لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۱:۳۸

کشتی تجاری «ایران شهرکرد» در آب‌های مدیترانه هدف «حمله» قرار گرفت


شرکت کشتیرانی ایران روز جمعه ۲۲ اسفند تایید کرد که به یک کشتی کانتینربر ایرانی در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه «حمله» شده است.

رسانه‌های داخل ایران به نقل از علی غیاثیان، سخنگوی این سازمان، گزارش داده‌اند که کشتی کانتینربر «ایران شهرکرد» روز چهارشنبه ۲۰ اسفند در آب‌های بین‌المللی دریای مدیترانه دچار سانحه شد.

گزارش‌ها حاکی است که در پی اصابت شیئی انفجاری به این کشتی، بخشی از بدنه آن صدمه دید و آتش‌سوزی مختصری در محل انفجار رخ داد که بلافاصله مهار شد.

به گفته علی غیاثیان، این شناور متعلق به شرکت حمل‌ونقل کانتینری کشتیرانی جمهوری اسلامی است و از ایران به مقصد اروپا در حرکت بوده است.

سخنگوی شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی این قبیل اقدامات را «تروریستی» و مصداق بارز «راهزنی دریایی» خواند و بر پیگیری‌های حقوقی برای شناسایی عاملان آن تاکید کرد.

او افزود، کشتی ایران شهرکرد پس از بررسی میزان آسیب‌دیدگی و ترمیم خسارت‌های وارد شده به مسیر خود ادامه خواهد داد.

دو منبع امنیت دریایی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند نشانه‌های اولیه حاکی است که کانتینربر ایرانی «به عمد» توسط «منبعی ناشناخته» هدف قرار گرفته است.

این سانحه دو هفته پس از آن رخ می‌دهد که یک کشتی باربری اسرائیل به نام «ام‌وی هلیوس ری» در آب‌های دریای عمان دچار انفجاری «مرموز» شد.

نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در حمله به این کشتی ویژه حمل خودرو متهم کرده‌اند. شرکت یاد شده متعلق به رامی اونگار، دوست نزدیک یوسی کوهن، رئیس موساد است. حکومت ایران این اتهام را قاطعانه رد کرده است.

مقامات اسرائیلی تاکنون از اظهارنظر درباره سانحه مربوط به کشتی ایران شهرکرد که روز جمعه توسط ایران گزارش شد، خودداری کرده‌اند.

یک منبع آگاه دیگر در امنیت دریایی به خبرگزاری رویترز گفته است که در هفته‌های اخیر، سه کشتی ایرانی دیگر هنگام عبور از دریای سرخ به دلایلی «ناشناخته» دچار سانحه و آسیب‌دیدگی شده‌اند.

در همین حال، نشریه «وال استریت جورنال» روز پنجشنبه ۲۱ اسفند گزارشی منتشر کرد مبنی‌بر این‌که از اواخر سال ۲۰۱۹ تاکنون، اسرائیل دست‌کم ۱۲ کشتی حامل نفت ایران به مقصد سوریه را هدف قرار داده است.

بر اساس این گزارش، شماری از کشتی‌هایی که هدف حمله قرار گرفتند، حامل تسلیحات جمهوری اسلامی ایران بودند.

مقامات اسرائیلی از اظهارنظر درباره این گزارش نیز خودداری کرده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG