامات حکومتی محسوب می‌شود، خطاب به دولت ابراهیم رئیسی اذعان کند که «مردم به شدت ناراحت هستند».

با این حال، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، یک روز بعد از این اذعان انتقادآمیز سیاست‌های اقتصادی دولت را «مهم» خواند و از آن حمایت کرد.

افزایش نرخ تورم و افزایش پیوسته و افسارگسیخته قیمت انواع کالا و خدمات در ایران موجب شکل‌گیری تجمعات اعتراضی گسترده در صنوف مختلف از جمله معلمان، کارگران و کشاورزان شده است.

همزمان بر اساس گزارش‌های غیررسمی که به دلیل اختلال در اینترنت قابل تایید مستقل نیست، چند شهر در استان خوزستان در شب‌های گذشته صحنه اعتراض مردمی از جمله به گرانی‌ها و بد شدن وضع معیشتی مردم بوده است.

با استفاده از خبرگزاری ایسنا و وب‌سایت رادیوفردا/ ر. ش./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG