لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۲۵

درخواست برای رفع ممنوع‌الخروجی همسر سیدامامی در سالگرد مرگ او


مریم ممبینی از زمان مرگ همسرش در زندان اجازه خروج از ایران را نیافته است.

در سالگرد مرگ کاووس سیدامامی در زندان، پسر او رامین در مصاحبه‌ای با اشاره به این که مادرش هم‌چنان ممنوع‌الخروج است خواستار آن شد که او اجازه خروج از کشور را به دست بیاورد.

سال گذشته خبری منتشر شد مبنی بر این که کاووس سیدامامی، پژوهشگر و استاد دانشگاه، پس از چند روز بازداشت در روز ۱۹ بهمن‌ماه دست به خودکشی زده است، خبری که از ابتدا با شک و تردید فراوان از سوی بسیاری از جمله خانواده او روبه‌رو شد.

در همان روزها خبری دیگر منتشر شده بود حاکی از این که چند فعال محیط زیست از جمله آقای سیدامامی به دست اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده‌اند؛ این فعالان هم‌چنان در بازداشت موقت هستند و پس از گذشت یک سال به تازگی در دادگاه حاضر شده‌اند.

قوه قضائیه ایران در همان زمان بازداشت اتهام‌های این افراد را امنیتی اعلام کرد و در شرایطی که وزارت اطلاعات و رئیس سازمان محیط زیست ایران می‌گویند در پرونده این افراد هیچ مدرکی دال بر جاسوسی وجود ندارد، اطلاعات سپاه پاسداران همچنان بر ادامه بازداشت این افراد اصرار می‌ورزد و دادستان تهران هم می‌گوید مقام‌های اجرایی حق دخالت در پرونده‌های قضایی را ندارند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:06:24 0:00
لینک مستقیم


حال در سالگرد مرگ این فعال محیط زیست رامین سیدامامی در مصاحبه با کمپین حقوق بشر ایران گفته است که «مسئولان مرگ پدر من کسانی هستند که او را زندانی کردند».

او به کمپین گفت: «مسئولان مرگ پدر من کسانی هستند که ایشان را زندانی کردند، بدون هیچ سندی او را نگه داشتند و اگرچه مسئولیت جانش با آنها بود، اما در این راه غفلت کردند.»

در ادامه گزارش کمپین آمده است: «خانواده کاووس سیدامامی فعال محیط زیست که دو هفته پس از بازداشتش در سلول خود در زندان اوین به شکل مشکوکی جان سپرد در سالگرد فوت او، در نامه‌ای به دادسرا «اجرای اصل ۲۲ قانون اساسی» و حضور در تلویزیون ایران و پاسخگویی به اتهامات مطرح شده را درخواست کرده است.»

رامین سیدامامی همچنین خواستار رفع ممنوع‌الخروجی مادرش شده است که یک سال است اجازه ندارد از کشور خارج شود، خواسته‌ای که حتی نخست وزیر کانادا نیز سال گذشته مطرح کرد.

علاوه بر رامین سیدامامی، ابوذر نصراللهی، وکیل مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی، روز ۱۸ بهمن‌ماه اعلام کرد که هنوز پس از گذشت یک سال ممنوع‌الخروجی او رفع نشده است، «در حالی که هیچ دلیل قانونی نیز برای ممنوع‌الخروجی مریم ممبینی وجود ندارد».

تنها چند روز پس از مرگ کاووس سیدامامی، فرزند او خبر داده بود که «ماموران قضایی به مدت سه ساعت مادرش را بازجویی و تهدید کردند که درباره مرگ همسرش با رسانه‌ها حرف نزند و گرنه او را هم بازداشت می‌کنند».

منابع: وب‌سایت کمپین حقوق بشر، رادیوفردا/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG