لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۱۲

ایران به تلاش برای دستیابی به «فناوری سلاح‌های کشتار همگانی» در سطح اروپا ادامه داده است


گزارش اطلاعاتی انتشار یافته توسط یک ایالت آلمان می‌گوید، جمهوری اسلامی ایران به تلاش‌های خود برای دستیابی به فناوری سلاح‌های کشتار همگانی در سطح اروپا، بویژه در خاک آلمان، ادامه داده است.

گزارش نهاد امنیتی ایالت شلسویگ- هولشتاین آلمان تاکتیک‌ها و شیوه‌های ایران برای پیگیری فعالیت مخفی تسلیحاتی خود را نیز برملا کرده است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست و شماری از رسانه‌های بین‌المللی روز دوشنبه ۲۰ اردیبهشت بخش‌هایی از گزارش این نهاد آلمانی در ارتباط با ایران را منتشر کردند.

این گزارش می‌گوید که ایران «فعالیت‌های غیرقانونی» خود را در اروپا با هدف گسترش برنامه تسلیحاتی‌اش، با انواع راه‌ها و ضمن بهره‌برداری مخفیانه از شرکت‌های آلمانی، لاپوشانی می‌کند.

بر اساس این گزارش، ایران با برپایی شرکت‌های ساختگی، ماهیت واقعی فعالیت‌های خود را از شرکای تجاری آلمانی‌اش، که با شرکت‌های تحت کنترل دولت آلمان نیز رابطه تجاری دارند، به خوبی پنهان کرده است.

گزارش اطلاعاتی آلمان همچنین می‌گوید که ایران از میانجی‌گرانی برای خرید مخفیانه کالاهای حساس از آلمان در «شبکه‌های خرید غیرقانونی» استفاده می‌کند.

موسسات آلمانی که دارای فناوری و تخصص حساس هستند، از جمله نهادهای دانشگاهی مرتبط با این دانش‌ها، تحت کنترل شدید نهادهای صادراتی آلمان قرار دارند.

بر اساس گزارش امنیتی ایالت شلسویگ- هولشتاین، کالاهای صادر شده از آلمان سپس از طریق کشورهای سوم، به ایران یا سایر مقاصد «مشکوک» هدایت می‌شدند، تا رد پای اولیه پاک شود.

این گزارش افزوده است که مقامات امنیتی آلمان وظیفه دارند تا روش‌های فریبکاری و عوامل دخیل در آن را «به موقع» شناسایی و از تحقق اغراض آن‌ها جلوگیری کنند.

سرویس‌های اطلاعاتی ایالت بایرن آلمان نیز هفته گذشته ایران را متهم کرده بودند که می‌خواهد از فناوری لازم برای ساخت سلاح‌های کشتار جمعی بهره‌مند شود.

تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی هلند نیز به تازگی گزارش داده که یک رشته کوشش پیگیر ایران در یک سال گذشته را برای دستیابی به فناوری تسلیحات در این کشور رهگیری و خنثی کرده است.

همچنین گزارش امنیتی سالانه سوئد، که ماه گذشته انتشار یافت، ایران را به «جاسوسی صنعتی» از این کشور متهم کرده بود.

ایران معمولا به صورت رسمی به این نوع گزارش‌های اطلاعاتی کشورهای غربی واکنش نشان نمی‌دهد.

با وجود این، بسیاری از مقامات ایران، از جمله بلندپایگان سیاسی و نظامی، در گذشته از این‌که حکومت آن‌ها راهکارهای بسیاری برای دور زدن تحریم‌ها یافته است، با شیوه‌ای غرورآمیز، سخن گفته بودند.

بر اساس گزارش «دِ نشنال نیوز»، جروزالم پست و سایت رادیو فردا/ف.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG