لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۱:۱۲

افزایش مهاجرت افغان‌ها به اروپا «تحت تاثیر تحریم اقتصاد ایران»


نیمی از ۱۷ هزار مهاجر افغان که در ماه‌های گذشته وارد اتحادیه اروپا شده‌اند، قبلا ساکن ایران بوده‌اند.

خبرگزاری رویترز گزارش داده است تعداد مهاجران افغان که به دلیل مشکلات اقتصادی ایران این کشور را ترک کرده و راهی اروپا شده‌اند، افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش در حال حاضر تعداد مهاجران افغانی که به اتحادیه اروپا آمده‌اند از اتباع سوریه بیشتر شده است و بالاترین تعداد مهاجرانی هستند که غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.

در روزهای اخیر کشورهای اروپایی درباره احتمال موج جدید پناهجویان سوری به دلیل حمله نظامی ترکیه هشدار داده‌اند ولی برآوردها نشان می‌دهد که مشکل جدی‌تر آنها انبوه پناهجویان به ویژه مهاجران افغان است که به صورت غیرقانونی به این اتحادیه به‌ویژه کشور یونان وارد شده‌اند.

تازه‌ترین آمارهای اداره مرزبانی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد که در سال جاری میلادی حدود ۱۷ هزار مهاجر افغان با عبور از دریای اژه به سواحل یونان آمده‌اند.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفته است حدود نیمی از این افراد قبل از سفر به اروپا از طریق خاک ترکیه، ساکن ایران بوده‌اند و بسیاری از مهاجران افغانی که به اروپا می‌آیند، متولد ایران هستند.

به گفته این مقام، دلیل مهاجرت آنها به اروپا «وخامت اوضاع اقتصادی ایران تحت تاثیر تحریم‌های آمریکاست».

از اردیبهشت پارسال که آمریکا تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را از سر گرفت، اقتصاد ایران به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی درباره خروج کارگران افغان از ایران منتشر شده بود. برخی از این کارگران به افغانستان بازگشتند و برخی راهی کشورهای دیگر شدند.

علاوه بر این، اردیبهشت امسال عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران در یک موضع‌گیری جنجال‌برانگیز گفت: «اگر فروش نفت به صفر برسد، ممکن است از افغان‌ها بخواهیم ایران را ترک کنند».

این اظهارات که نشان‌دهنده تلاش ایران برای استفاده ابزاری از مهاجران افغان و فشار به اتحادیه اروپا بود، با واکنش‌های منفی گسترده‌ای مواجه شد ولی معاون وزیر خارجه ایران ضمن دفاع از سخنان سابق خود اعلام کرد که پرداخت هزینه مهاجران افغانی در ایران توسط دولت‌های اروپایی، پیش از این نیز «مطالبه» جمهوری اسلامی بوده اما پس از تحریم‌های آمریکا «ابعاد جدیدی» پیدا کرده است.

‎وی با اعلام اینکه مهاجران افغان در مجموع «هشت میلیارد دلار» برای ایران هزینه دارند، اضافه کرد: «دولت‌های اروپایی باید سهم خود را در پذیرایی از مهاجرین ادا کنند، حال یا در قالب پرداخت هزینه‌ها یا با پذیرش بخشی از آنها در کشورهای خود».

علاء الدین بروجردی، نماینده مجلس ایران هم با دفاع از سخنان عراقچی گفت: «اتحادیه اروپا برای جلوگیری از مهاجرت مهاجران سوری، سالانه شش میلیارد یورو به ترکیه پرداخت می‌کند، در صورتی که هیچ گونه اقدامی در خصوص ایران انجام نمی‌دهند».

چندماه پس از تهدیدهای صریح مقام‌های ایرانی به نظر می‌رسد افزایش مشکلات اقتصادی ایران بخشی از خواسته‌های مسئولین جمهوری اسلامی را تامین کرده است.

منبع: رویترز، گزارش‌های رادیو فردا / ش.ر / ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG