لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۵۲

واکنش ایران به خواسته ترامپ درباره برجام: هیچ تغییری را نمی‌پذیریم


در نخستین واکنش رسمی جمهوری اسلامی به خواسته‌های تازه رئیس‌جمهوری آمریکا درباره برجام، وزارت خارجه ایران روز شنبه، ‌۲۳ دی‌ماه، در بیانیه‌ای تاکید کرد که «نه اکنون و نه در آینده هیچ تغییری» در برجام، توافق اتمی، را نخواهد پذیرفت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه به گفته خود برای «آخرین بار» رفع تحریم‌های اتمی علیه ایران را تمدید کرد و گفت که خواهان اصلاح توافق شش قدرت جهانی با ایران موسوم به برجام است.

در همین روز وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز در ادامه تحریم‌های یکجانبه خود علیه جمهوری اسلامی، ۱۴ شخص و نهاد از جمله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، را تحریم کرد.

آقای ترامپ روز جمعه همچنین هشدار داد که «یا ایرادهای فاجعه‌بار این توافق باید تصحیح شود یا ایالات متحده از این توافق خارج می‌شود».

در نخستین واکنش به این شرط گذاشتن از طرف آمریکا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، ساعاتی پس از تمدید تعلیق تحریم‌ها تصریح کرد که توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی قابل مذاکره مجدد نیست.

حال، به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ‌ایرنا، در روز شنبه وزارت خارجه در بیانیه‌ای رسمی ضمن تاکید بر همین نکته می‌گوید: «جمهوری اسلامی... هیچ تغییری در این توافق را نه اکنون و نه در آینده نخواهد پذیرفت و اجازه نمی‌دهد هیچ ارتباطی بین برجام و هر موضوع دیگری برقرار گردد».

مقصود وزارت خارجه ایران از «هر موضوع دیگری» اشاره رئیس‌جمهور آمریکا به فعالیت موشکی تهران است.

دونالد ترامپ روز جمعه در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که در هر قطعنامه‌ای از طرف کنگره این کشور باید اعلام شود که «برنامه موشکی دوربرد و برنامه سلاح هسته‌ای جدانشدنی هستند، و توسعه و آزمایش موشک توسط ایران باید مورد تحریم‌های سخت قرار گیرد».

دولت ترامپ و حامیانش می‌گویند که جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه آزمایش‌های موشکی خود و همین طور فعالیت‌هایش در منطقه از جمله در سوریه و یمن، در واقع، به «روح برجام» پایبند نیست.

وزارت خارجه ایران در ادامه بیانیه خود تاکید می‌کند که دولت آمریکا «همچون سایر اعضای برجام موظف به اجرای تمامی تعهدات خود می‌باشد و چنانچه به بهانه‌های واهی از تکالیف خود شانه خالی کند می‌بایست مسئولیت عواقب آن را به طور کامل پذیرا باشد».

در ادامه این بیانیه به تحریم‌های تازه آمریکا علیه جمهوری اسلامی نیز اشاره شده و دلیل این تحریم‌ها «بهانه‌های غیرقانونی، کهنه و مضحک» توصیف شده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه رئیس قوه قضاییه ایران به همراه ۱۳ فرد و نهاد دیگر را به اتهام نقض حقوق بشر و همچنین حمایت از برنامه موشکی و تسلیحاتی ایران تحریم کرد.

به گزارش وب‌سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا، صادق لاریجانی، غلامرضا ضیایی، رئیس‌زندان رجایی‌شهر، و چند نهاد دیگر در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند.

وزارت خارجه در اشاره مستقیم به وجود نام رئیس قوه قضاییه در فهرست تحریم‌های تازه می‌گوید: «اقدام خصمانه و غیرقانونی رژیم ترامپ در قرار دادن نام حضرت آیت‌الله آملی لاریجانی... در فهرست به اصطلاح تحریم‌های جدید آمریکا از تمامی خطوط قرمز رفتاری در جامعه بین‌المللی عبور کرده» است.

این تحریم‌های تازه روز شنبه در مجلس شورای اسلامی هم به واکنش منتهی شد.

به گزارش ایرنا، نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن محکوم کردن وضع تحریم‌های تازه و «قرار دادن نام ۱۴ فرد و نهاد» در فهرست جدید تحریم‌ها علیه ایران از جلسه فوق‌العاده این کمیسیون در این باره خبر داد.

شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی، پشتیبانی و نوسازی هلیکوپترهای ایران و صنایع هواپیمایی ایران و زندان رجایی‌شهر نیز روز جمعه مورد تحریم قرار گرفتند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا و رادیو فردا/ف.د.و/ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG