لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۴۲

ظریف: وظیفه احیای برجام بر عهده ایالات متحده است


وزیر خارجه ایران در سالروز خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ با انتشار توئیتی گفت جو بایدن رییس جمهوری آمریکا اکنون باید تصمیم بگیرد این کشور به «بی‌قانونی» ادامه خواهد داد یا «پایبند قانون می‌شود».

محمدجواد ظریف شنبه ۱۸ ادیبهشت گفت: «این وظیفه بر عهده آمریکاست نه ایران.»

روز گذشته آقای بایدن گفته بود به نظرش ایران در مذاکرات برجام جدی است، اما نمی‌داند این جدیت تا چه حدی است.

یک دیپلمات آمریکایی نیز به رویترز گفته بود توافق هسته‌ای می‌تواند تا چند هفته حاصل شود، اما این موضوع منوط به تصمیم سیاسی ایران است.

آقای ظریف در ادامه گفته است: «در حالی که برای احیای برجام تلاش می‌کنیم لازم است به یاد آوریم که این موضوع چگونه شروع شد. در چنین روزی، دلقک رسوا تعهد آمریکا در چهارچوب برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرد».

اشاره این مقام ایرانی به تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا است که با خروج از برجام تحریم‌های سنگینی را علیه ایران وضع کرد. دولت آقای ترامپ در پی توافقی گسترده‌تر با جمهوری اسلامی بود که سیاست‌های منطقه‌ای و برنامه موشکی آن را نیز دربربگیرد، اما تهران مذاکره با واشینگتن را نپذیرفت.

دولت جو بایدن سیاست آقای ترامپ برای «فشار حداکثری» به ایران را «شکست‌خورده» نامیده و می‌گوید که جمهوری اسلامی این مدت به ساخت سلاح هسته‌ای نزدیک‌تر شده است. ایالات متحده در رویکرد تازه خود مذاکرات جدیدی را به شکل غیرمستقیم با ایران آغاز کرده است.

عراقچی: ایران احتمالا طرح همکاری با آژانس را تمدید کند

دور چهارم مذاکرات هسته‌ای روز جمعه ۱۷ اردیبهشت آغاز شده و عباس عراقچی معاون ظریف و مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای می‌گوید «آمریکایی‌ها آمادگی خود را برای برداشتن «بخش بزرگی از تحریم‌ها» علیه ایران ابراز داشته‌اند، اما از نظر ایران این گام «کافی نیست».

وی روز پنج‌شنبه و یک روز مانده به دور جدید مذاکرات هسته‌ای، با دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در وین نیز دیدار داشت.

آقای عراقچی روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه «ان‌اچی‌کی» ژاپن اظهار داشت ایران ممکن است همکاری با آژانس را تمدید کند، اما امیدوارم پیشرفت مذاکرات سریع باشد و توافق حاصل شود تا اصولا نیازی به طرح تمدید همکاری نباشد.

ایران از ۵ اسفند پارسال «اجرای اقدامات شفاف داوطلبانه» در چارچوب برجام را متوقف کرد؛ بدین صورت که طبق توافق میان آژانس و جمهوری اسلامی، تهران به مدت سه ماه اطلاعات دوربین‎‌های نصب شده توسط آژانس در تاسیسات هسته‌ای را ضبط ‎کرده و نزد خود نگه خواهد داشت.

در این مدت آژانس نه به این تاسیسات و نه به اطلاعات دوربین‎‌ها هیچ دسترسی نخواهد داشت و اطلاعات منحصرا نزد ایران باقی می‎‌ماند. اگر پس از سه ماه تحریم‌‎ها به طور کامل لغو شد ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می‎‌گذارد وگرنه اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.

اکنون بیش از دو ماه از این توافق گذشته و آقای عراقچی می‌گوید در صورت لزوم، ایران می‌تواند موضوع تمدید همکاری با آژانس را بررسی کند.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا، شبکه اجتماعی توئیتر ظریف، و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

XS
SM
MD
LG