لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۰۱

پدر روح الله زم: فرزندم در جریان محاکمه از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم بود


مسئولان حکومت ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را متهم کرده‌اند که در جریان اعتراض‌های دی‌ ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق می‌کردند

محمدعلی زم، پدر روح الله زم، مسئول کانال تلگرامی «آمدنیوز» که به اعدام محکوم شده است، این حکم را «غیرقانونی» را خواند و تاکید داشت که فرزندش در جریان محاکمه «از ابتدایی‌ترین حقوق خود» محروم مانده است.

آقای زم که برای برای بیش از دو دهه ریاست حوزه هنری را بر عهده داشته است، روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی اینستاگرام نوشت که روح الله زم در جریان دادگاه «هیچ اختیاری برای دفاع کامل و جامع» از خود نداشته و این حق با «بخشنامه یک مقام قضایی به نفع تحقیقات جانبدارانه ضابطان و بازپرسان سلب گردیده است».

روح الله زم که در فرانسه زندگی می‌کرد، مهر ماه گذشته در سفری به عراق بازداشت و تحویل ایران داده شد. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی در ۱۳ مورد اتهامات اقای زم را مصداق «فساد فی الارض» دانسته و او را به اعدام محکوم کرده است.

از جمله این اتهامات «جاسوسی برای دو کشور فرانسه و اسرائیل» است، اما آقای زم با رد همه آنها تاکید داشته که او صرفا کار خبرنگاری می‌کرده است.

محمدعلی زم در ادامه متن خود به نقل از وکیل روح الله زم نوشته که در ملاقات او با موکلش «همیشه یک یا دو نفر از ضابطین حضور یافته» و گفت‌وگوهای این دو را گوش کرده‌اند که همین باعث می‌شده روح الله در بیان خود «دچار نوعی تردید و دودلی و سردرگمی باشد».

آقای زم سپس عنوان کرده که این مدت فرزندش از ملاقات با خانواده محروم مانده و از این حق خود نیز نتوانسته است برخوردار شود.

مسئولان حکومت ایران روح‌الله زم و کانال تلگرامی «آمدنیوز» را همچنین متهم کرده‌اند که به ویژه در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶، مردم را به خشونت تشویق می‌کردند.

گزارشگران بدون مرز حکم دادگاه بدوی برای روح‌الله زم را «غیر قابل پذیرش» و دادگاهش را «ناعادلانه» خوانده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG