لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۵۸

روحانی: در بحران کرونا «ضدانقلاب» قصد داشت اقتصاد ایران را تعطیل کند


رئيس‌ جمهور ایران می‌گوید «توطئه ضدانقلاب» این است که در دوره شیوع کرونا در ایران «کار و فعالیت اقتصادی» تعطیل شود و برای مقابله با آن «باید روند تولید عادی باشد».

حسن روحانی که روز شنبه، دوم فروردین، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا سخن می‌گفت، به جزئیات این ادعا اشاره نکرد ولی گفت وزارت اطلاعات «سند مفصلی» در تایید سخنانش به او ارائه کرده است.

آقای روحانی از ابتدای بحران شیوع کرونا در ایران مخالف برخی روش‌های سخت‌گیرانه مانند قرنطینه‌ کردن شهرها بوده و به نظر می‌رسد سخنان امروز او در توضیح علت مخالفت او با قرنطینه کردن و تاکیدش بر عادی شدن اوضاع باشد.

او در این جلسه با تاکید بر سیاست قبلی دولت مبنی بر اقناع کردن مردم برای ماندن در خانه گفت سفرهای نوروزی ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش پیدا کرده و این موضوع نشان‌دهنده «موفقیت راه و مسیری است که انتخاب شده است».

آقای روحانی همچنین وضعیت ایران را با کشورهای اروپایی مقایسه کرد و گفت به خاطر عدم توجه مردم به توصیه‌های دولت‌های این کشورها، «در یک کشور مهم اروپایی که یکی از دوستان عکسش را مستقیم برایم فرستاد، بالای سر دستمال کاغذی دو پلیس مسلح گذاشته‌اند که یکی تفنگ و یک کلت دارد».

روز گذشته در توییتر تصویری منتشر شد که در لندن دو پلیس را در کنار تعدادی دستمال کاغذی نشان می‌داد. بعدا مشخص شد که این تصویر فوتوشاپی و جعلی است.

رئيس‌ جمهور ایران کاهش تردد و تجمعات را سیاست اصلی دولت در مقابله با کرونا دانست و گفت خلوت‌ کردن بیمارستان‌ها، مراکز خرید و پرتردد از رویکردهای جدید دولت است.

او از مردم خواست که در صورتی که «مشکوک به این ویروس» هستند «به بیمارستان‌ها مراجعه نکنند» و در صورتی که حال‌شان وخیم نیست، در خانه استراحت کنند.

او همچنین خطاب به استانداران گفت درباره مسئله سفر «حق تصمیم‌گیری» ندارند و ستاد ملی مقابله با کرونا «می‌تواند بگوید پرواز این مسیر قطع و این مسیر قطار و اتوبوس نباشد».

تاکید روحانی بر عدم منع سفر در حالی صورت می‌گیرد که در روز گذشته برخی استانداران مانند استاندار کرمان به صراحت اعلام کرده‌اند که مسافرانی که از استان‌های آلوده به کرونا می‌آیند را به شهرهای خود راه نمی‌دهند.

رئيس‌ جمهور ایران در این نشست همچنین خبر داد که با توجه به تعطیلی مدارس در بحران کرونا، یک ماه به زمان تحصیلات افزوده خواهد شد. بدین ترتیب سال تحصیلی جاری تا تیرماه ۹۹ ادامه خواهد داشت.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG