لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ تهران ۲۳:۳۱

واکنش روحانی به شعار مخالفان: نگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود


حسن روحانی با انتقاد از مقام‌های قضایی می‌گوید به پرونده‌ فسادهای میلیارد دلاری هم رسیدگی کنید
حسن روحانی با انتقاد از مقام‌های قضایی می‌گوید به پرونده‌ فسادهای میلیارد دلاری هم رسیدگی کنید

حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران در واکنش به شعار برخی از مخالفانش در جریان یک سخنرانی گفت: «نگذارید خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود».

آقای روحانی که به شهر یزد سفر کرده است، صبح روز یک‌شنبه ۱۹ آبان در ابتدای سخنرانی‌اش با شعارهای برخی از مخالفان دولتش مواجه شد که برای دقایقی علیه دولت او شعار می‌دادند.

رئيس جمهور ایران این افراد را «معدود» خواند و گفت: «صدای شما مردم، صدای این چند نفر جوان نیست».

او همچنین در ادامه به چند پرونده اقتصادی اشاره کرد و از مسئولینی چون وزیر نفت و رئيس کل بانک مرکزی خواست درباره این پرونده‌ها توضیح دهند.

رئيس‌جمهور ایران همچنین از مقام‌های قوه قضائیه خواست حالا که با «فسادهای میلیونی و میلیارد تومانی برخورد می‌کند، مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح بدهد».

آقای روحانی همچنین به مقام‌های قضایی گفت «با به دادگاه بردن چند نفر و سر و صدا کردن، سر مردم کلاه نمی‌رود» و اگر درباره برخی پرونده‌های فساد میلیارد دلاری رسیدگی نشود، «مورد به مورد در استان‌های مختلف» به این پرونده‌ها اشاره می‌کند.

رئيس‌‌جمهور ایران بدون اشاره و توضیح در خصوص یک پرونده فساد دیگر گفته است: "پرونده ۹۴۷میلیون دلار را برای مردم توضیح بدهند؛ یک نهاد ۹۴۷میلیون دلار گرفته و حساب پس نمی‌‌دهد! باید حساب‌کشی شود. نهادهایی که بیش از ۷۰۰میلیون دلار گرفته‌اند باید توضیح دهند."

او گفت وزیر نفت باید درباره ۲ میلیارد دلار پول نفت توضیح دهد و رئيس بانک مرکزی هم ماجرای ۲ میلیارد دلاری را که به گفته او «به حلقوم آمریکا رفت»، توضیح دهد.

رئيس‌جمهور ایران همچنین با کنایه خطاب به مقام‌های قضایی گفت که «بعد از چند سال معلوم نیست آن آقایی که بازداشت کردند و حکم اعدامش صادر شد و الان در زندان است، چه شد؟‌ چرا کسانی که در این مورد نقش داشتند، برای مردم توضیح نمی‌دهند؟»

منظور آقای روحانی از ماجرای ۲ میلیارد دلار پول نفت، پرونده بابک زنجانی است. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران روز ۱۶ مهر امسال گفت از اصل بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت که ۲.۱ میلیارد دلار بوده، فقط ۶۰۰ میلیون دلار پرداخت شده است.

پرونده ۲ میلیارد دلاری بانک مرکزی هم به ماجرای مصادره دو میلیارد دلار از اموال بانک مرکزی ایران در آمریکا با رای دیوان عالی آمریکا باز می‌گردد.

دیوان عالی آمریکا رای داده که باید دو میلیارد دلار از دارایی ایران برای پرداخت به بازماندگان و خانواده قربانیان آمریکایی برخی حملاتی که ایران «متهم به دست داشتن در آنها است»، برداشته شود.

مسئولان دولت روحانی می‌گویند کوتاهی دولت محمود احمدی‌نژاد در خارج کردن دارایی‌های ایران از آمریکا این فرصت را به دیوان عالی آمریکا داد که رای به مصادره به اموال بانک مرکزی بدهد.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنرانی روز یک‌شنبه خود یک نهاد حکومتی را متهم کرد که ۹۴۷ میلیون دلار گرفته ولی حساب پس نمی‌دهد.

آقای روحانی اشاره نکرد که نام این نهاد چیست و چگونه این مبلغ را گرفته ولی در بخش دیگری از سخنانش گفت برخی «نهادها بیش از ۷۰۰ میلیون دلار گرفته‌اند و باید توضیح دهند».

کشف میدان نفتی

رئيس‌جمهور ایران در این سخنرانی همچنین خبر از کشف یک میدان نفتی در ایران به اندازه «۵۳ میلیارد بشکه نفت» داد. او گفت این میدان نفتی ۲۴۰۰ کیلومتر وسعت دارد و در محدود شهرهای بستان تا امیدیه در استان خوزستان کشف شده است.

آقای روحانی کشف این میدان را «خبر خوش» در دوران تحریم توصیف کرد و گفت این موضوع نشان می‌دهد که کشور «خیلی ثروتمندی» داریم.

او همچنین گفت که وضعیت اقتصادی ایران هر ماه بهتر شده و «آمریکا مأیوس شده است».

XS
SM
MD
LG